کنکور اینفو

بروزترین و برترین سایت کنکوری کشور

آریان حیدری کلاسینو
آریان حیدری کلاسینو
سهمیه رزمندگان و خانواده شهدا کنکور 1403

سهمیه رزمندگان و خانواده شهدا کنکور ۱۴۰۳

در این مطلب به بررسی صفر تا صد جزئیات سهمیه رزمندگان و خانواده شهدا کنکور ۱۴۰۳ خواهیم پرداخت و اطلاعات جامع و کاملی را در این رابطه ارائه خواهیم داد .

داوطلبان آزمون سراسری ، مشمول سهمیه های مختلفی هستند که می توان آن ها را در هنگام ثبت نام و همچنین انتخاب رشته ، با توجه به شرایط دانش آموز یا داوطلب اتخاذ کرد .

استفاده از هر سهمیه ، با داشتن یکسری شرایط مشخص و از پیش تعیین شده امکان پذیر می باشد که جزئیات آن ها در اطلاعیه های مختلف سازمان سنجش ، قابل پیگیری هستند . همچنین میزان تاثیر سهمیه با یکدیگر متفاوت بوده که در ادامه مطلب به توضیح جزئیات آن خواهیم پرداخت .

 • به طور کلی انواع سهمیه های موثر در آزمون سراسری ، برای هر پنج گروه آزمایشی شرکت کننده در کنکور سراسری ، به شرح زیر است :
 1. مناطق
 2. ایثارگران (۲۵ درصد)
 3. ایثارگران (۵درصد)
 4. رزمندگان
 5. خانواده شهدا
 6. بهیاران
 7. کارمندان
 8. مناطق محروم و سیل زده رشته های غیرپزشکی
 9. مناطق محروم رشته های گروه آموزش پزشکی

مشمولین مجاز از استفاده سهمیه‌ ی خانواده‌ ی شهدا در کنکور سراسری ، شامل پدر، مادر، خواهر و برادر شهید هستند. ظرفیت پذیرش دانشجو در هر کد رشته محل ، به نسبت تعداد شرکت کنندگان دارای سهمیه شهدا (شاهد) در هریک از گروه های آزمایشی تعیین می‌ شود.

۵ درصد از ظرفیت پذیرش هر رشته محل به سهمیه رزمندگان اختصاص دارد. تفاوت سهمیه ایثارگران و رزمندگان در میزان ظرفیتی است که دانشگاه‌ها به این دو سهمیه اختصاص داده‌ اند. رزمندگانی که از شهریور سال ۱۳۵۹ تا شهریور ۱۳۶۷ حداقل شش ماه متوالی یا متناوب داوطلبانه در مناطق عملیاتی جبهه‌های نبرد حق علیه باطل حضور داشته‌ اند، می توانند از این سهمیه بهره ببرند .

سهمیه رزمندگان و خانواده شهدا شامل داوطلبان کلیه گروه‌ های آزمایشی (ریاضی، تجربی، انسانی، زبان و هنر) می‌ شود. در ادامه این مطلب جزئیات سهمیه رزمندگان و خانواده شهدا در آزمون سراسری ۱۴۰۳ را تشریح و بررسی خواهیم کرد .

سهمیه رزمندگان کنکور ۱۴۰۳

این نوع سهمیه به دو گروه تعلق می گیرد و صرفا این سه دسته از افراد می توانند از سهمیه رزمندگان در آزمون سراسری بهره ببرند.

حدنصاب نمره برای این داوطلبان ۷۵ % نمره گزینش آزاد در رشته محل مورد نظر می باشد.

 • در جدول زیر می توانید افرادی را که مشمول دریافت سهمیه رزمندگان می شوند را مشاهده بفرمایید :
ردیفافراد مشمول سهمیه رزمندگان
۱رزمندگان بسیجی، جهادگران جهاد كشاورزی و رزمندگان ستاد كل نیروهای مسلح با حداقل شش ماه سابقه حضور داوطلبانه در جبهه های دفاع مقدس از سال ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۷ بطور متوالی یا متناوب
۲داوطلبانی که زمان جنگ به صورت سرباز یا نیروی کادری (پایور) در جبهه حضور داشتند، سه چهارم مدت حضور این دسته از داوطلبان داوطلبانه در نظر گرفته می شود که اگر این مدت مذکور بیش از ۶ ماه باشد، مشمول سهمیه رزمندگان می شود

سهمیه خانواده شهدا کنکور ۱۴۰۳

نوع دیگری از سهمیه های موثر در آزمون سراسری ، سهمیه های اختصاص یافته به خانواده محترم شهدا است . این نوع سهمیه به چهار گروه تعلق می گیرد و صرفا این سه دسته از افراد می توانند از سهمیه شهدا در آزمون سراسری بهره ببرند.

ظرفیت این سهمیه براساس جمعیت شرکت کنندگان در سهمیه خانواده شهدا نسبت به جمعیت کل شرکت کنندگان تعیین می شود.

 • در جدول زیر می توانید افرادی را که مشمول دریافت سهمیه خانواده شهدا می شوند را مشاهده بفرمایید :
ردیفافراد مشمول سهمیه خانواده شهدا
۱پدر شهید
۲مادر شهید
۳خواهر شهید
۴برادر شهید

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با این زمینه ، از طریق پیج اینستاگرام و کانال تلگرام ، با تیم حرفه ای کنکور اینفو همراه باشید :

 • پیج اینستاگرام کنکور اینفو :

پیج اینستاگرام :
konkur.info.official

 • کانال تلگرام کنکور اینفو :

کانال تلگرام :
konkurinfotelegram

آریان حیدری کلاسینو
آریان حیدری کلاسینو

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
Scroll to Top