بروزترین و برترین سایت کنکوری کشور

آخرین اخبار کنکور

خبر های داغ کنکور
آخرین مقالات
آزمون های آزمایشی
تغییرات نهایی کنکور 1402 اعلام شد

تغییرات نهایی کنکور ۱۴۰۲ اعلام شد

عبدالرسول پورعباس سه شنبه شب در گفت وگوی ویژه خبری با اشاره به مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص کنکور سراسری سال ۱۴۰۲ اظهار داشت: تاثیر کنکور سراسری سال ۱۴۰۲ به ۴۰ درصد سابقه تحصیلیِ سال دوازدهم بر مبنای ۱۰ درسی است که آزمون آن به شکل استاندارد کشوری برگزار می شود و ضرایب خاص خود را دارد و ۶۰ درصد هم بر مبنای آزمون سراسری است.

وی افزود: کنکور مقوله ای است که از سال ۸۴ بحث قانون به آن ورود کرد و اولین قانون با عنوان حذف کنکور مطرح شد؛ سپس قانون سال ۹۵ و اکنون این قانون تصویب شد. هر سه قانون متکی بر توانایی وزارت آموزش و پرورش مبنی بر برگزاری امتحانات سراسری استاندارد است.

رییس سازمان سنجش آموزش کشور ادامه داد: در کنکور سال آینده تحولات اساسی را شروع می کنیم؛ همچنین دروس عمومی در کنکور سال آینده حذف و به سوابق تحصیلی منتقل می شود که از سال ۱۴۰۲ آغاز می شود و تا سال ۱۴۰۵ ادامه دارد.

معاون وزیر علوم درباره آزمون سوال های اختصاصی خاطرنشان کرد: آزمون اختصاصی برای دروس اختصاصی پنج گروه آزمایشی ۲ بار در سال برگزار شود و نتیجه آن برای ۲ سال معتبر است.

پورعباس با بیان اینکه داوطلبان به ۲ روش در دانشگاه ها پذیرش می شوند، ادامه داد: یک شیوه پذیرش فقط بر اساس سوابق تحصیلی بر مبنای معدل معمولی دانش آموزان است و هم اکنون ۸۵ درصد ظرفیت پذیرش دانشگاه ها را شامل می شود.

نحوه اعمال تاثیر قطعی ۴۰ درصدی سوابق تحصیلی

وی درباره تاثیر قطعی ۴۰ درصدی سوابق تحصیلی در کنکور ۱۴۰۲، خاطرنشان کرد: منظور از تاثیر قطعی سوابق تحصیلی این است که نمره کنکور، تحت تاثیر سوابق تحصیلی بالا و پایین می رود. اگر داوطلب از سوابق تحصیلی خوبی برخوردار باشد، نمره کل را بالا می برد و حالت برعکس آن هم ممکن است رخ دهد.

پورعباس درباره برگزاری ۲ آزمون دروس اختصاصی در سال، گفت: داوطلب در ۲ آزمون دروس اختصاصی شرکت می کند و نمره هر کدام از آزمون‌ها که بالاتر بود، به عنوان ملاک پذیرش خود در دانشگاه اعلام می‌کند. نمره آزمون با نمره سوابق تحصیلی ترکیب و نمره کل ساخته می‌شود. بنابراین نمره کل، ملاک پذیرش نهایی است.

رییس سازمان سنجش آموزش کشور درباره برگزاری آزمون سراسری سال ۱۴۰۱، تاکید کرد: امسال سوابق تحصیلی در آزمون تاثیر مثبت دارد؛ به این معنا که اگر داوطلبی نمره کنکور خوبی داشت، معدل نه تنها این نمره را پایین نمی‌آورد بلکه به بالا بردن نمره آزمون نیز کمک می‌کند. 

معاون وزیر علوم در ادامه با بیان اینکه سال آینده، زیر گروه ها حذف می شود، ادامه داد: بر این اساس، افراد بر مبنای یک نمره، انتخاب رشته می کنند. همچنین وزن دهی و ضرایب همه دروس کنکور در حوزه آزمون سوال های تخصصی و همه دروس آموزش و پرورش تغییر می کند که این امر باید به تصویب شورای سنجش و پذیرش دانشجو برسد. 

به گفته پورعباس، به سازمان سنجش آموزش کشور تکلیف شد این موضوع را تا پایان شهریورماه تعیین تکلیف و اطلاع رسانی کند که امیدواریم تا خردادماه به این هدف  برسیم. 

پیج اینستاگرام :
koknkur.info.official

آزمون بدون کاغذ از سال ۱۴۰۳

رییس سازمان سنجش آموزش کشور همچنین درباره برگزاری آزمون تمام الکترونیک سراسری در سال ۱۴۰۳، گفت: برای سال ۱۴۰۳ آزمون سراسری به شکل الکترونیکی و بدون کاغذ برگزار می‌شود. بر اساس پیش بینی ها، سازمان سنجش سالی ۶ آزمون برگزار می کند که از این تعداد، داوطلب ۲ آزمون را می تواند به رسمیت بشناسد و چهار آزمون دیگر، آزمایشی محسوب می شود. 

پورعباس به این نکته اشاره کرد که آزمون های استاندارد کشوری در چارچوب آزمون سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می شود. 

معاون وزیر علوم همچنین تاکید کرد که داوطلبان تا زمانی که در آزمون های آزمایشی به نقطه مطلوب نرسیده اند، حق شرکت در آزمون ها دارند.

به نظرت شما بهترین انتشارات برای کتاب فیزیک کنکور چیه؟

نمایش نتیجه نظرسنجی

Loading ... Loading …

1 دیدگاه دربارهٔ «تغییرات نهایی کنکور ۱۴۰۲ اعلام شد»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
Scroll to Top