کنکور اینفو

بروزترین و برترین سایت کنکوری کشور

آریان حیدری کلاسینو
آریان حیدری کلاسینو
روش مطالعه PQ5R

روش مطالعه PQ5R

روش مطالعه pq5r اين روش يكي از معروف ترين روش هاي بهسازي حافظه است. نام اين روش همانند نام انگليسي آن ( PQ5R ) متشكل از حروف در این مقاله به معرفی صفر تا صد این روش می پردازیم. روش PQ5R باعث می‌شود مطالعه برای شما از حالت حفظی به حالت یادگیری تبدیل شود. برای این‌که بتوانید روش غلط مطالعه‌ی خود را کنار بگذارید و از روش صحیح PQ5R مطالعه کنید حدود ۲۱ الی ۴۰ روز وقت می‌برد. در این روش سه چیز مهم یاد میگیریم ۱-صرفه‌جویی در زمان را یاد بگیرید.۲-سطح یادگیری را افزایش دهید.۳- مطالعه را برای خود لذت‌ بخش کنید.

مطالعه یک فرآیند شرطی و اکتسابی جهت افزایش معلومات است. هیچ قانونی برای زمان مطالعه نداریم ،هر وقت که راحت بود ید همان موقع بهترین زمان برای درس خواندن است، ولی ۳ زمان در یادگیری خیلی مهم است که بهتر است در این زمان ها مطالعه کنید:
اول صبح : به دلیل اینکه تازه از خواب بیدار شده اید وذهنتان منع قبلی ندارد ومطالب را به راحتی در خود نگه می دارد.پس طوری برنامه ریزی کنید که روزانه صبح ها نیم یا یک ساعت بتوانید درس بخوانید.
آخر شب: به دلیل اینکه بعد از درس می خوابید، مطالب آمادگی ورود به حافظه بلند مدت را پیدا می کنند.
دوساعت قبل از غروب آفتاب: به دلیل کاهش اشعه کیهانی ونوع رابطه ی خورشید با زمین اختلال حواس کم می شود

مر احل روش مطالعه PQ5R

مرحله پيش خواني Preview
مرحله سؤال كردن Question
مرحله خواندن Reading
مرحله خلاصه نويسي Record
مرحله مرور كردن Review
مرحله ازبر كردن (مرور ذهني) Recite
مرحله تازه كردن مطالعه Refreshment

مرحله ی پیش مطالعه Preview

در پیش مطالعه کلی کتاب را در دست می گیریم و آن را به ترتیب فصول ورق می زنیم. مقدمه کتاب و تیترها درشت و عناوین مهم را می خوانیم و به طور خلاصه با سازمان کتاب آشنا می شویم.  در موقع پیش مطالعه کلی فقط به مطالب و تیترها نگاه می کنید و لزومی ندارد به ریز مطالب دقیق شوید و کاملاً سرسری فقط مطالب را نگاه کنید. قبل از تدریس فصل و کتاب درسی، نگاه اجمالی داشته باشید و به عکس‌ها و سرفصل‌ها و… توجه کنید و به صورت روزنامه‌وار آن‌ها را مطالعه کرده و به سؤالات آخر فصل پاسخ دهید.

سؤال کردن Question

پس از مطالعه اجمالی موضوعات و نکات اصلی، درباره ی آنها به طرح سؤال بپردازید. این کار باعث افزایش دقت و تمرکز فکر و سرعت و سهولت یادگیری می گردد. در این مرحله با درگیر کردن کامل ذهن و کنجکاو نمودن آن، آمادگی نهای را برای یادگیری ایجاد می‌کنیم، در این مرحله ذهن با سوالات درگیر می شود و خوب می‌دانید که از قدیم گفته‌اند، جوینده، یابنده است، و این مثل با ما این درس را میدهد که ذهن به واسطه‌ی درگیر شدنش با موضوع به دنبال پاسخ میگردد و ما با ارائه پاسخ به آن باعث ایجاد لذت در مغز میشویم و نهایتا یادگیری بهتری را خواهیم داشت؛ و البته یادمان نرود این سوالات باید منطقی ( نه خیلی زیاد سخت، نه آنچنان آسان) باشد که در هر دو صورت یادگیری مختل می‌گردد.

مرحله خواندن Reading

در این مرحله دانش آموز به خواندن دقیق و کامل مطالب کتاب می پردازد. هدف در این مرحله فهمیدن کلیات و جزئیات مطالب و نیز پاسخگوئی به سؤالات مرحله قبل می باشد.(هدف از مرحله خواندن فقط فهمیدن وانتقال اطلاعات از کتب به یادداشتهاست.). در مرحـــله خواندن برای فـهم بهتر مطالب مــی توان از کارهایی مثل یادداشت برداری , علامت گذاری و خلاصه نویسی استفاده کرد. روش درست خواندن این است که با صدای آرام و با تعقیب دست (انگشت) زیر مطلب باشد. خواندن نباید با صدای بلند باشد؛ چون انرژی بیش‌تری صرف می‌کنید و باعث خستگی زودرس می‌شود.

مرحله خلاصه نويسي Record

 خلاصه نويسي در ۲ زمان صورت مي گيرد:
الف) حين مطالعه: يعني همان موقع كه درس مي خوانيد،پارگراف به پاراگراف كتاب راخلاصه ويادداشت مي كنيد.
ب) بعد از مرور سوم، همان مرحله (Refreshment) است.

۱) در خلاصه نويسي بايد سعي كنيد فعلها را حذف كنيد.
۲) تابع متن اصلي باشد.(۴۰ صفحه را به ۱۰صفحه تبديل كنيد)
۳) جامع ومانع باشد،يعني تمام نكات مهم رادربرگيردونكات زايد راهم نداشته باشد.
۴) رنگي باشد بهتر است كه لايه هاي اول بارنگهاي گرم (قرمزوسبز)باشدوتوضيحات آن بارنگهاي سرد(مشكي وآبي)باشد.
۵) بااستفاده از علامتهاي اختصاري باشد.مثل:pr به جاي پروتئين
۶) براساس نمودارشعاعي، درخت حافظه وطرح شبكه اي مغز باشد
وقتي خلاصه نويسي درس تمام شد،مطالب خلاصه شده را يكبار دوره كرده ودر ذهن خود مرور كنيد.

مرحله مرور كردن Review

مرحله مرور كردن يا آزمون در پايان هر فصل انجام مي گيرد. يكي از راههاي كمك به اين مرحله پاسخگويي به سؤالات و تمرينات پايان فصل است. در صورت عدم وجود سؤال در پايان فصل شما مي توانيد خود به طراحي سؤال و آزمايش خود بپردازيد و بدين ترتيب قبل از اينكه معلم شما را بيآزمايد شما پيشاپيش اين كار را كرده ايد. اجراي اين مرحله مي تواند مقداري از اضطراب امتحان را براي دانش آموز كاهش دهد. مهم ترين قسمت مطالعه كه سبب ثبت اطلاعات درلايه هاي زيرين ذهن مي شود و جلوي فراموشي را مي گيرد، مرور كردن است

زمان های مرور

۱- يك روز بعد: كه فراموشي را تا ۱ هفته به تأخير مي اندازد.
۲- يك هفته بعد: كه فراموشي را تا ۱ ماه به تأخير مي اندازد.
۳- يك ماه بـعد: كه فراموشي را تا ۴ ماه به تأخير مي اندازد.
۴-۴ مـاه بــعد: كه فراموشي را تا ۱ سال به تأخير مي اندازد.

مرحله ازبر كردن (مرور ذهني) Recite

در این مرحله دانش آموز سعی می کند بدون مراجعه به کتاب و از حفظ به یادآوری مطالب خوانده شده بپردازد و بار دیگر به سؤالهایی که خود مطرح کرده پاسخ دهد. در اینجا دانش آموز باید بتواند مطالب آموخته شده را در قالب کلمات برای خود بیان کند در غیر این صورت لازم است که مجدداً به خواندن مطالبی که آموخته نشده بپردازد. مرحله از حفظ گفتن در پايان هر بخش انجام مي گيرد ووقتي بخش هاي يك فصل به اتمام رسيد، به مرحله مرور كردن يا آزمون وارد مي شويم. در موقع مرور درباره خلاصه نویسی ها تفکر کرده، آنها را از بر می کنیم. و سازمان آن را بخاطر می سپاریم.

مرحله تازه كردن مطالعه Refreshment

بعد از مرور سوم یعنی زمانی که تقریبــاً درس را کامل یاد گرفته و متوجه مفاهیم اصلی ونکات مهم آن شدید،خلاصه نویسی های خود را با کتاب وجزوه مطابقت می دهید، اگر نکته ای را کم نوشته اید، اضافه می کنید.اگر مطلبی زائد است، حذف می کنید و خلاصه های خود راکامل می کنید.

پیج اینستاگرام :
koknkur.info.officia

آریان حیدری کلاسینو
آریان حیدری کلاسینو

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
Scroll to Top