کنکور اینفو

بروزترین و برترین سایت کنکوری کشور

ضرایب کنکور تجربی 1403

ضرایب کنکور تجربی ۱۴۰۳

همانطور که همه ما می دانیم آگاهی از ضرایب دروس در کنکور و شرایط سوابق تحصیلی یکی از مهم ترین پارامترهایی است که شما به عنوان یک داوطلب باید اطلاعات کافی در رابطه با آن داشته باشید. اگر شما هم می خواهید به عنوان یک داوطلب در کنکور تجربی امسال شرکت کنید؛ در نظر داشته باشید که سامانه سنجش، ضرایب دروس کنکور تجربی ۱۴۰۳ را به طور دقیق اعلام نموده است.

اگر اطلاع از ضرایب دقیق دروس تجربی در کنکور سال ۱۴۰۳ به یکی از دغدغه های شما مبدل گردیده است، دیگر نگرانی از این جهت نداشته باشید. ما در این نوشته به توضیح صفر تا صد ضرایب دروس تخصصی کنکور تجربی و شرایط کسب سوابق تحصیلی خواهیم پرداخت، پس با ما همراه باشید.

ضرایب دروس کنکور تجربی

امروزه یکی از مهم ترین موضوعاتی که همواره تمامی مشاوران کنکور آن را به چالش می کشند، بحث ضرایب دروس کنکور است که دلیل اصلی آن مخدوش ماندن برخی مسائل درباره کنکور سال ۱۴۰۳ می باشد. اما طبق گفته سازمان سنجش، کنکور ۱۴۰۳ همانند کنکور سال قبل برگزار خواهد شد و فقط در آزمون از دروس تخصصی هر رشته سوال مطرح می شود. حال می خواهیم به بررسی ضرایب دروس تخصصی کنکور تجربی بپردازیم تا متوجه اهمیت هر درس بر اساس این پارامتر شوید.

در کنکور تجربی امسال هم همانند سال های گذشته بیشترین ضریب کنکور متعلق به کتب زیست شناسی می باشد که ضریب آن برابر با ۱۲ است. در درجه پایین تر از زیست شناسی، شیمی قرار دارد که ضریب آن ۹ می باشد. دو درس دیگری که پس از شیمی از اهمیت والایی برخوردارند دروس ریاضی و فیزیک با ضرایب ۷ هستند و در نهایت درس زیست شناسی با ضریب ۱ از جمله دروس تخصصی رشته تجربی محسوب می گردد.

تاثیر سوابق تحصیلی کنکور تجربی

همانطور که بیشتر شما مطلع هستید کنکور سال ۱۴۰۲، شرایط متفاوت تری نسبت به کنکور سال های قبل داشت که تاثیر سوابق تحصیلی از جمله مهم ترین تغییراتی بود که در سال ۱۴۰۲، شکلی متفاوت به کنکور بخشید. بر اساس مستندات در کنکور سال ۱۴۰۲، تاثیر سوابق تحصیلی به صورت ۴۰ درصد قطعی در نظر گرفته شد و تاثیر نتیجه نهایی کنکور ۶۰ درصد تعیین شد.

سوالی که هم اکنون ذهن برخی از داوطلبان کنکور را به خود مخدوش ساخته، این است که چرا درصد سوابق تحصیلی در سال ۱۴۰۲ این چنین تعریف شد؟ در پاسخ به این سوال گفتنی است که دلیل اصلی و پایه این سوابق را فقط می توان پایه دوازدهم در نظر گرفت چرا که دانش آموزان فقط در سال دوازدهم در امتحان نهایی شرکت کردند و امتحانات سال دهم و یازدهم به صورت منطقه ای و طبق نظر مدیر مدرسه برگزار می شود.

شرایط و تاثیر سوابق تحصیلی تعریف شده مخصوص سال ۱۴۰۲ بود و در شرایط کنکور در سال ۱۴۰۳ بدین گونه نمی باشد. در کنکور سال ۱۴۰۳ میزان تاثیر سوابق تحصیلی به ۵۰ درصد می رسد یعنی نسبت به سال گذشته، ۱۰ درصد افزایش خواهد داشت. همچنین میزان تاثیر نتیجه نهایی کنکور ۵۰ درصد دیگر را پوشش خواهد داد.

بهتر است بدانید که پایه اصلی سوابق تحصیلی کنکور امسال هم همانند سال گذشته فقط پایه دوازدهم می باشد البته ناگفته نماند که سال یازدهم، هم به دلیل برگزاری دو امتحان مختص به دروس ریاضی و عربی، آن هم به صورت نهایی در درصد سوابق تحصیلی لحاظ خواهد شد.

در کنکور سال های ۱۴۰۴، باز هم از تاثیر کنکور در قبولی دانشگاه کاهش می یابد و به ۴۰ درصد می رسد ولی میزان تاثیر سوابق تحصیلی همچنان روند صعودی خود را می پیماید و به ۶۰ درصد می رسد. میزان تاثیر نتیجه نهایی کنکور و سوابق تحصیلی در سال ۱۴۰۵ هم همانند سال ۱۴۰۴ خواهد بود و تغییراتی در آن به وجود نخواهد آمد. در سال های ۱۴۰۴ و سال های بعد هم پایه اصلی سوابق تحصیلی در کنکور پایه های دهم، یازدهم و دوازدهم می باشند و نمرات آن ها، همگی محاسبه خواهند شد.

ضرایب سوابق تحصیلی نظام جدید تجربی

جالب است بدانید که ضرایب کنکور ۱۴۰۳ فقط به ضرایب دروس تخصصی خلاصه نمی گردد بلکه توجه به دروس عمومی از مهم ترین مواردی است که برای موفقیت در کنکور باید به آن توجه داشت که دلیل اصلی آن حذف دروس عمومی از کنکور می باشد.

کتاب ادبیات فارسی بیشترین ضریب را در سوابق تحصیلی به خود اختصاص می دهد بعد از آن کتاب های عربی و تعلیمات دینی از جمله مهم ترین کتاب ها در طول سه سال تحصیل شما در پایه دبیرستان می باشند و در نهایت دروس زبان خارجی از جمله کتاب های تاثیرگذار در سوابق تحصیلی می باشد. اگر می خواهید تلاشتان نتیجه مطلوبی داشته باشد حتماً ضرایب دروس عمومی را مدنظر قرار دهید و پیشنهاد می کنیم حتماً از بهترین گروه مشاوره کنکور در ایران که گروه مشاوره رابین می باشد، مشاوره و راهنمایی بگیرید.

برنامه ریزی برای کنکور تجربی

برنامه ریزی برای انجام هر کاری یکی از مهم ترین گام های موفقیت بوده و به همین دلیل می توان گفت که دانش آموزان بسته به نوع هدف خود و پشت کارهای متفاوتی به خرج می دهند در نظر داشته باشید که داشتن یک برنامه ریزی مناسب از مهم ترین عوامل موفقیت به شمار می آید.

در صورتی که تمایل دارید در یکی از بهترین رشته های دانشگاهی علوم تجربی، قبول شوید و ادامه تحصیل دهید توصیه می کنیم برنامه ریزی را در اولویت قرار دهید. برای داشتن بهترین برنامه درسی برای کنکور تجربی می توانید از بهترین گروه های مشاوره کنکور کمک بگیرید.

سخن پایانی

اگر از داوطلبین کنکور رشته تجربی سال ۱۴۰۳ هستید و اطلاعات چندان کافی از ضرایب دروس کنکور تجربی ندارید، باید در این زمینه اطلاعات بیشتری به دست آوردید چرا که زمان و برنامه ریزی مهم ترین بخش در رسیدن به هدف است، فردی که درباره ضرایب کنکور نداند، در واقع برنامه ریزی مناسبی ندارد و در نهایت تلاشش، ثمره چندان مطلوبی نخواهد داد. از همین جهت ما در این وبلاگ به بررسی تاثیر سوابق تحصیلی و ضرايب  دروس کنکور تجربی پرداختیم تا شما بتوانید با استفاده از آن ها، بهترین عملکرد را داشته باشید.

سوالات متداول 

ضرایب درس های کنکور تجربی نشان دهنده چیست؟ در واقع ضرایب دروس کنکور تجربی نشان دهنده چه موضوعی است؟

همان طور که در ابتدا گفته شد ضرایب دروس کنکور نشان دهنده میزان اهمیت هر درس در کنکور سراسری می باشد.

بیشترین تعداد سوالات کنکور تجربی متعلق به کدام درس تخصصی این رشته می باشد؟

درس زیست شناسی با ۵۰ عدد سوال، بیشترین تعداد سوالات کنکور را به اختصاص داده است.

کدام درس، بیشترین ضریب را در بین دروس کنکور تجربی به خود اختصاص داده است؟

بالاترین ضریب به کتاب زیست شناسی تعلق دارد و توصیه می گردد زمان بیشتری را در برنامه خود به آن اختصاص دهید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
Scroll to Top