بروزترین و برترین سایت کنکوری کشور

اسلاید قبلی
اسلاید بعدی

قوانین ثبت نام کنکور ارشد ۱۴۰۲ اعلام شد

قوانین ثبت نام کنکور ارشد 1402 اعلام شد

بر اساس آخرین اطلاعیه سازمان سنجش در رابطه با قوانین ثبت نام کنکور ۱۴۰۲، یکسری قوانین جدید نیز به قوانین قبلی افزوده شده و توسط سازمان سنجش اعلام شده است.

قوانین جدید از سوی سازمان سنجش به شرح زیر است:

¨متقاضیان شرکت در آزمون ارشد باید دارای مدرک کارشناسی و یا کارشناسی ارشد باشند.

¨برای شرکت در آزمون ارشد باید حداقل معدل ۱۲ داشته باشید.

¨داوطلبین علاقه مند به آزمون ارشد که در ترم آخر مقطع کارشناسی هستند، می توانند در آزمون ثبت نام و شرکت نمایند.

¨داوطلبین علاقه مندی که در حال تحصیل در مقطع ارشد و یا دکترا هستند، باید از تحصیل خود انصراف داده و مجدد در آزمون ثبت نام نمایند.

¨دانشجویانی که در دوره روزانه آزمون کارشناسی ارشد پذیرفته شده اند، میتوانند در آزمون ارشد ۱۴۰۲ شرکت نمایند و برای آنها منع ثبت نامی وجود ندارد.

¨دانشجویان پذیرفته شده در دوره های غیر روزانه، باید از تحصیل خود انصراف داده و مجدد در این آزمون ثبت نام نمایند.

¨ داوطلبین طلاب و حوزه های علمیه علاقه مند به شرکت در کنکور کارشناسی ارشد، اگر مدرک سطح دو داشته باشند و یا تا شهریورماه سال جاری فارغ التحصیل شوند، می توانند در کنکور شرکت نمایند.

قوانین جدید ثبت نام کنکور ارشد ۱۴۰۲ برای مدرک تحصیلی معادل

افرادی که دارای مدرک معادل هستند، اگر شرایط اختصاصی ذکر شده در دفترچه آزمون را داشته باشند، می توانند ثبت نام نمایند.

متقاضیان ثبت نام ارشد که دارای مدرک معادل ضمن خدمت فرهنگیان را دارند و در سال های ۷۷ الی ۸۱ وارد این دوره شده باشند، می توانند در این آزمون شرکت نمایند.

داوطلبین علاقه مند به ثبت نام ارشد که دارای مدرک استخدامی و یا معادل دارند باید از دفتر آموزش عالی غیر دولتی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، نامه تائیدیه دریافت نمایند.

افراد متقاضی شرکت در آزمون که فارغ التحصیل دانشگاه های معتبر خارجی می باشند، می توانند با مدرک معادل خود در این کنکور ثبت نام نمایند و اگر هشتاد درصد از نمره قبولی را به دست آورند عنوان معادل از مدرک آن ها حذف می شود.

قوانین جدید ثبت نام کنکور ارشد ۱۴۰۲ برای  شاغلین

تمامی افراد شاغل علاقه مند در آزمون کارشناسی ارشد بر اساس قوانین جدید باید موافقت نامه کتبی و بی قید و شرط را از محل خدمت خود بگیرند.

این قوانین برای تمامی دبیرها، شاغلین وزارتخانه ها و سازمان ها و همچنین نهاد های دولتی صدق میکند.

قوانین جدید ثبت نام کنکور ارشد ۱۴۰۲ برای اتباع خارجی 

اتباع غیر ایرانی طبق قوانین کنکور ۱۴۰۲، اگر مقیم قانونی ایران باشند و شرایط ثبت نام را دارا باشند می توانند در این آزمون ثبت نام نمایند.

اگر مقیم قانونی ایران نباشند، باید مدارک اقامتی خودشان اعمم از دفترچه پناهندگی سیاسی یا گذرنامه با اعتبار حداقل ۵ ماهه داشته باشند تا مجاز به ثبت نام در آزمون ارشد بشوند.

اتباع غیر ایرانی بر اساس قوانین کنکور تنها یک بار مجاز به تحصیل در هر مقطع تحصیلی می باشند و افراد نمیتوانند پس از فارغ التحصیلی، مجدد در همان مقطع تحصیل نمایند.

قوانین جدید ثبت نام کنکور ارشد ۱۴۰۲ برای تحصیل مجدد

بر اساس قوانین جدید اگر فردی برای بار دوم در مقطع کارشناسی ارشد روزانه بول بشود، دیگر نیاز به پرداخت هزینه نمی باشد، در صورتی که در سال های پیش باید هزینه پرداخت میشد. البته لازم به ذکر است که افرادی متقاضی در ثبت نام مجدد نباید محرومیت یا منعی برای ادامه تحصیل داشته باشند.

قوانین جدید ثبت نام کنکور ارشد ۱۴۰۲ برای استفاده از سهمیه 

داوطلبین کنکور ارشد در صورت داشتن سهمیه می توانند از آن استفاده نمایند. بر اساس قوانین ۱۴۰۲ سهمیه ایثارگران به دو دسته ۵ درصدی و ۲۵ درصدی تقسیم شده و سهیمه رزمندگان با حداقل ۶ ماه حضور در جبهه دارای سهمیه ۵ درصدی می باشند.

سهمیه ایثارگران ۵ درصدی برای جانبازان ۲۵ درصدی و خانواده آنها بوده و سهمیه ۲۵ درصدی متعلق به جانبازان بالای ۲۵ درصد و خانواده آنها می باشد.

علاوه بر این دو سهمیه سهمیه استعداد های درخشان نیز مطرح است که مربوط به دانشجویان ممتاز دوره کارشناسی می باشد. افراد برتر دانشگاه کارشناسی می توانند بدون شرکت در کنکور در یکی از دانشگاه های پذیرنده استعداد درخشان ارشد ثبت نام نمایند و همچنین بر اساس قوانین ۱۰ درصد ظرفیت دانشگاه ها به صورت مازاد متعلق به این سهمیه می باشد.

قوانین جدید ثبت نام کنکور ارشد ۱۴۰۲ برای نظام وظیفه

داوطلبین علاقه مند آقا در صورتی می توانند در این دوره آزمون ثبت نام نمایند که وضعیت نظام وظیفه آنها مشخص باشد. به این صورت که یا کارت پایان خدمت دائمی داشته باشند یا کارت معافیت دائمی داشته باشند.

بر اساس قوانین ثبت نام در کنکور اگر افرادی دارای سن  عدم اعزام باشند می توانند در آزمون ارشد ثبت نام نمایند. این سن از متولدین ۱۳۵۴ با پایین است.

همچنین داوطلب علاقه مند به ارشد که دارای مدرک کارشناسی می باشد، در صورت نداشتن غیبت، میتواند در آزمون ثبت نام نماید.

داوطلبینی که دارای برگ معافیت موقت و بدون غیبت باشند می توانند در  آزمون کارشناسی ارشد ثبت نام نمایند.

داوطلبینی  که در سنوات مجاز در مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شده اند  و در برگ آماده به خدمت سربازی(بدون غیبت) آن ها، زمان پذیرششان قبل از تاریخ اعزام به خدمت آن ها درج شده باشد، مجاز به ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد خواهد بود.

افراد متقاضی آزمون که طلاب علوم دینی هستند اگر دارای معافیت تحصیلی از حوزه‌های علمیه باشند، می توانند در آزمون کارشناسی ارشد، ثبت نام نمایند.

برای پیگیری اخبار کنکور از طریق اینستاگرام، روی لینک زیر کلیک کنید:

پیج اینستاگرام :
koknkur.info.official

🔰 دانلود بهترین جزوه های دهم _ یازدهم _ دوازدهم 🔰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا