بروزترین و برترین سایت کنکوری کشور

آخرین اخبار کنکور

خبر های داغ کنکور
آخرین مقالات
آزمون های آزمایشی
روش مطالعه هندسه

روش مطالعه هندسه

یکی از اعضای تشکیل‌دهنده تست‌های ریاضی در کنکور، درس هندسه است که متاسفانه خیلی از داوطلبان از حل تست‌های آن فراری هستند! اگر از روش درست و اصولی برای مطالعه هندسه کنکور ریاضی استفاده کنید، دیگر از تست‌های آن فرار نمی‌کنید. برای پیدا کردن روش خواندن هندسه کنکور ریاضی نیاز است که به نکته‌های خاصی توجه کنید؛ چیزهایی که شاید در دوران مدرسه به آن‌ها توجه نمی‌کردید اما الان به عنوان یک داوطلب کنکور باید از آن‌ها اطلاع داشته باشید. ما در این مقاله بهترین روش مطالعه درس هندسه تهیه و ارائه کرده ایم.

هندسه

ارزش و اهمیت درس هندسه برای کنکور ریاضی در چند سال اخیر بیشتر از قبل شده است. حذف هر کدام از بخش‌های مختلف درس ریاضی در کنکور، لطمه بزرگی به نتیجه نهایی داوطلبان کنکور می‌زند. ضریب بالای درس ریاضی باعث شده که هندسه هم به یکی از مهم‌ترین پایه‌های کنکور برای داوطلبان رشته ریاضی تبدیل شود.

اصولی خواندن هندسه

معمولاً داوطلبان رشته ریاضی برای خواندن درسی مثل هندسه، به دو دسته تقسیم می‌شوند:

  • کسانی که قضیه‌های هندسه را به صورت حفظی یاد می‌گیرند.
  • کسانی که قضیه‌ها را با اثبات و مفهومی آموزش می‌بینند.

روش مطالعه هندسه کنکور رشته ریاضی برای هر کدام از این دو گروه متفاوت خواهد بود. داوطلبان گروه اول باید با تکیه بر مرور و تکرار زیاد، مباحث درسی هندسه را به خاطر بسپارند. اما اعضای گروه دوم برای یادگیری عمیق مفاهیم هندسه، به حل تعداد زیادی تست نیاز دارند. در ادامه نحوه مطالعه این درس را با جزئیات بیشتری برای شما توضیح خواهیم داد:

قضیه های هندسه

اگر ترجیح می‌دهید با حفظ کردن قضیه‌ها، برای تست‌های کنکور این درس آماده شوید، باید چند نکته را مدنظر داشته باشید.

اول از همه این که با این روش نباید توقع داشته باشید که با یک بار روخوانی کردن، همه چیز را حفظ شده و یاد بگیرید! برای حفظ شدن قضیه‌ها لازم است که در مرحله اول آن‌ها را روخوانی کنید؛ اگر دست به قلم شوید و روی یک برگه چک‌ نویس مطالبی که خوانده‌اید را یک بار یادداشت کنید (حتی به صورت دست و پا شکسته)، تاثیر آن را روی یادگیری خود احساس خواهید کرد.

برای آن گروهی از داوطلبان که با حفظ کردن مشکل دارند، استفاده از روش اثبات نتیجه بهتری خواهد داشت. لازم است که این افراد قضیه‌های هندسه را به صورت کاملاً مفهومی و مرحله به مرحله با اثبات کردن یاد بگیرند. معمولاً استفاده از این روش مطالعه هندسه کنکور ریاضی در کنار کتاب‌های کمک‌درسی و تدریس اساتید، یادگیری این گروه از داوطلبان را به بهترین سطح ممکن می‌رساند.کمی صبور باشید تا قضیه‌ها را با دقت و جزئیات بیشتر یاد بگیرید. تفاوت بین قضیه‌های مشابه را با نکته‌های ریز آن‌ها یاد بگیرید تا در مواجه شدن با سوالات انحرافی، با سرعت بیشتری سراغ راه حل درست بروید. یادتان باشد قبل از تست زدن حتماً تمرین‌های کتاب درسی را حل کنید و راه‌حل‌های تشریحی را به درستی یاد بگیرید. حین حل تمرین به قضایا نگاه بیاندازید تا به مرور زمان به ملکه ذهن شما تبدیل شوند.

انواع مختلف سوالات هندسه

در بین تست‌های کنکوری درس هندسه سه نوع از سوالات را بیشتر از سایرین خواهید دید:

  1. سوالاتی که با خلاقیت ذهنی به جواب می‌رسند: برای حل کردن این نوع از سوالات باید به صورت سوال دقت کنید. کلمات مشترکی که در هر سوال می‌بینید راخوب به خاطر بسپارید تا راحت‌تر راه‌حل‌ها را پیدا کنید.
  2. سوالاتی که به رسم شکل احتیاج دارند: برای افزایش سرعت و قدرت خود در حل این نوع از سوالات هندسه، باید تعداد زیادی سوال تشریحی حل کنید.
  3. سوالاتی که با فرمول‌ها حل می‌شوند: حفظ کردن تعداد زیاد فرمول‌های درس هندسه امکان‌پذیر نیست! فرمول‌ها را به صورت اثباتی و مفهومی یاد بگیرید تا سر جلسه راحت‌تر آن‌ها را به خاطر بیاورید.

مراحل مطالعه هندسه

مرحله اول

مطالعه ی کامل و دقیق کتاب هندسه ۱ و هندسه ۲ در اولویت های اصلی برای خواندن قرار دارند و پس از اینکه کتاب را کامل و با دقت خواندید سعی کنید که روابط و قضایا را یکبار خودتان اثبات کنید . حفظ کردن این روابط زیاد کاری سخت است و به یاد آوردن آنها سرجلسه آزمون کاری است به مراتب سخت تر !! پس ابتدا سعی کنید قضایا و روابط را یکبار برای خود اثبات کنید . اینکار علاوه بر اینکه به خاطر سپردن فرمول ها را آسان تر میکند بلکه موجب میشود تا روند بدست آمدن آن را نیز یاد بگیرید و اگر روزی خود فرمول را از یاد بردید با استفاده از قضیه و روند کار دوباره به فرمول خواهید رسید . اما این پرسش ممکن است در ذهن دانش آموز ایجاد شود که سرجلسه جای اثبات نیست. درست است که سرجلسه فرصتی برای اثبات روابط نیست اما از ما میشنوید اثبات روابط را در هندسه پایه بلد باشید ! تمرین ها و مثال های کتاب درسی را خودتان حل کنید . حتی اگر شده چند بار هم تلاش کنید برای حل کردن آن چون الگوی بسیاری از تست های کنکور در چند سال اخیر بسیار شبیه به قالب و الگوی تمرین ها و مثال های کتاب درسی با اندک تفاوتی بوده است .

مرحله دو

پس از مطالعه دقیق کتاب و حل تمرین ها و مثال های آن نوبت به حل تست میرسد. باید تعدادی تست استاندارد از منابع استاندارد حل کنید. این نکته را در نظر بگیرید این تست ها جنبه آموزشی دارد و زمان در آنها بی تاثیر است پس سعی کنید مسئله را از راه های مختلف حل کنید و از خلاقیت خود بهره بگیرید و تنها زمانی پاسخ مسئله را نگاه کنیدکه دیگه واقعا از پاسخگویی به آن ناامید شده اید پس از نگاه به پاسخ نیز دوباره سعی کنید خودتان مسئله را یکبار دیگر حل کنید. همانطور که همه شما میدانید خلاصه نویسی امری مهم در مطالعه برای کنکور است. پس هنگام تست زنی نکاتی که به نظر مهم می آید را وارد خلاصه های خود کنید. سعی کنید در درس هندسه پرسش های زیادی حل کنید چون این درس از طیف وسیعی سوال برخوردار میباشد و راه رسیدن به تسلط بالا حل سوال های زیاد است .

مرحله آخر

حل تست های زمان دار به بخش آخر کار شما مربوط میشود در این مرحله باید سعی کنید سرعت تست زنی خود را افزایش دهید .

مباحث و بودجه‌بندی درس هندسه در کنکور ریاضی ۱۴۰۱

برای این که بتوانید نقشه راه رسیدن به نتایج خوب از کنکور ریاضی را ترسیم کنید، به اطلاعات مربوط به بودجه‌بندی کنکور نیاز دارید. در جدول زیر مباحث مختلف درس هندسه که در کنکور رشته ریاضی مورد سوال قرار می‌گیرد را بر حسب تعداد تست‌ها خواهید دید:

مبحثتعداد تست
ترسیم‌های هندسی و استدلال۰
قضیه تالس و تشابه۲
چند ضلعی‌ها۱
تجسم فضایی۲
دایره۳
تبدیل‌های هندسی۲
روابط طولی در مثلث۱
ماتریس۳
مقاطع مخروطی۳
بردارها۱
مبانی ریاضیات۳
احتمال۲
آمار توصیفی۲
آمار استنباطی۰
نظریه اعداد۴
گراف۲
ترکیبیات۴

سخن پایانی

در کل در درس هندسه باید تمرکز شما روی فرمول ها و نیز حل تست به میزان زیاد و البته حل آنها توسط خودتان باشد !!

پیج اینستاگرام :
konkur.info.official

به نظرت شما بهترین انتشارات برای کتاب فیزیک کنکور چیه؟

نمایش نتیجه نظرسنجی

Loading ... Loading …

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
Scroll to Top