کنکور اینفو

بروزترین و برترین سایت کنکوری کشور

آریان حیدری کلاسینو
آریان حیدری کلاسینو
آزمون تیزهوشان

آزمون تیزهوشان

آزمون تیزهوشان یا سمپاد آزمونی است که هرسال برای پذیرش دانش آموزان علاقمند و با استعداد در هریک از پایه های هفتم (متوسطه اول) و دهم (متوسطه دوم) برگزار می شود.
برای آگاهی از شرایط آزمون و پذیرش مدارس تیزهوشان این مقاله را تا انتها و با دقت مطالعه کنید.

مدارس تیزهوشان

هر ساله مرکز ملی سنجش و پذیرش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان برای جذب دانش آموزان توانمند اقدام به برگزاری آزمون مدارس تیزهوشان در دو پایه هفتم و دهمی نماید.
مدارس تیزهوشان به سبب داشتن بالاترین امکانات آموزشی مدارس محبوب و مورد علاقه والدین هستند.
مدارس تیزهوشان زیر نظر سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان (سمپاد) است که از سال ۱۳۶۶ شروع به فعالیت کرد.
مدارس تیزهوشان پسرانه اغلب با نام علامه حلی و دخترانه با عنوان فرزانگان فعالیت می کنند.

آزمون تیزهوشان

آزمون تیزهوشان برای دو دسته از دانش آموزان برگزار می شود :

 • دانش آموزان ششم به هفتم
 • دانش آموزان نهم به دهم

سوالات آزمون تیزهوشان شامل دو سوالات تحلیلی و تحصیلی هستند که دانش آموزان ششم به هفتم باید به سوالات تحلیلی و دانش آموزان نهم به دهم باید پاسخگوی هر دو نوع سوالات تحلیلی و تحصیلی باشند.
توجه داشته باشید که آزمون تیزهوشان جزو آزمون های خاص است که به صوت هماهنگ کشوری برگزار می شود و دارای نمره منفی است.

آزمون تیزهوشان دانش آموزان ششم به هفتم شامل ۱۰۰ تست چهار گزینه ای تحلیلی است که مدت زمان ۸۰ دقیقه برای حل آن ها زمان دارید.
آزمون تیزهوشان دانش آموزان نهم به دهم شامل ۵۰ تست چهار گزینه ای تحلیلی و ۵۰ تست چهار گزینه ای تحصیلی می باشد که به ترتیب ۵۰ و ۷۰ دقیقه برای پاسخ به تست های آن زمان دارید.

زمان ثبت نام آزمون تیزهوشان

آزمون تیزهوشان پایه ششم به هفتم و نهم به دهم سال های گذشته در اواخر بهمن تا اوایل اسفند ماه انجام می شد اما سال گذشته ثبت نام این آزمون در فروردین ماه انجام شد و امسال نیز همان روند ادامه دارد و علاقمندان به شرکت در این آزمون می توانید فروردین ماه اقدام به ثبت نام و شرکت در این آزمون کنید.

شرایط ثبت نام آزمون تیزهوشان

ثبت نام در مدارس تیزهوشان شامل یک سری شرایط عمومی و اختصاصی است که با داشتن آن ها می توانید به راحتی در آزمون تیزهوشان ثبت نام کنید.

 • داشتن تابعیت ایرانی (افراد بدون تابعیت ایرانی هم تحت یک سری شرایط خاص می توانند در این آزمون شرکت کنند).
 • برای شرکت در آزمون تیزهوشان ششم ابتدایی کسب مقیاس خیلی خوب در تمامی دروس در نوبت دوم پایه پنجم ابتدایی و همچنین کسب مقیاس خیلی خوب در تمامی دروس در نوبت دوم پایه ششم (این شرط سال گذشته اعلام شد در صورت اعمال تغییر می توانید شرایط جدید را در همین سایت مطالعه کنید).
 • از شرایط ثبت نام آزمون تیزهوشان نهم به دهم اشتغال به تحصیل دانش آموز در پایه نهم می باشد و معدل سالانه دانش آموز در پایه هشتم می بایست حداقل ۱۹ باشد.
 • دانش آموزانی که دوره اول متوسطه را در مدارس تیزهوشان درس خوانده اند نیازی به شرکت در آزمون تیزهوشان ندارند و فقط کافی است شرط ادامه تحصیل در پایه نهم را داشته باشند (شرط ادامه تحصیل در پایه نهم در مدارس تیزهوشان داشتن نمره کل بالای ۱۷ برای پایه هفتم و هشتم است).
 • پذیرش و ثبت نام در نزدیک ترین مدرسه تیزهوشان محل سکونت شما انجام می شود (اگر محل سکونت شما بیشتر از یک مدرسه تیزهوشان دارد می توانید ۳ مدرسه را بر اساس اولویت در فرم ثبت نام خود مشخص کنید).

شرایط پذیرش آزمون تیزهوشان

پذیرش دانش آموزان در مدارس تیزهوشان ششم به هفتم و مدارس تیزهوشان نهم به دهم طبق بخشنامه آزمون تیزهوشان و صرفا بر اساس نمره آزمون بوده و معدل دانش آموز در نتیجه آزمون بی تاثیر است.
ظرفیت پذیرش مدارس تیزهوشان ششم به هفتم و مدارس تیزهوشان نهم به دهم ​​در هنگام ثبت نام الکترونیکی از طریق سایت ثبت نام به اطلاع دانش آموزان خواهد رسید.

داوطلبان هنگام ثبت نام آزمون تیزهوشان نهم به دهم صرفا مجاز به انتخاب یک رشته تحصیلی می باشند، و پذیرش نهایی در مدارس دوره دوم متوسطه تیزهوشان برای رشته های تحصیلی (ادبیات و علوم انسانی، ریاضی فیزیک و علوم تجربی) منوط به کسب شرایط احراز رشته مطابق آیین نامه هدایت تحصیلی دانش آموز می باشد .

تغییر رشته در مدارس دوره دوم متوسطه تیزهوشان در سال اول پذیرش ممنوع بوده و دانش آموز برای تغییر رشته در پایه های بعد می بایست علاوه بر دارا بودن شرایط تغییر رشته تحصیلی ، کف امتیاز قبولی در رشته ی مورد نظر در آزمون ورودی دبیرستان را کسب نماید.

نحوه ثبت نام آزمون تیزهوشان

ثبت نام آزمون تیزهوشان از طریق دو سامانه مجزا انجام می گیرید :

 • ثبت نام آزمون تیزهوشان ششم به هفتم از طریق سامانه hoosh.medu.ir انجام می شود
 • ثبت نام آزمون تیزهوشان نهم به دهم از طریق سامانه azmoon.medu.ir انجام می شود


برای ثبت نام آزمون تیزهوشان باید رمز همگام از طریق سامانه اختصاصی ثبت نام آزمون دریافت کنید.
دانش آموزان باید با وارد کردن رمز همگام و کد ملی خود وارد پرتال دانش آموزی خود شوند و پس از سپری کردن مراحلی که در ادامه مطالعه می کنید مراحل ثبت نام خود را تکمیل کنند.

 • ورود به سامانه اختصاصی ثبت نام و دریافت رمز همگام
 • ورود به سامانه ثبت نام بر اساس آزمونی که می خواهید در آن شرکت کنید
 • ورود به پرتال دانش آموزی با استفاده از رمز همگام و کد ملی
 • ورود به مراحل ثبت نام و تکمیل فرم ثبت نام به صورت مرحله ای
 • پرداخت هزینه از طریق درگاه پرداخت الکترونیکی
 • ذخیره و ثبت نهایی ثبت نام

پس از ثبت نام در تاریخ اعلام شده باید اقدام به دریافت کارت ورود به جلسه آزمون کنید و کارت خود را از طریق سامانه اختصاصی ثبت نام خود دریافت کنید.

منابع آزمون تیزهوشان

سوالات بخش تحصیلی آزمون نهم به دهم از محتوای دروس هشتم و نهم طرح می شود و برای پاسخ به سوالات این بخش باید روی مباحث این دو پایه مسلط باشید.
بخش تحلیلی که برای دانش آموزان ششم به هفتم است شامل سوالات خارج از کتاب و مربوط به بخش هوش و استدلال است.
توجه داشته باشید که پایه ریاضی قوی در داشتن عملکردی بهتر در این آزمون به شما کمک می کند.

سوالات بخش تحصیلی آزمون تیزهوشان نهم به دهم از دروس قرآن و پیام های آسمانی/ زبان و ادبیات فارسی/ مطالعات اجتماعی (تاریخ/ جغرافیا/ اجتماعی)/ علوم تجربی و ریاضیات طرح می شود.

بودجه بندی آزمون تیزهوشان (نهم به دهم)

عنوان درس تعداد سوال ضریب قبولی در رشته ریاضی فیزیک ضریب قبولی در رشته علوم تجربی ضریب قبولی در رشته ادبیات و علوم انسانی
قرآن و پیام های آسمانی ۱۰۱۱۱
زبان و ادبیات فارسی ۱۰۲۲۴
مطالعات اجتماعی ۱۰۱۱۱
علوم تجربی ۱۰۲۴۲
ریاضیات ۱۰۴۲۲

اعلام نتایج آزمون تیزهوشان

نتایج آزمون تیزهوشان ۵ تا ۶ هفته پس از برگزاری آزمون اعلام می شود.

اگر علاقمند به درس خواندن و ادامه تحصیل در مدارس تیزهوشان و سمپاد هستید امیدواریم مطالعه مقاله فوق اطلاعات لازم برای شرکت آگاهانه در این آزمون را در اختیار شما قرار داده باشد.

تلاش مستمر، تنها پل بین اهداف و موفقیت است.

پیج اینستاگرام :
konkur.info.official

آریان حیدری کلاسینو
آریان حیدری کلاسینو

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
Scroll to Top