کنکور اینفو

بروزترین و برترین سایت کنکوری کشور

خبر های داغ کنکور
آخرین مقالات
آزمون های آزمایشی
روش مطالعه گسسته

روش مطالعه گسسته

درس ریاضی در کنکور داوطلبان رشته ریاضی شامل چند بخش مختلف می‌شود که کتاب ریاضیات گسسته، یکی از همین بخش‌هاست. اهمیت روش مطالعه گسسته کنکور ریاضی وقتی مشخص می‌شود که به تعداد سوالات آن در کنکور و نتیجه داوطلبان قبلی نگاه کنید. خیلی از داوطلبان کنکور از حل تست‌های این درس فراری هستند و به کل آن را حذف می‌کنند! اما اگر از روش مطالعه ریاضیات گسسته کنکور آگاه باشید، دیگر از تست‌های آن نمی‌ترسید. در این مقاله درباره بهترین راه و روش‌های خواندن درس گسسته برای داوطلبان رشته ریاضی با هم صحبت کنیم:

روش مطالعه گسسته

پیش نیاز های لازم برای مطالعه گسسته کنکور ریاضی 

گسسته پیش نیاز زیادی در سال‌های قبل نداره و فقط میشه به دو فصل آخر ریاضی دهم یعنی فصل ششم با عنوان شمارش بدون شمردن (که پیش زمینه فصل ۳ ریاضیات گسسته یعنی ترکیبیاته) و فصل هفتم با عنوان آمار و احتمال (که این فصل مفصلا در کتاب آمار و احتمال تکمیل میشه) اشاره بکنیم.

فصل اول نظریه گراف و کاربردهای اون:

راحت‌ترین بخش از کتاب ریاضیات گسسته، فصل نظریه گرافه. برای یادگیری صحیح این بخش باید اول مفاهیم اصلی رو به خوبی متوجه شده باشین؛ مفاهیمی مثل درخت، گراف و ماتریس در این فصل به شما آموزش داده میشن. در قدم بعدی نوبت به حل سوال میرسه بهترین راه اینه که اول یه تعداد سوال تشریحی حل کنین و بعد سراغ سوالات تستی برین. بهترین منبع برای تست‌های نظریه گراف، سوالات کنکورهای سراسری چند سال گذشته هستن. 

فصل دوم نظریه اعداد

نظریه اعداد همون فصل معروف ریاضیات گسسته هس که داوطلبای کنکور از اون می‌ترسن. خیلی‌ها چشم بسته از اون عبور می‌کنن و خیلی‌ها هم بعد از حل یکی دو سوال، با ناامیدی سراغ فصل بعدی میرن ولی باید بدونین که مطالعه گسسته کنکور ریاضی بدون تلاش برای به دست آوردن دانش کافی از مبحث نظریه اعداد، ممکن نیس.

تقریباً سه مورد از سوالات ریاضی کنکور از این بخش طراحی میشن؛ پس حذف کردن اون اشتباه محضه مباحثی مثل اعداد اول، نمایش اعداد در مبناهای مختلف، ب.م.م، ک.م.م، هم نهشتی و قوانین اون و … از جمله مواردی هستن که در این فصل با اون‌ها روبه‌رو میشین. مباحثی مثل ب.م.م و هم نهشتی از مباحث مورد علاقه طراحان سوالات کنکور هستن و در سال‌های مختلف تکرار شدن. شیوه خوندن درس گسسته کنکور درباره این فصل، با فصل اول یکسانه. حل سوالات تشریحی، سپس تست‌های تالیفی و در قدم بعدی تست‌های ترکیبی شما رو به سطح خوبی از توانایی در این درس میرسونن.

فصل سوم رابطه و ترکیبیات

معمولاً دو سوال از این بخش کتاب ریاضیات گسسته طراحی میشه که خیلی هم سخت نیستن. این دو سوال که با جبر هم ترکیب میشن معمولا ساده هستن. اگه تمرین‌های کتاب درسی رو خوب یاد گرفته باشین و برای یادگیری دقیق اون‌ها به مقدار کافی تست زده باشین ، حتماً می‌تونین به جواب درست برسین . مفاهیمی مثل ضرب دکارتی، گراف جهت‌دار، رابطه‌ها و گراف، رابطه‌ها و ماتریس و … از تیترهای اصلی این فصل هستن. مطالعه کافی و تست زدن به مقدار کافی برای یادگیری این مباحث به شدت پیشنهاد میشن. حل تست‌های کنکور سال‌های گذشته یکی از مهم‌ترین عواملیه که باعث تقویت شما در درس ریاضی گسسته میشه.

روش های تست زنی گسسته کنکور ریاضی

اگر دوست دارین روش مطالعه ریاضیات گسسته کنکور رو به درستی پیاده‌سازی کنین باید بدونین که دو نوع تست زدن برای یادگیری دقیق این درس لازمه:

۱- اول از همه کار کردن تست‌های آموزشیه 

۲- دوم حل کردن تست‌های کنکور سال‌ها قبل

تست‌های گروه اول همون طور که از اسم اون پیداس، توسط مولف‌های کتاب‌های کمک‌آموزشی و با هدف آموزش کاربرد فرمول‌ها و راه‌حل‌های مختلف تهیه شدن. در واقع با حل این تست‌ها شما مفاهیم درس رو به طور کامل آموزش می‌بینین و به خاطر می‌سپارین. یادتون باشه که رفع اشکال کردن تست‌ها ارزش زیادی داره؛ زمان حل تست اگه به نکته جدیدی برخوردین، اون رو یادداشت کنین و بعداً در دوران مرور اون ها رو مجدداً بخونین.

اما بریم سراغ تست های گروه بعدی، تست‌های گروه دوم برای انجام این تست‌ها باید حتماً زمان رو در نظر داشته باشین؛ شرایط و محیط رو شبیه به فضای جلسه کنکور شبیه‌سازی کنین تا به آن عادت کنین. هدف از حل این تست‌ها آمادگی برای حضور در شرایط جلسه کنکور و افزایش سرعت تست زدن. خواندن درس‌های ریاضی با روخوانی کردن به هیچ نتیجه‌ای نمیرسید برای این که بتوانین به بهترین نتیجه برسین. یک کاغذ و خودکار همیشه کنار دست خودتان داشته باشین و با کمک نوشتن، مطالب را در ذهن خودتان موندگارتر از قبل کنین.

بودجه بندی گسسته کنکور

طبیعی است که بخواهید برای بخش‌های اصطلاحاً تست‌خیز درس ریاضیات گسسته زمان بیشتری صرف کنید. آگاهی از اهمیت مباحث موجود در بودجه‌بندی درس ریاضی گسسته، برنامه‌ریزی و زمانبندی کردن را برای شما ساده‌تر از قبل خواهد کرد. جدول زیر بودجه‌بندی فصل‌های این کتاب درسی را در کنکور رشته ریاضی به شما نمایش می‌دهد:

فصلتعداد تست
نظریه اعداد۴ تست
گراف و مدلسازی۲ تست
ترکیبیات۴ تست

همان‌طور که می‌بینید جمعاً ۱۰ سوال از درس ریاضیات گسسته در کنکور رشته ریاضی مطرح می‌شود. از بین مباحث مختلف این کتاب درسی، بخش نظریه اعداد و ترکیبیات تعداد تست بیشتر و در نتیجه اهمیت بیشتری دارند. البته بخش نظریه اعداد، مفهومی‌ترین و سخت‌ترین قسمت این درس برای داوطلبان کنکور رشته ریاضی است و خیلی از داوطلبان نمی‌توانند به قدر کافی برای پاسخ دادن به تست‌های آن آماده شوند؛ اما دو مبحث دیگر با کمک تمرین و تست زیاد تقویت می‌شوند و می‌توانند درصد‌های خوبی را به کارنامه کنکور شما اضافه کنند.

سخن پایانی

ریاضیات گسسته به دلیل تنوع سوالاتی که داره نحوه خوندنش میتونه با بقیه درسا فرق کنه . شما برای این کتاب باید تمام تیپ های کنکور رو دیده باشید . پس سعی کنین در ابتدا تمرکز خودتون رو روی کنکور های سال ۹۰ به بعد قرار بدید. تست های سال های ۸۹ و قبل از اون رو هم به عنوان تست های آموزشی حل کنید.

پیج اینستاگرام :
konkur.info.official

به نظرت شما بهترین انتشارات برای کتاب فیزیک کنکور چیه؟

نمایش نتیجه نظرسنجی

Loading ... Loading …

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
Scroll to Top