کنکور اینفو

بروزترین و برترین سایت کنکوری کشور

آریان حیدری کلاسینو
آریان حیدری کلاسینو
روش مطالعه SQ3R

روش مطالعه SQ3R

روش SQ3R که به‌عنوان یکی از بهترین روش های صحیح مطالعه در دنیا شناخته شده، شامل ۵ مرحله هست که فراگیری و اجرای اون، قدرت یادگیری دانش آموزان کنکوری رو افزایش میده و یکی از روش های ضروری برای موفقیت دانش آموزان محسوب میشه. درس خواندن و آماده شدن برای امتحانات یا کنکور و حتی مطالعه‌ی یک کتاب غیر درسی، نیازمند بهره‌گیری از روش‌های اصولی و کارآمدِ مطالعه است، تا بتوان در ازای وقتی که صرف یک مطالعه (چه درسی و چه غیر درسی) می‌کنیم، نتایج درخوری نیز از این صرف زمان عاید خود کنیم.. در این مقاله در مورد مطالعه به روش SQ3R صحبت می کنیم.

معرفی روش مطاله SQ3R

اين روش در سال ۱۹۹۶ توسط فردي به نام رابينسون ابداع شد. در اين روش سعي بر اين است تا با ايجاد زمينه‏اي در ذهن قبل از مطالعه، روند يادگيري فعال‏تر و آسان‏تر شود.

پیش مطالعه – Survey

سوال کردن – Question

مطالعه دقیق – Read

یادآوری – Recite / Recall

مرور – Review / Revise

فواید روش مطالعه SQ3R

توانایی افزودن R اضافی به روش – که به عنوان SQ4R شناخته می شود، R چهارم می تواند به معنای موارد مختلفی از جمله Relate  Record، یا Reflect باشد. این مرحله اضافی به شما امکان می دهد پیوندهایی از دانش را به تجربیات شخصی خود ایجاد کنید (Relate)، خلاصه ای گسترده تر برای درک (Record) یا درک عمیق تر یک موضوع و وضوح (Reflect) انجام دهید.

آگاهی بالاتر از آنچه می خوانید به شما امکان می دهد درک کنید که آیا ارزش خواندن دارد یا اینکه در یک متن بر روی چه چیزی باید تمرکز کنید – این بدان معنی است که سریع تر و کارآمد خواهید خواند.

تمرکز و فکر بهتری در مورد موضوع یا مطالب خواهید داشت – این بدان معنی است که شما برای جذب بهتر اطلاعات به طور خودکار وارد یک ذهنیت درست می شوید. شما با هدف خاصی می خوانید و به احتمال زیاد در این امر سرآمد هستید.

این امر به شما امکان می دهد تا انتقال موارد جدید به حافظه بلند مدت شما راحت تر باشد – اطلاعاتی که اکنون دریافت می کنیم در حافظه کوتاه مدت ما ذخیره می شوند و حافظه کوتاه مدت ما محدود است و بسیار کوتاه زندگی می کند. ذخیره اطلاعات در حافظه کوتاه مدت و سپس انتقال آنها به روش طولانی مدت از طریق این روش باورنکردنی است زیرا به احتمال زیاد آن اطلاعات را حفظ و استفاده می کنیم.

جلوی اضافه بار اطلاعات را می گیرید – این روش شما را تشویق می کند که اطلاعات را برای مدت زمان طولانی گسترش دهید. برای کارایی این روش، نمی توانید ذهن خود را مملو از اطلاعات کنید یا بیش از حد بار کنید. این برای بسیاری از افراد بسیار مهم است زیرا اطلاعات در همه جا وجود دارد و به همین دلیل آسان است که تحت فشار قرار گیرید و مملو از اطلاعات باشید.

شما زمان کمتری را برای مطالعه و استفاده بیشتر از اطلاعات صرف خواهید کرد – حتی اگر این روش به نظر می رسد که مطالعه و پردازش آن زمان بیشتری را می طلبد، تحقیقات نشان می دهد افرادی که از این روش مطالعه استفاده می کنند، زمان کمتری را برای مطالعه در نهایت صرف می کنند نسبت به کسانی که این کار را نمی کنند پس از این روش استفاده کنید. خارج از یک رشته دانشگاهی، این بدان معنی است که شما می توانید سریعتر از دیگران اطلاعات را پردازش کنید و بنابراین می توانید آنچه را که یاد گرفته اید نیز سریعتر به کار بگیرید.

مراحل روش مطاله SQ3R

Survey ( پیش مطالعه)

با استفاده از تندخوانی، ابتدا باید موضوع درس رو به سرعت مطالعه کنید. این کار به ذهن شما کمک می‌کنه تا اطلاعات شاخص رو جمع آوری کنید و پیش زمینه مناسبی برای روش صحیح درس خواندن ایجاد می‌کنه. جالبه بدونید بیشتر دانش آموزان پیش مطالعه نمی‌کنند و پیش مطالعه رو یه کار بیهوده می‌دونند. در نتیجه زمانی که معلم درس میده، همه مباحث و اطلاعات برای دانش آموز تازگی داره و دانش آموز باید مطالب زیادی رو در مدت زمان کمی یاد بگیره. در نتیجه وقتی معلمان تدریس می‌کنند، همه موضوعات و اطلاعات برای دانش‌آموزان جدید است و دانش‌آموزان باید در مدت‌زمان کوتاهی چیزهای زیادی بیاموزند. این مشکل باعث خستگی سریع دانش‌آموزان می‌شود و از این مرحله به بعد دوباره سطح یادگیری پایین می‌آید و اگر با پیش خوانی به کلاس بیایید درگیر کلاس می‌شوید و با معلم و مکالمه او ارتباط خوبی برقرار می‌کنید. همچنین این مرحله هم موجب می‌شود درس را بهتر یاد بگیرید و هم می‌تواند موجب شگفت‌زده شدن معلم‌تان از سطح آمادگی‌تان بشود. البته پیش مطالعه بایستی سریع انجام بگیرد. بنابراین بهتر است با روش‌های تندخوانی کنکور و سایر مطالعات نیز آشنا بشوید.

Question ( سوال کردن)

در مرحله سوال کردن بهترین روش مطالعه با پرسیدن سوال‌هایی درباره عناوین شاخص مطالبی که خوندید، خصوصا درباره موضوعاتی که فکر می‌کنید مهم‌ تر هستند، برای خودتون اهداف مطالعاتی طرح کنید سوال کردن به ذهن شما کمک می کند با موضوع مورد مطالعه درگیر شود. این کار با تبدیل تمام عناوین و زیرعنوان های داخل مطالب به سوال انجام می شود. ایجاد پرسش و سوال به این منظور انجام می شود که هدف مشخصی برای مرحله خواندن داشته باشید و بدانید که باید به چه نوع اطلاعاتی بیشترین توجه را داشته باشید. اگه موقع پیش مطالعه یک درس، از مباحثش سوال طرح کنید، باعث رشد خلاقیت‌های شما و آشنایی با شیوه‌های طراحی سوالات مختلف (سوالات تستی، صحیح و غلط و…) میشه. سپس در کلاس و هنگام تدریس معلم، به دنبال یافتن پاسخ سوالاتتون هستید.

Read ( مطالعه دقیق)

در هنگام اجرای سومین قدم روش مطالعه SQ3R ، می‌تونید نکات مهم رو یادداشت کنید. در اینجا لازمه که مفاهیم درسی رو کاملا درک کنید. بنابراین برای بهره مندی از یک روش مطالعه صحیح متن کتاب درسی یا جزوه‌تون رو به دقت مطالعه کنید و تمریناتش رو حل کنید. در طی این مرحله، درس‌ها را بادقت و تمرکز کامل مطالعه کنید. همان‌طور که مرحله سوم روش مطالعه SQ3R را انجام می‌دهید، می‌توانید نکات کلیدی را یادداشت کنید. در اینجا لازم است مفهوم دوره را به طور کامل درک کنید.  پس برای بهره‌مندی از یک روش مطالعه‌ی صحیح، متن کتاب درسی یا جزوه‌تان را به دقت مطالعه کنید و تمرینات آن را حل کنید. همچنین برای درک بهتر مفاهیم و سنجش خودتان، چند تست را می‌توانید به صورت تست آموزشی حل کنید.

( یاد آوری) Recit

در مرحله یادآوری باید مطالبی رو که از مرحله مطالعه دقیق (قدم سوم روش مطالعه SQ3R) آموخته‌اید، با زبان خودتون و به شیوه‌ای که برای خودتون قابل فهم باشه، بازگو کنید. به عبارتی دیگر نیازی به تکرار مطالب یک کتاب درسی یا جزوه مانند متن آنها نیست. می‌توانید این موضوع را برای یکی از هم‌کلاسی‌ها یا دوستان خود توضیح دهید. همچنین می‌توانید خلاصه‌ای از آنچه را که به‌خاطر می‌آورید روی یک‌تکه کاغذ بنویسید. هر چه بیشتر از حواس پنج گانه استفاده کنیم قدرت یادگیری ما بیشتر می شود. (با بیان کردن، دیدن، شنیدن و نوشتن قدرت یادگیری ما تا چهار برابر افزایش پیدا می کند.)

review (مرور)

وقتی مطالغه کردید قبل از اینکه کتاب خود را ببندید، به صورت خلاصه یادداشت هایی که برداشته اید و مطالبی که خط کشیده اید و علامتگذاری کرده اید را مرور کنید. شما باید یادداشت ها یا عکس هایی از متن داشته باشید و بازگشت به آنها راحت باشد. اولین باری که به یک متن نگاه می کنید، ممکن است قسمتهای سخت تری وجود داشته باشد که شما کاملاً آنها را درک نکنید اما پس از مطالعه مجدد آن قسمت های خاص برای بار دوم یا سوم، می توانید درک و یادداشت هایی را که در ابتدا تنظیم کرده اید، گسترش دهید. از آنجایی که مغز انسان اطلاعات را خیلی سریع فراموش می کند، فرآیند بررسی و مرور مطالب اگر زودتر شروع شود مؤثرتر است.

سخن پایانی

در راستای آشنایی بیشتر دانش آموزان با مطالعه به شیوه sq3r ، لازم است  به دانش‌آموزان توضیح دهید که دانش آموزان موفق در حین مطالعه کارهای زیادی از جمله پیش مطالعه، پرسش، خواندن، و مرور را انجام می‌دهند. این روش مطالعه، دانش‌آموزان را از انباشته شدن مطالب برای آزمون‌ها منصرف می‌کند، زیرا پنج مرحله آن‌ها را ملزم به بررسی اطلاعات و ایجاد یادداشت در طول خواندن اولیه خود می‌کند. یادداشت های آنها از خواندن اولیه راهنمای مطالعه آنها می شود و با مرور دروس خوانده شده، مطالب در ذهن آنها تثبیت می گردد.

پیج اینستاگرام :
koknkur.info.official

آریان حیدری کلاسینو
آریان حیدری کلاسینو

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
Scroll to Top