کنکور اینفو

بروزترین و برترین سایت کنکوری کشور

خبر های داغ کنکور
آخرین مقالات
آزمون های آزمایشی
قبولی پزشکی

قبولی پزشکی

در این مطلب به بررسی صفر تا صد جزئیات مرتبط با ” قبولی پزشکی ” خواهیم پرداخت و اطلاعات تکمیلی مربوط به آن را نیز تشریح خواهیم کرد .

رشته پزشکی یکی از پر طرفدار ترین و برجسته ترین رشته های کنکور تجربی است که تقریبا بیش از نیمی از داوطلبان این کنکور علاقمند به قبولی در آن هستند.

قبولی در رشته پزشکی هدف بسیاری از داوطلبان کنکور تجربی است که هر ساله این رقابت را میان داوطلبان این گروه آزمایشی سخت و سخت تر می کند .

برای قبولی در رشته پزشکی و در مسیر مطالعاتی کنکور ، می بایست یکسری اقدامات را به انجام رساند تا به این هدف بزرگ دست پیدا کرد .

بررسی‌ ها نشان می‌ دهد که رشته پزشکی ، دانشجویانی با اراده ، کوشا و ثابت‌ قدم در برابر مشکلات و بحران‌ ها را می‌ طلبد. افرادی که بتوانند در موقعیت های حساس ، وجدان انسانی را خود را حفظ کنند و جان خود را برای حفظ جان دیگران به خطر بیاندازند .

قبولی در رشته پزشکی علاوه بر کسب موقعیت مناسب اجتماعی ، می تواند موقعیت های شغلی بسیاری برای هر فرد ایجاد کند و از نظر مالی و درآمدی نیز آینده خوبی را برای پذیرفته شدگان ایجاد کند .

برای پذیرفته شدن در رشته پزشکی رتبه و تراز عالی در منطقه و در کشور بسیار مهم است . افرادی که در رشته پزشکی پذیرفته می شوند از نظر رتبه و درصد هایی که در کنکور کسب می کننند ، جز نفرات برتر به شمار می آیند .

هنگامی که رتبه های و قبولی های پزشکی در سال های گذشته آزمون سراسری را بررسی می کنیم ، این نکته بیشتر از پیش به چشم می خورد .

اما ذکر این نکته الزامی است که در سال‌ های اخیر رشته پزشکی نسبت به گذشته مقداری از رونق خود (به علت طولانی بودن دوره تحصیل) را از دست داده است ، اما همچنان رشته‌ ای پر متقاضی است که از نظر درآمد شغلی و اجتماعی در جایگاه بالایی قرار دارد.

در ادامه این مطلب به توضیح مختصری از این رشته پر طرفدار خواهیم پرداخت و عوامل موفقیت و قبولی در آن را نیز بررسی خواهیم کرد .

پزشکی

اگر بخواهیم علم پزشکی را تعریف کنیم ، می توان گفت که پزشکی یک دانش کاربردی است که هدف آن ، حفظ و ارتقای سلامت ، درمان بیماری ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. این منظور با شناخت بیماری ها ، تشخیص ، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ ها به انجام می‌ رسد.

دانش پزشکی بر روی طیف گسترده‌ ای از رشته‌ ها از فیزیک و زیست‌ شناسی تا علوم اجتماعی ، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌ است. اما امروزه هدف دانش پزشکی ، استفاده از فناوری‌ های دانش بنیان و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است .

پزشکان عمومی پس از اتمام تحصیلات خود در دانشکده پزشکی به طور معمول تحصیلات تکمیلی خود در یک تخصص خاص آغاز می‌ کنند، که پس از طی این دوره که به رزیدنتی موسوم است ، تبدیل به یک متخصص در همان تخصص خاص می‌ شوند.

داشتن مهارت در این رشته خود می‌ تواند عامل مهمی در کسب درآمد بیشتر نسبت به سایر همکاران باشد. بازار کار پزشکی معمولا کلینیک‌ ها ، بیمارستان‌ های دولتی ، بیمارستان‌ های خصوصی ، مطب‌ ها و به عنوان مدرس در دانشگاه ها هستند.

رشته پزشکی عمومی مجموعا ۷ سال است که از ۴ دوره تشکیل شده است که به شرح زیر است :

 • دوره علوم پایه : ۲ سال
 • دوره فیزیوپاتولوژی : ۱ سال
 • دوره کارآموزی بالینی : ۲ سال
 • دوره کارورزی بالینی : ۱ سال و نیم
 • دروسی که می بایست در دوره علوم پایه گذرانده شوند به شرح زیر است :
بیوشیمیجنین شناسی
بافت شناسیتغذیه
تشریح (نظری – عملی)ژنتیک
تشریح (آناتومی) (نظری – عملی)زبان تخصصی
فیزیولوژی (نظری – عملی)آسیب شناسی عمومی
ایمونولوژی (نظری)انگل شناسی
اپیدمیولوژیمیکروب شناسی دوره فیزیوپاتولوژی
روانشناسی
 • دروسی که می بایست در دوره فیزیوپاتولوژی گذرانده شوند به شرح زیر است :
بیماری‌ های قلب و عروقبیماری‌ های خون
بیماری‌ های غددبیماری‌ های روماتیسمی
بیماری‌ های تنفسیبیماری‌ های کلیه
پاتولوژی اختصاصیفارماکولوژی
نشانه‌ شناسی پزشکیکارآموزی بهداشت
بیماری‌ های گوارشیکارگاه مهارت‌ های بالینی
 • دروسی که می بایست در دوره کارآموزی بالینی گذرانده شوند به شرح زیر است :
بیماری های اعصابکارآموزی بخش کودکان
بیماری های عفونیبهداشت
کار آموزی داخلیکارآموزی گوش و حلق و بینی
بیماری های جراحیکارآموزی ارتوپدی
تاریخ و اخلاق پزشکیبیماری های زنان و زایمان
بیماری های کودکانکارآموزی رادیولوژی
پزشکی قانونی و مسمومیت هابیماری های روانی
فارماکولوژی بالینیکارآموزی روانپزشکی
کارآموزی چشمبیماری های ارتوپدی
کارآموزی پوستکار اموزی جراحی
کارآموزی بهداشت
 • دروسی که می بایست در دوره کارورزی بالینی گذرانده شوند به شرح زیر است :
کارورزی بخش جراحیکارورزی بخش گوش حلق و بینی
کارورزی بخش چشمکارورزی بخش داخلی
کارورزی بخش سوانح و سوختگیکارورزی بخش زنان و زایمان
کارورزی بخش ارتوپدیکارورزی بخش اورژانس
کارورزی بخش ارولوژیکارورزی بخش نفرولوژی
کارورزی بخش اطفالکارورزی بخش پوست
کارورزی بخش بهداشتکارورزی بخش روانپزشکی

قبولی پزشکی

کنکور و قبولی در آن یکی از چالش هایی است که می تواند آینده شغلی و حتی جنبه های کلی زندگی فردی و اجتماعی دانش آموزان را تحت تاثیر خود قرار بدهد .

یکی از پرسش های اصلی و پرتکرار در دانش آموزان ، به خصوص دانش آموزان کنکوری از مشاوران و معلمان این است که چگونه می توان در آزمون سراسری به موفقیت دست پیدا کرد ؟

در پاسخ به این سوال می توان گفت که عوامل متعددی در این باره دخیل هستند که هماهنگی آن ها در کنار هم می تواند در موفقیت تحصیلی فرد تاثیر گذار باشد .

برای رسیدن به قبولی پزشکی می بایست راه طولانی و پر پیچ و خمی را طی کرد . اما به شرط قبولی و موفقیت در ابن مسیر ، قطعا ابن راه سخت و پر تلاش ، به به راهی شیرین و دل پذیر تبدیل خواهد شد .

آشنایی با درصد های لازم برای قبولی در رشته پزشکی نیز یکی از مواردی است که می تواند در بهبود عملکرد شما علاقمندان به قبولی در این رشته تاثیر به سزایی داشته باشد .

علاوه بر این موضوع پشتکار و تلاش داوطلب و بر خورداری از منابع استاندارد هم یکی از راه موفقیت در آزمون سراسری به خصوص قبولی در پزشکی به شمار می رود .

مشخص کردن هدف لازمه موفقیت است و این هدف باید عقلانی و معقول انتخاب شود . داشتن برنامه مطالعاتی صحیح ، با توجه به سطح توانایی فرد ، یکی دیگر از فاکتور های اصلی موفقیت و قبولی در پزشکی تلقی می شود .

راهنمایی خواستن از یک مشاور کار بلد و داشتن یک همراه مجرب ، برای طی کردن این مسیر ضروری به نظر می رسد . همچنین آشنایی با روش مطالعه هر درس ، برای آغاز مطالعه لازم و ضروری است .

آشنایی با اصول برنامه ریزی به منظور تهیه برنامه ریزی شخصی سازی شده نیز ، یکی از عوامل موفقیت در کنکور به خوص در قبولی پزشکی محسوب می شود. فراهم نمودن منابع و تهیه کتب تست استاندارد نیز یکی از ملزومات جدایی ناپذیر موفقیت در کنکور سراسری است .

تقویت اراده و ایمان داشتن به توانمندی های خود ، نقش به سزایی را در موفقیت شما ایفا می کند .

و در نهایت کسب آمادگی ذهنی و روانی نیز یکی از فاکتور های مهم به شمار می آید که دانش آموزان را به موفقیت نزدیک خواهد کرد.

 • در لیست زیر برخی از فاکتور های کلیدی برای قبولی پزشکی را مشاهده می کنید :
ردیففاکتور های کلیدی برای موفقیت در مسیر کنکور
۱تعیین هدف (اهداف کوتاه مدت و بلند مدت)
۲ایمان و باور به توانایی ها و استعداد های خود
۳داشتن برنامه ریزی مناسب و اصولی (برنامه کوتاه مدت و بلند مدت)
۴داشتن اراده و پشتکار
۵بهره بردن از راهنمایی های یک مشاور خبره و حرفه ای
۶استفاده از منابع و کتب استاندارد
۷شرکت در آزمون های آزمایشی استاندارد و هنجار شده
۸آشنایی با سبک های مختلف مطالعاتی
۹کنترل اضطراب و استرس و بهبود بهداشت روانی خود
۱۰مطالعه مستمر

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با این زمینه ، از طریق پیج اینستاگرام و کانال تلگرام ، با تیم حرفه ای کنکور اینفو همراه باشید :

 • پیج اینستاگرام کنکور اینفو :

پیج اینستاگرام :
konkur.info.official

 • کانال تلگرام کنکور اینفو :

کانال تلگرام :
konkurinfotelegram

به نظرت شما بهترین انتشارات برای کتاب فیزیک کنکور چیه؟

نمایش نتیجه نظرسنجی

Loading ... Loading …

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
Scroll to Top