کنکور اینفو

بروزترین و برترین سایت کنکوری کشور

آریان حیدری کلاسینو
آریان حیدری کلاسینو
سهمیه مناطق محروم کنکور 1403

سهمیه مناطق محروم کنکور ۱۴۰۳

در این مطلب به بررسی صفر تا صد جزئیات سهمیه مناطق محروم کنکور ۱۴۰۳ خواهیم پرداخت و اطلاعات جامع و کاملی را در این رابطه ارائه خواهیم داد .

داوطلبان آزمون سراسری ، مشمول سهمیه های مختلفی هستند که می توان آن ها را در هنگام ثبت نام و همچنین انتخاب رشته ، با توجه به شرایط دانش آموز یا داوطلب اتخاذ کرد .

استفاده از هر سهمیه ، با داشتن یکسری شرایط مشخص و از پیش تعیین شده امکان پذیر می باشد که جزئیات آن ها در اطلاعیه های مختلف سازمان سنجش ، قابل پیگیری هستند . همچنین میزان تاثیر سهمیه با یکدیگر متفاوت بوده که در ادامه مطلب به توضیح جزئیات آن خواهیم پرداخت .

 • به طور کلی انواع سهمیه های موثر در آزمون سراسری ، برای هر پنج گروه آزمایشی شرکت کننده در کنکور سراسری ، به شرح زیر است :
 1. مناطق
 2. ایثارگران (۲۵ درصد)
 3. ایثارگران (۵درصد)
 4. رزمندگان
 5. خانواده شهدا
 6. بهیاران
 7. کارمندان
 8. مناطق محروم و سیل زده رشته های غیرپزشکی
 9. مناطق محروم رشته های گروه آموزش پزشکی

سهمیه مناطق محروم شامل داوطلبان کلیه گروه‌ های آزمایشی (ریاضی، تجربی، انسانی، زبان و هنر) می‌ شود. در ادامه این مطلب جزئیات سهمیه مناطق در آزمون سراسری ۱۴۰۳ را تشریح و بررسی خواهیم کرد .

سهمیه مناطق محروم کنکور ۱۴۰۳ : مناطق محروم و سیل زده (رشته های غیر پزشکی)

در این نوع سهمیه ، سهمیه داوطلبان مناطق سیل زده برای دانشگاه‌ های سایر استان ­‌ها لحاظ نمی ­‌شود و فقط برای دانشگاه‌ های استان‌ های آسیب دیده لحاظ خواهد شد.

در آزمون سراسری ، ۵ درصد سهمیه مازاد دانشگاه های اعلام شده از سوی سازمان سنجش ، به داوطلبان مناطق سیل زده اختصاص می‌ یابد.

در صورتی که رشته های مورد پذیرش در همان استان سیل زده و محروم وجود نداشته باشد ، این ظرفیت از دانشگاه‌ های استان‌ های هم‌ جوار در رشته‌ های مورد تقاضای استانداری‌ ها تامین می شود .

داوطلبانی که در این رشته ها پذیرفته می شوند موظف هستند که به مدت حداکثر ۳ سال و با اخذ تعهد خدمت به میزان دو برابر مدت تحصیل ، در استان های مربوطه مشغول به فعالیت باشند .

سهمیه مناطق محروم کنکور ۱۴۰۳ : مناطق محروم و سیل زده (رشته های پزشکی)

در این نوع سهمیه نیز سهمیه داوطلبان مناطق سیل زده برای دانشگاه‌ های سایر استان ­‌ها لحاظ نمی ­‌شود و فقط برای دانشگاه‌ های استان‌ های آسیب دیده لحاظ خواهد شد.

در آزمون سراسری ، ۵ درصد سهمیه مازاد دانشگاه های اعلام شده از سوی سازمان سنجش ، به داوطلبان مناطق سیل زده اختصاص می‌ یابد.

این نوع سهمیه به ۳ گروه تعلق می گیرد و صرفا این سه دسته از افراد می توانند از سهمیه مناطق محروم و سیل زده بهره ببرند.

 • در جدول زیر می توانید لیست رشته هایی را که مشمول دریافت سهمیه مناق محروم در رشته های پزشکی می شوند را مشاهده بفرمایید :
ردیفافراد مشمول سهمیه مناطق محروم (رشته های پزشکی)
۱پزشکی
۲دندان پزشکی
۳داروسازی

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با این زمینه ، از طریق پیج اینستاگرام و کانال تلگرام ، با تیم حرفه ای کنکور اینفو همراه باشید :

 • پیج اینستاگرام کنکور اینفو :

پیج اینستاگرام :
konkur.info.official

 • کانال تلگرام کنکور اینفو :

کانال تلگرام :
konkurinfotelegram

آریان حیدری کلاسینو
آریان حیدری کلاسینو

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
Scroll to Top