کنکور اینفو

بروزترین و برترین سایت کنکوری کشور

آریان حیدری کلاسینو
آریان حیدری کلاسینو
منابع کنکور دانشگاه فرهنگیان

منابع کنکور دانشگاه فرهنگیان

در این مطلب به بررسی منابع کنکور دانشگاه فرهنگیان خواهیم پرداخت و صفر تاصد جزئیات مربوط به برگزاری این آزمون را شرح خواهیم داد .

یکی از تغییرات عمده در برگزاری کنکور سراسری ، مجزا شدن فرآیند جذب و پذیرش دانشجو معلم از کنکور سراسری است . به همین منظور منابعی که داوطلبان و متقاضیانی که علاقه مند به رشته های دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی هستند نیز تفاوت خواهد بود .

آزمون اختصاصي براي رشته هاي تحصيلي دانشگاه فرهنگيان در سال ۱۴۰۳ همراه با نوبت اول آزمون سراسري (ارديبهشت ماه) و در قالب يك دفترچه سؤال ويژه آزمون اختصاصي پذيرش دانشجو – معلم علاوه بر دفترچه سؤالات تحويلي به متقاضيان در هر گروه آزمايشي ، برگزار مي شود.

ضرايب دروس اين آزمون براي گروه هاي آزمايشي علوم رياضي و فني ، علوم تجربي ، علوم انساني ، هنر و زبان (بجز دروس ويژه آزمون اختصاصي پذيرش دانشجو- معلم) همانند ضرايب آزمون سراسري خواهد بود.

مواد امتحاني و ضرايب دفترچه ويژه آزمون اختصاصي پذيرش دانشجو – معلم به ترتيب ، هوش و استعداد معلمي با ضريب ۳ ، تعليم و تربيت اسلامي با ضريب ۲ خواهد بود .

براي تعدادي از رشته ها كه در آزمون سراسري داراي آزمون عملي هستند مانند علوم ورزشي و تعدادي از رشته هاي هنر، ارزيابي عملي و مهارتي نيز در ارزيابي شايستگي معلمي توسط وزارت آموزش و پرورش صورت مي گيرد.

در ادامه مطلب لینک دانلود مواد امتحانی آزمون اختصاصی داشنگاه فرهنگیان را قرار خواهیم داد و همچنین کلیه جزئیات آن را بررسی خواهیم کرد .

کنکور فرهنگیان

دانشگاه فرهنگیان یکی از پرطرفدارترین دانشگاه های کشور است که داوطلبان زیادی برای پذیرش در این دانشگاه به رقابت می پردازند. این دانشگاه به سبب تفاوت های اساسی و امتیازاتی که با پذیرش در آن در اختیار دانشجویان می گذارد یکی از پر طرفدار ترین دانشگاه های کشور است.

دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی ، مراکزی هستند که وظیفه تربیت و تعلیم معلمان را بر عهده دارند . این دانشگاه ها از طریق آزمون سراسری اقدام به جذب دانشجو می کنند و دانشجویان پس گذراندن یک دوره ۴ ساله در این مراکز ، می توانند در مدارس مشغول فعالیت شوند .

این دانشگاه که قبلا با عنوان دانشگاه تربیت معلم شناخته می شد دانشگاهی برای تربیت و تعلیم معلمان مورد نیاز وزارت آموزش و پرورش است که در تغییراتی جدید نیروس انشانی خود را از طریق آزمون جداگانه از آزمون سراسری جذب می کند .

داوطلبان هر پنج گروه آزمایشی تجربی ، ریاضی ، انسانی ، هنر و زبان می توانند به تحصیل در آن بپردازند اما رشته دانشگاهی داوطلب در دانشگاه فرهنگیان می بایست منطبق با توجه به گرایش فرد در دوره متوسطه دوم باشد . همچنین آزمون جداگانه ای برای پذیرش دانشجو در این دانشگاه برگزار خواهد شد .

آزمون اختصاصي براي رشته هاي تحصيلي دانشگاه فرهنگيان در سال ۱۴۰۳ همراه با نوبت اول آزمون سراسري (ارديبهشت ماه) و در قالب يك دفترچه سؤال ويژه آزمون اختصاصي پذيرش دانشجو – معلم علاوه بر دفترچه سؤالات تحويلي به متقاضيان در هر گروه آزمايشي ، برگزار مي شود.

مراحل قبولی کنکور فرهنگیان

 1. ثبت نام آزمون فرهنگیان در آذر ماه ۱۴۰۲
 2. ثبت علاقه مندی به کد رشته محل های انتخابی در دی ماه ۱۴۰۲ (انتخاب رشته)
 3. برگزاری کنکور اختصاصی دانشگاه فرهنگیان در اردیبهشت ماه ۱۴۰۳
 4. اعلام نفرات پذیرفته شده چند برابر ظرفیت ، به منظور انجام فرآیند مصاحبه و گزینش
 5. اعلام نتایج نهایی انتخاب رشته کنکور اختصاصی دانشگاه فرهنگیان تا قبل از نیمه مرداد ماه ۱۴۰۳ (قبل از انتخاب رشته آزمون سراسری)

ذکر این نکته الزامی است که تا اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ ، برای دانش آموزان در حال تحصیل در پایه دوازدهم ، و همچنین فارغ التحصیلان ، نحوه محاسبه نمرات کسب شده در آزمون کنکور سراسری و همچنین کنکور اختصاصی دانشگاه فرهنگیان متفاوت است . به این معنا که نمره کنکور برگزار شده در نوبت اول آزمون سراسری ، به گونه ای متفاوت از نوبت دوم این آزمون محاسبه می شود .

 • جزئیات محاسبه نمره این آزمون به شرح زیر است :

زمان ثبت نام کنکور فرهنگیان

زمان برگزاری کنکور فرهنگیان

نحوه ثبت نام کنکور فرهنگیان

فرآيند ثبت نام ، برگزاري و پذيرش در این رشته ها منحصراً فقط در نوبت اول آزمون سراسري سال ۱۴۰۳ انجام خواهد شد . لذا به داوطلبان توصیه می گردد که در مهلت مقرر در سامانه ثبت نام آزمون سراسري سال ۱۴۰۳ (نوبت اول) در درگاه اطلاع رساني سازمان سنجش آموزش كشور ، نسبت به ثبت نام اقدام نمایند .

در ضمن آزمون مذکور براي همه متقاضيان اعم از متقاضيان نوبت اول آزمون سراسري و متقاضيان رشته هاي تحصيلي دانشگاه فرهنگيان ؛ در روزهاي پنجشنبه و جمعه به تاريخ ۱۴۰۳/۲/۶ و ۱۴۰۳/۲/۷ برگزار خواهد شد.

انتخاب رشته هاي تحصيلي دانشگاه فرهنگيان در سال ۱۴۰۳ ، در اواخر دي ماه سال ۱۴۰۲ به صورت مجزا و در درگاه اطلاع رساني سازمان سنجش آموزش كشور صورت مي پذيرد.

 • در جدول زیر راهنمای ثبت نام ازمون سراسری ۱۴۰۳ را به صورت خلاصه مشاهده می کنید :
ردیف مراحل گام به گام ثبت نام در آزمون سراسری ۱۴۰۳
۱ ورود به سایت رسمی سازمان سنجش و آموزش کشور به نشانی http://sanjesh.org/
۲ دانلود دفترچه راهنمای ثبت‌نام و مطالعه دقیق آن (دفترچه شماره ۱) 
۳آماده سازی مدارک و اطلاعات مورد نیاز و مهیا کردن شرایط برای ثبت نام
۴ دریافت کد سوابق تحصیلی از طریق سایت dipcode.medu.ir
۵ ورود مجدد به سایت رسمی سازمان سنجش
۶خرید اینترنتی کارت اعتباری ثبت‌نام از طریق سایت سازمان سنجش
۷ ورود به قسمت سراسری در منوی سایت سنجش و آموزش کشور
۸ ورود به قسمت مربوط به ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳
۹ تکمیل فرم ثبت نام و وارد کردن صحیح اطلاعات شخصی و تحصیلی
۱۰ دریافت شماره پرونده و داوطلبی و کدرهگیری ثبت نام
۱۱ دریافت شماره پرونده و داوطلبی و کدرهگیری خود
۱۲ حفظ و نگهداری مدارک و کد های مربوطه تا زمان برگزاری کنکور

قبولی کنکور فرهنگیان

پذیرش در دانشگاه فرهنگیان دارای دو مرحله آزمون کتبی کنکور سراسری و فرهنگیان و مصاحبه علمی و عقیدتی و بررسی سلامت جسمانی داوطلب است که در صورت پذیرش در هر آزمون مجاز به تحصیل در دانشگاه فرهنگیان می باشد.

در نهایت این دانشگاه، اسامی پذیرفته شدگان خود را که به تعداد ظرفیت هر رشته محل، توسط سازمان سنجش sanjesh.org اعلام می نماید.

قبولی در مصاحبه دانشگاه فرهنگیان شرط اصلی پذیرش در این دانشگاه است . هر سال دو برابر ظرفیت دانشگاه فرهنگیان داوطلب به مرحله مصاحبه دانشگاه فرهنگیان می رسد که فقط نیمی از آن ها در ازمون مصاحبه پذیرفته می شوند.

در روند مصاحبه سوالاتی در رابطه با مسائل فرهنگی ، عقیدتی ، سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و مسائل فردی و خانوادگی داوطلب پرسیده می شود.

آزمون کتبی کنکور فرهنگیان

ميزان تاثير و سهم نمرات و امتيازات در نتيجه نهايي پذيرش دانشجو – معلم در دانشگاه فرهنگيان به صورت ۵۰ درصد سوابق تحصيلي ، ۲۵ درصد آزمون اختصاصي (شامل ۱۵ درصد نمرات آزمون سراسري (كنكور) و۱۰ درصد آزمون اختصاصي پذيرش دانشجو – معلم) و ۲۵ درصد ارزيابي شايستگي معلمي خواهد بود.

 • در جدول زیر می توانید سهم نمرات و همچنین سهم گزینش در قبولی کنکور دانشگاه فرهنگیان را مشاهده بفرمایید :
ردیفنمرات و امتیازاتمیزان سهم هر یک از نمرات و امتیازات
۱تاثیر سوابق تحصیلی۵۰ درصد
۲تاثیر آزمون اختصاصی۲۵ درصد
۳ارزیابی شایستگی معلمی۲۵ درصد

شرایط کنکور فرهنگیان

همانطور که بیان شد برای پذیرفته شدن در این دانشگاه می بایست از یکسری شرایط خاص بر خور دار بود که این شرایط هر ساله از سوی وزارت آموزش و پرورش و سازمان سنجش و آموزش کشور اعلام می شود .

لذا به داوطلبانی که قصد تحصیل در دانشگاه فرهنگیان را دارند ، توصیه می گردد که از شرایط ثبت نام دانشگاه فرهنگیان از طریق مطالعه دفترچه ثبت نام کنکور سراسری اطلاعات لازم را بدست آورند .

این شرایط به دو دسته عمومی و اختصاصی تقسیم بندی می شوند که داوطلبان در صورت داشتن احراز شرایط  مندرج در دفترچه انتخاب رشته کنکور می توانند به ادامه تحصیل در این دانشگاه بپردازند.

 • در جدول زیر می توانید شرایط عمومی پذیرفته شدن در دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی را مشاهده بفرمایید :
ردیفشرایط عمومی دانشگاه فرهنگیان
۱دارا بودن تابعیت ایرانی
۲اعتقاد به دین مبین اسلام یا اعتقاد به یکی از ادیان شناخته شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی
۳التزام و پایبندی به قانون اساسی
۵عدم بر خورداری از سوء پیشینه و سابقه کیفری و جزایی
۶عدم اعتیاد به هر گونه مواد مخدر ، دخانیات و الکل
۷بر خورداری از سلامت کامل جسمانی و روانی از طریق معاینات پزشکی و انجام مصاحبه تخصصی
۸دارا بودن رفتار مناسب با شان و مقام معلمی
۹برخورداری از اخلاق و رفتار نیکو و حسن شهرت متناسب با شان معلمی
 • در جدول زیر می توانید شرایط اختصاصی پذیرفته شدن در دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی را مشاهده بفرمایید :
ردیفشرایط اختصاصی دانشگاه فرهنگیان
۱دارا بودن حداقل نمره علمی كل 6000 و بالاتر
۲داشتن حداقل معدل كل ۱۴ در سه سال دوره متوسطه دوم (پایه های دهم، یازدهم و دوازدهم)
۳بومی بودن داوطلب در كد رشته محل مربوط
۵موفقیت در مصاحبه اختصاصی و بررسی صلاحیت های عمومی
۶دارا بودن حداکثر سن ۲۲سال تمام (مبنا اول مهر ماه هر سال تحصیلی است)

شرایط سنی کنکور فرهنگیان

در رابطه با شرایط سنی دانشگاه فرهنگیان در کنکور ۱۴۰۳ حدس و گمان های زیادی زده می شود که سرانجام سازمان سنجش با انتشار دفترچه شماره ۱ ثبتنام آزمون سراسری ۱۴۰۳ به این شبهات پایان داد .

شرایط سنی دانشگاه فرهنگیان و تربیت معلم در سال های اخیر دست خوش تغییراتی شده به نحوی که تا سال ۹۲ شرط سنی دانشگاه فرهنگیان ۲۴ سال تمام بود، اما پس از آن شرط سنی از ۲۴ به ۲۲ کاهش یافت.

همچنین، به دلیل درخواست زیاد داوطلبان در خصوص افزایش سن ورود به دانشگاه فرهنگیان برای دو سال گذشته شرط سنی تربیت معلم ۲۴ سال تمام در نظر گرفته شد.

مطابق با دفترچه منتشر شده از سوی سازمان سنجش و آموزش کشور ، شرط سنی پذیرش در دانشگاه فرهنگیان ، ۲۴ سال تمام اعلام شده است .

به عبارت دیگر حداكثر سن مجاز براي ورود به دانشگاه فرهنگيان ۲۴ سال تمام خواهد بود که بنای آن مهر ماه هر سال تحصيلي است .

این دانشگاه در سال ۹۶ قصد داشت شرط سنی را از ۲۲ به ۲۰ تغییر دهد که به دلیل اعتراض داوطلبان به تغییر ناگهانی شرط سنی و برنامه ریزی که داوطلبان بر اساس سن ۲۲ سال جهت پذیرش انجام داده بودند، سن پذیرش را از ۲۰ سال به ۲۲ سال بازگرداندند.

اما طبق دستورالعمل دانشگاه فرهنگیان شرط سنی ورود به دانشگاه در سال جاری ۲۴ سال تمام اعلام شد، در صورت تغییر شرط تاریخ تولد تربیت معلم داوطلبان در این مقاله اطلاع رسانی می گردد.

شرایط پذیرش دانشگاه فرهنگیان

یکی از مهمترین و اصلی ترین شرایط پذیرش و قبولی در دانشگاه فرهنگیان ، پذیرش بومی و استانی رشته محل های اختصاصی این دانشگاه است .

شرایط بومی گزینی یا بومی بودن داوطلب در كد رشته محل مربوطه ، یکی از شرایط اختصاصی پذیرش دانشگاه فرهنگیان می باشد تا متقاضیان واجد شرایط بتوانند در محل سکونت خود مشغول به تحصیل باشند .

بنابراین در هنگام انتخاب رشته و پس از قبولی در مرحله اول کنکور سراسری ، داوطلبان قادر خواهند بود که صرفا رشته محل های استان بومی خود را انتخاب کنند .

آخرین اخبار کنکور فرهنگیان

 • در ویدیو زیر می توانید تمامی جزئیات مرتبط با کنکور اختصاصی تربیت معلم ۱۴۰۳ را به طور کامل مشاهده بفرمایید :

انصراف از دانشگاه فرهنگیان

اگر عده ای از داوطلبان قصد انصراف از دانشگاه فرهنگیان را داشته باشند ، می بایست حداقل دو ترم تحصیلی را در این دانشگاه مشغول به تحصیل باشند . در این صورت پس از گذارندن این دوره زمانی ، قادر خواهند بود که با پرداخت هزینه از این دانشگاه و تحصیل در آن انصراف دهند .

ذکر این نکته الزامی است که هزینه انصراف از دانشگاه فرهنگیان ، با توجه به قوانین و سیاست‌ های تعیین شده توسط مسئولین آموزشی دانشگاه و پردیش های دانشگاه فرهنگیان متغیر است . بنابراین نمی توان هزینه مشخص و ثابتی برای ان تعیین کرد .

اگر هر یک از دانشجویان و داوطلبان در طول دو ترم اول سال تحصیلی خود برای انصراف از دانشگاه فرهنگیان اقدام کنند و از این دانشگاه خارج شوند ، اجازه انتخاب رشته و اخذ پذیرش دانشگاه روزانه را نخواهند داشت.

اما اگر دانشجو حائز شرایط انصراف از دانشگاه باشد و حداقل یکسال تحصیلی در این دانشگاه مشغول به تحصیل بوده باشد ؛ امکان اخذ و پذیرش وی در دانشگاه های روزانه نیز وجود خواهد داشت .

ضرایب کنکور دانشگاه فرهنگیان

 • در جدول زیر می توانید دروس امتحانی و همچنین ضرایب هر درس در کنکور دانشگاه فرهنگیان را مشاهده بفرمایید :
ردیفمواد امتحانی کنکور دانشگاه فرهنگیان ضرایب مواد امتحانی کنکور دانشگاه فرهنگیان
۱هوش و استعداد معلمی۳
۲تعلیم و تربیت اسلامی۲

منابع کنکور دانشگاه فرهنگیان

پيرو انتشار دفترچه راهنماي ثبت‌نام و شرکت در آزمون سراسري و آزمون اختصاصي پذيرش دانشجو – معلم در دانشگاه فرهنگيان سال ۱۴۰۳ در تاريخ ۱۴۰۲/۰۹/۰۵و اطلاعيه اصلاحات در تاريخ ۱۴۰۲/۰۹/۰۹، به اطلاع مي‌رساند براساس اعلام معاونت برنامه‌ريزي و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش درخصوص مواد و منابع امتحاني آزمون اختصاصي دانشگاه فرهنگيان در آزمون سراسري سال ۱۴۰۳، اصلاحات مربوط به منابع و عناوين آزمون به شرح ذيل اعلام مي‌شود :

۱) مادۀ امتحاني “هوش و استعداد معلمي” طبق اعلام قبلي با ضريب ۳ اعمال مي‌شود. جنبه‌هاي شناختي و تحليلي اين استعداد، با هدف سنجش توانايي‌هاي ذهني داوطلبان همانند قدرت درک، تحليل، استدلال و استنتاج آن‌ها، در کنکور مبناي طرح سؤال قرار مي‌گيرد. سؤالاتي از جنس درک مفهوم متن، استدلال بر پايه گزاره‌هاي منطقي، طبقه‌بندي و تحليل متغيرها، انجام مقايسه‌هاي کمي و حل مسائل عددي، نمونه‌هايي از سؤالات اين عنوان امتحاني هستند. بنابراين با توجه به اينکه هدف از سؤالات مربوط به اين عنوان، سنجش توانايي ذهني و طبيعي است نه سنجش دانش اکتسابي دانش‌آموزان، اين عنوان فاقد منبع است.

۲) مادۀ امتحاني “تعليم و تربيت اسلامي” طبق اعلام قبلي با ضريب ۲ اعمال مي‌شود و منابع امتحاني به شرح جدول ذيل است:

 • سه فصل اول کتاب «مهارت معلمي» استاد محسن قرائتي
 • کتاب‌هاي دين و زندگي متوسطه دوم

دانلود منابع کنکور دانشگاه فرهنگیان

دانلود رایگان منابع کنکور دانشگاه فرهنگیان : کتاب « مهارت معلمي » استاد محسن قرائتي

دانلود رایگان منابع کنکور دانشگاه فرهنگیان : کتاب دین و زندگی پایه دهم (داوطلبان رشته ریاضی ، تجربی ، فنی و حرفه ای ، کاردانش)

دانلود رایگان منابع کنکور دانشگاه فرهنگیان : کتاب دین و زندگی پایه یازدهم (داوطلبان رشته ریاضی ، تجربی ، فنی و حرفه ای ، کاردانش)

دانلود رایگان منابع کنکور دانشگاه فرهنگیان : کتاب دین و زندگی پایه دهم (داوطلبان رشته انسانی)

دانلود رایگان منابع کنکور دانشگاه فرهنگیان : کتاب دین و زندگی پایه یازدهم (داوطلبان رشته انسانی)

 • در جدول زیر می توانید دروس امتحانی و لینک دانلود منابع هر درس در کنکور دانشگاه فرهنگیان را مشاهده بفرمایید :
ردیفمواد امتحانی کنکور دانشگاه فرهنگیان دانلود منابع امتحانی کنکور دانشگاه فرهنگیان
۱هوش و استعداد معلمیفاقد منبع مشخص
۲تعلیم و تربیت اسلامی سه فصل اول کتاب « مهارت معلمي » استاد محسن قرائتي
دین و زندگی پایه دهم (داوطلبان رشته ریاضی ، تجربی ، فنی و حرفه ای ، کاردانش)
دین و زندگی پایه یازدهم (داوطلبان رشته ریاضی ، تجربی ، فنی و حرفه ای ، کاردانش)
دین و زندگی پایه دهم (داوطلبان رشته انسانی)
دین و زندگی پایه یازدهم (داوطلبان رشته انسانی)

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با این زمینه ، از طریق پیج اینستاگرام و کانال تلگرام ، با تیم حرفه ای کنکور اینفو همراه باشید :

 • پیج اینستاگرام کنکور اینفو :

پیج اینستاگرام :
konkur.info.official

 • کانال تلگرام کنکور اینفو :

کانال تلگرام :
konkurinfotelegram

آریان حیدری کلاسینو
آریان حیدری کلاسینو

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
Scroll to Top