کنکور اینفو

بروزترین و برترین سایت کنکوری کشور

خبر های داغ کنکور
آخرین مقالات
آزمون های آزمایشی
سهمیه ایثارگران کنکور 1403

سهمیه ایثارگران کنکور ۱۴۰۳

در این مطلب به بررسی صفر تا صد جزئیات سهمیه ایثارگران کنکور ۱۴۰۳ خواهیم پرداخت و اطلاعات جامع و کاملی را در این رابطه ارائه خواهیم داد .

داوطلبان آزمون سراسری ، مشمول سهمیه های مختلفی هستند که می توان آن ها را در هنگام ثبت نام و همچنین انتخاب رشته ، با توجه به شرایط دانش آموز یا داوطلب اتخاذ کرد .

استفاده از هر سهمیه ، با داشتن یکسری شرایط مشخص و از پیش تعیین شده امکان پذیر می باشد که جزئیات آن ها در اطلاعیه های مختلف سازمان سنجش ، قابل پیگیری هستند . همچنین میزان تاثیر سهمیه با یکدیگر متفاوت بوده که در ادامه مطلب به توضیح جزئیات آن خواهیم پرداخت .

 • به طور کلی انواع سهمیه های موثر در آزمون سراسری ، برای هر پنج گروه آزمایشی شرکت کننده در کنکور سراسری ، به شرح زیر است :
 1. مناطق
 2. ایثارگران (۲۵ درصد)
 3. ایثارگران (۵درصد)
 4. رزمندگان
 5. خانواده شهدا
 6. بهیاران
 7. کارمندان
 8. مناطق محروم و سیل زده رشته های غیرپزشکی
 9. مناطق محروم رشته های گروه آموزش پزشکی

در آزمون سراسری ۵ درصد از ظرفیت پذیرش هر کد رشته محل ، به ایثارگران زیر ۲۵ درصد و همسر و فرزندان آنان اختصاص پیدا می کند . همچنین به همسر و فرزند رزمندگان با حداقل ۶ ماه سابقه حضور داوطلبانه در جبهه (ستاد کل نیروهای مسلح، داوطلبان بسیجی و جهاد سازندگی) نیز تعلق میگیرد .

این سهمیه ، شامل ایثارگران عزیزی می شود که دارای جانبازی ۲۵ درصد به بالا هستند. همچنین ، همسر و فرزندان آن ها ، می توانند از سهمیه جانبازی ۲۵ درصد استفاده کنند. 

سهمیه ایثار گران شامل داوطلبان کلیه گروه‌ های آزمایشی (ریاضی، تجربی، انسانی، زبان و هنر) می‌ شود. در ادامه این مطلب جزئیات سهمیه ایثارگران در آزمون سراسری ۱۴۰۳ را تشریح و بررسی خواهیم کرد .

سهمیه ایثارگران کنکور ۱۴۰۳ : ایثارگران ۲۵ درصد

این نوع سهمیه یکی از چند سهمیه خاص آزمون سراسری است که ، صرفا به سه گروه از افراد تعلق می گیرد . یعنی فقط همین دسته افراد می توانند از سهمیه ۲۵ درصدی ایثار گران در آزمون سراسری بهره ببرند .

ظرفیت اختصاصی برای این دسته از داوطلبان ۲۵ % از ظرفیت هر كدرشته محل است و حدنصاب نمره این داوطلبان ۷۰ % نمره گزینش آزاد برای تمامی رشته محل­ ها می باشد.

 • در جدول زیر می توانید افرادی را که مشمول دریافت سهمیه ۲۵ درصدی ایثارگران می شوند را مشاهده بفرمایید :
ردیفافراد مشمول سهیمه ایثارگران (۲۵ درصد)
۱همسر و فرزندان شهدا و مفقودالاثر
۲آزادگان و همسر و فرزندان آنان
۳جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آن ها

سهمیه ایثارگران کنکور ۱۴۰۳ : ایثارگران ۵ درصد

یکی دیگر از سهمیه های موثر در آزمون سراسری ، که فقط شامل برخی افراد خاص می شود ، سهیمه ایثارگان (۵ درصد) می باشد . این نوع سهمیه به دو گروه تعلق می گیرد و صرفا این سه دسته از افراد می توانند از سهمیه ۵ درصدی در آزمون سراسری بهره ببرند.

ظرفیت اختصاصی برای این دسته از داوطلبان ۵ % از ظرفیت هر كدرشته محل است و حدنصاب نمره این داوطلبان ۷۰ % نمره گزینش آزاد برای تمامی رشته محل­ ها می باشد.

 • در جدول زیر می توانید افرادی را که مشمول دریافت سهمیه ۵ درصدی ایثارگران می شوند را مشاهده بفرمایید :
ردیفافراد مشمول سهمیه ایثارگران (۵ درصد)
۱جانبازان زیر ۲۵ درصد و همسر و فرزندان آن ها
۲همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل ۶ ماه حضور داوطلبانه در جبهه

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با این زمینه ، از طریق پیج اینستاگرام و کانال تلگرام ، با تیم حرفه ای کنکور اینفو همراه باشید :

 • پیج اینستاگرام کنکور اینفو :

پیج اینستاگرام :
konkur.info.official

 • کانال تلگرام کنکور اینفو :

کانال تلگرام :
konkurinfotelegram

به نظرت شما بهترین انتشارات برای کتاب فیزیک کنکور چیه؟

نمایش نتیجه نظرسنجی

Loading ... Loading …

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
Scroll to Top