کنکور اینفو

بروزترین و برترین سایت کنکوری کشور

آریان حیدری کلاسینو
آریان حیدری کلاسینو
کارنامه سبز کنکور

کارنامه سبز کنکور

کارنامه سبز یا کارنامه محرمانه و نهایی کنکور پس از اعلام نتایج انتخاب رشته روی سایت سازمان سنجش قرار می گیرد.
در این کارنامه رتبه داوطلب و آخرین رتبه پذیرفته شده در هر رشته محل منتشر می شود و داوطلبان می تواند با مقایسه این اطلاعات وضعیت قبولی یا عدم قبولی خود را بررسی نمایند.
در کارنامه سبز کنکور سراسری همه انتخاب های داوطلب درج شده و در صورتی که فرد در رشته های انتخابی خود علاقه ای نداشته باشد، با مشاهده این کارنامه می تواند شانس قبولی خود را در انتخاب های پایین تر بسنجد.
این کارنامه معمولا فرصتی برای اطلاع از وضعیت داوطلب در رشته محل های انتخابی خود و همچنین درخواست انتقالی، تغییر رشته و رفع محرومیت کنکور سال بعد منتشر می گردد.

کارنامه سبز کنکور چه اطلاعاتی به ما می دهد ؟

کارنامه سبز کنکور از ۵ ستون تشکیل شده است که هر ستون حاوی اطلاعاتی زیر است.

 • ستون اول ترتیب علاقمندی داوطلب بر اساس فرم انتخاب رشته
 • ستون دوم کد رشته امتحانی انتخابی داوطلب بر اساس دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری
 • ستون سوم رتبه داوطلب که پس از مقایسه با تمام انتخاب کنندگان این رشته محل محاسبه شده است. به عبارت دیگر کارنامه اولیه کنکور سراسری کلیه داوطلبانی که این رشته محل را در فرم انتخاب رشته خود درج کرده اند با یک دیگر مقایسه شده و بر این اساس رتبه ای به هر یک از آن ها اختصاص می یابد.
 • ستون چهارم آخرین رتبه قبولیاست. رتبه آخرین نفر قبولی در بین انتخاب کنندگان این رشته محل محاسبه شده و در این ستون درج می شود
 • ستون پنجم نتیجه است که انتخاب های داوطلبان به ترتیب علاقه بررسی می شود. اگر رتبه داوطلب در رشته محلی پایین تر از رتبه آخرین نفر قبولی باشد، داوطلب در آن رشته محل پذیرفته شده و با علامت * نمایش داده می شود. در صورتی که در این ستون عددی از ۱ تا ۹ درج شده باشد، مفهوم آن در انتهای کارنامه ارائه خواهد شد

مفهوم مندرجات ستون نتیجه را در جدول زیر مطالعه کنید :

عدد ۱به منزله عدم دارابودن شرايط و ضوابط اختصاصی مندرج در دفترچه انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۰ می باشد ( نظير تكرار كد رشته انتخابی، عدم رعايت جنسيت پذيرش، عدم توجه به ضوابط رشته های دارای شرايط خاص برای رشته مذكور و…)
 عدد ۲بیانگر آن است که شما در یک کد رشته محل برای مصاحبه به دانشگاه دعوت شدید
 عدد ۳بیانگر آن است كه داوطلب با توجه به داشتن نمره در رشته محل انتخابی، در سهميه مجاز ديگری به جز سهميه نهايی پذيرفته شده است
برای كارمندان كه با استفاده از سهميه كارمندی پذيرفته شده اند نيز عدد ۳ درج شده است.
 عدد ۴بیانگر آن است كه وضعيت علمی و عمومی شما در رشته های پرديس های فرهنگيان يا دانشگاه تربيت دبير شهيد رجايی در دست بررسی می باشد
 عدد ۵بیانگر آن است که داوطلببا توجه به ضوابط عمومی گزينش در انتخاب رشته‌ های دانشگاه فرهنگيان و دانشگاه تربيت معلم شهيد رجايی امتياز لازم را كسب نکرده و در اولويت جذب قرار نگرفته است اين داوطلبان حداكثر ظرف دو ماه از زمان انتشار اسامی پذیرفته شدگان فرصت دارند با همراه داشتن کارت شناسایی و تصوير کارنامه نهایی به هسته گزينش آموزش و پرورش استان بومی به نشانی مندرج در پايگاه اطلاع رسانی هيات مرکزی گزينش وزرات آموزش پرورش به نشانی www.qozinesh.medu.ir مراجعه نمایید  
 عدد ۷به معنی عدم کسب حد نصاب امتياز در مصاحبه تخصصی و يا عدم احراز شرايط (سن ، معدل ، ويژگی هاي جسمانی ، … و غيبت در مصاحبه) می باشد 
 عدد ۹عدد نه به این معنی است که وضعیت علمی و عمومی شما در یکی از دانشگاه های شاهد، علوم قضایی، علوم پزشكی بقيه الله (عج)، شهيد مطهری، صدا و سيماي جمهوری اسلامی ايران، غير انتفاعی امام رضا (ع)، علوم پزشکی ارتش، دانشکده غير انتفاعی رفاه يا يکی از رشته های مديريت بيمه اکو، دکتری پيوسته بيوتکنولوژی، کاردانی فوريت هاي پزشکي، تربيت مربی عقيدتی سياسی سپاه يا موسيقی نظامی در دست بررسی است
* داوطلب در این کد رشته محل پذیرفته شده است

چگونه از کارنامه سبز استفاده کنیم ؟

اطلاعات کارنامه سبز زمانی برای داوطلب مفید است که رتبه داوطلب از رتبه آخرین نفر قبولی عدد کوچک تر یا مساوی باشد.
اگر رتبه قبولی داوطلب کوچکتر از آخرین رتبه قبولی باشد داوطلب در این کد رشته دارای قبولی می باشد اما اگر رتبه قبولی بزرگتر از آخرین رتبه قبولی باشد داوطلب در آن کد رشته دارای قبولی نیست.

حال اگر وضعیت قبولی بعد از اولین کد رشته محلی که در آن پذیرفته شده اید را در اولویت های بعدی خود داشتید می توانید از کارنامه سبز برای تغییر رشته و دانشگاه خود استفاده کنید.

کارنامه سبز
نمونه تصویر کارنامه سبز کنکور سراسری

برای مثال داوطلب فوق در کد رشته ۴۰۱۲۵ در وضعیت قبولی قرار دارد و پس از آن نیز در کد رشته محل های ۴۶۰۶۳ /۴۶۰۶۲/ ۴۶۰۵۱ هم در وضعیت قبولی قرار دارد و می تواند با استفاده از کارنامه سبز اقدام به تغییر رشته و دانشگاه خود انجام دهد.
نکته : توجه داشته باشید که فقط در کد رشته محل های بعد از کد رشته محل قبولیتان باید چنین شرایطی را داشته باشید تا بتوانید از کارنامه سبز استفاده کنید.

نحوه دریافت کارنامه سبز کنکور

 • ورود به سایت سازمان سنجش و آموزش کشور به نشانی http://www.sanjesh.org
 • ورود به منوی سمت راست (کلیک روی آیکون کنکو سراسری)
 • ورود به لینک کارنامه نهایی آزمون سراسری
 • مشاهده ی کارنامه سبز آزمون سراسری با استفاده از یکی روش های پیشنهاد شده (جستجو بر اساس شماره پرونده + شماره شناسنامه + سال تولد) یا (جست و جو بر اساس شماره داوطلبی + شماره شناسنامه + سال تولد)

زمان و نحوه اعتراض به کارنامه سبز کنکور

به طور کلی کمتر از یک ماه پس از انتخاب رشته آزمون سراسری، کارنامه نهایی کنکور، در اواخر شهریور ماه منتشر می شود.
لینک اعتراض به نتایج نهایی کنکور نیز بلافاصله پس از انتشار کارنامه سبز در سایت سازمان سنجش قرار می گیرد تا امکان اعتراض برای داوطلبان فراهم شود.
مراحل اعتراض به کارنامه سبز از طریق سایت سازمان سنجش را با دقت مطالعه کنید.

 • ورود به سایت سازمان سنجش و آموزش کشور به نشانی http://sanjesh.org/
 • ورود به قسمت سیستم پاسخگویی در سمت چپ منوی سایت سازمان سنجش و آموزش کشور
 • عضویت در سایت سازمان سنجش و آموزش کشور با وارد کردن اطلاعات شخصی و فردی
 • ورود به سیستم پاسخگویی با ثبت ایمیل و رمز عبور
 • ورود به صفحه ثبت درخواست
 • کلیک بر روی گزینه ثبت درخواست جدید از منوی سمت راست
 • انتخاب نوع آزمون (سراسری)
 • انتخاب سال آزمون
 • انتخاب نوع اعتراض خود از میان گزینه های نمایش داده شده (بررسی اشتباه در انتخاب رشته و تقاضای اولویت بعدی)
 • ثبت متن اعتراض

نکته ۱ : بعد از انتخاب گزینه “بررسی اشتباه در انتخاب رشته و تقاضای اولویت بعدی” با چهار گزینه مواجه می شوید که با توجه به نوع در خواست خود برای رسیدگی گزینه مورد نظر را انتخاب نمایید.

 1. درخواست تغییر دوره قبولی
 2. درخواست به حد نصاب نرسیدن محل قبولی
 3. درخواست مجوز شرکت در آزمون سال بعد
 4. درخواست بررسی اولویت های بعدی

نکته ۲ : برای ثبت اعتراض خود نسبت به نتایج نهایی کنکور نیز می بایست در سایت سازمان سنجش عضویت داشته باشید.
با وارد کردن اطلاعات شخصی و ایمیل عضویت خود را به ثبت رسانیدو سپس نسبت به اعتراض به نتایج نهایی کنکور، اقدام کنید.

نکاتی برای استفاده از کارنامه سبز برای انتقالی

هیچ تضمینی وجود ندارد با وجود کارنامه سبز شما بتوانید در یکی از انتخاب های پایینی خود که قبول می شوید شروع به تحصیل نمایید.
زیرا سازمان سنجش پس از انتشار کارنامه سبز هیچ مسئولتی در مورد انتقالی یا جابجایی اولویت ها و انتخاب های پایین تر قبول نمی کند و تنها دانشگاه مبدا و مقصد هستند که باید با این انتقالی موافقت کنند.

در نهایت باید بگوییم اگر یک بار در انتخاب هایتان بی دقتی کردید و انتخابی که علاقه کمتری به آن داشتید را در اولویت های بالاتر قرار دادید دیگر الان با عجله انتخاب نکنید زیرا الان به احتمال زیاد در انتخاب ها و اولویت های پایین تر طبق کارنامه سبز در بیش از یک رشته محل رتبه قبولی را کسب کردید پس اگر قرار است به دنبال کارهای انتقالی بیفتید حداقل رشته محلی را انتخاب کنید که دیگر از همه لحاظ برایتان بهتر و به صرفه تر باشد.

در ضمن اگر برای یکی از اولویت های پایین تر که رتبه لازم برای قبولی را کسب کردید درخواست داده و موافقت نشد، می توانید برای سایر انتخاب های پایین تر نیز درخواست انتقالی دهید شاید موافقت شد اما هیچ گاه و به هیچ وجه همزمان برای دو رشته محل بصورت همزمان درخواست انتقالی ندهید که عواقب آن جبران ناپذیر است.

امیدواریم مطالعه مقاله فوق در استفاده از کارنامه سبز به شما کمک کند.

راز موفقیت دونستن چیزیه که هیچکس دیگه‌ای نمی دونه.

پیج اینستاگرام :
konkur.info.official

آریان حیدری کلاسینو
آریان حیدری کلاسینو

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
Scroll to Top