بروزترین و برترین سایت کنکوری کشور

آخرین اخبار کنکور

خبر های داغ کنکور
آخرین مقالات
آزمون های آزمایشی
روش مطالعه ادبیات اختصاصی

روش مطالعه ادبیات اختصاصی

این درس ازمهم ترین درس های رشته علوم انسانی است و در زیر گروه یک با ضریب ۴ در کنکور، تاثیر گذارترین درس در قبولی داوطلبانی است که می خواهند در رشته های این زیر گروه قبول شوند. علوم فنون ادبی در بقیه زیر گروه ها ضریب دو دارد و به نسبت ضریبی که دارد از درس های مهم است به این دلیل میخواهیم در این مقاله روش مطالعه علوم و فنون ادبی و یا همان روش مطالعه ادبیات اختصاصی را باهم بررسی کنیم. با ما همراه باشید تا با خواندن نکاتی که در ادامه در رابطه با روش مطالعه علوم و فنون ادبی می گوییم، یک تغییر بزرگ در روش مطالعه خود ایجاد کنید و بتوانید از این درس نتیجه خوبی بگیرید.

روش مطالعه ادبیات اختصاصی (علوم و فنون ادبی)

برای آن که بتوانید یک مطالعه خوب و نتیجهبخش داشته باشید، باید اول یک شناخت کلی نسبت به بخش های مختلف این درس داشته باشید. سوالات علوم و فنون ادبی نظام جدیدها یا همان ادبیات اختصاصی نظام قدیم ها از قرابت معنایی، تاریخ ادبیات و سبک شناسی، آرایه ادبی، عروض و قافیه و لغت تشکیل شده است. هر کدام از این بخش ها را باید به نحوه خاصی مطالعه کنید تا بتوانید از آن نتیجه بگیرید.

تاریخ ادبیات و سبک شناسی

این بخش از علوم و فنون ادبی از مهم ترین و پر سوال ترین بخش هاست پس باید با یک روش درست و دقیق به مطالعه آن بپردازید. شما برای مطالعه این بخش باید سه مرحله را انجام دهید تا به سطح خوبی برسید. تاکید می کنیم که حتما باید هر سه مرحله را پشت سر بگذارید و ترتیت مرحله ها را جا به جا نکنید.

۱- در قدم اول روش مطالعه ادبیات اختصاصی برای بخش تاریخ ادبیات و سبک شناسی، شما باید یک مطالعه روزنامه وار داشته باشید تا یک دیدکلی نسبت به مطالب پیدا کنید و بعد از این که مفهوم کلی آن را متوجه شدید، باید سعی کنید بعد از خواندن ویژگی های هر دوره یا سبک ادبی، با مثال هایی که در کتاب است، ویژگی هایی که یاد گرفته اید را ملکه ذهن خودتان کنید. برای مثال نمونه ای از شعر شاعران دوره ای که راجع به آن مطالعه کرده اید و یا نثر نویسندگان آن دوره را جلوی خود بگذاریدو ویژگی های ادبی و فکری و…آن را بررسی کنید. با این کار، چون خودتان تلاش می کنید ویژگی های نثر یا شعر را پیدا کنید، قطعا یادگیری کامل و دقیقی خواهید داشت و مطالب برای شما ماندگار خواهد بود.

۲- در قدم دوم و بعد از مطالعه بقیه سبک های ادبی، باید مطالعه به صورت مقایسه ای داشته باشید. یعنی سبک های ادبی را به صورت مقایسه ای و در کنار هم بخوانید تا ویژگی های آن ها را بهتر بتوانید به خاطر بسپارید.البته این مرحله از مطالعه قطعا باید در مرور های دوم به بعد انجام شود تا روی مطالب تا حدی تسلط داشته باشید و بتوانید این مقایسه را انجام دهید. ولی بدانید با انجام این کار، یک جهش بزرگ در یادگیری سبک شناسی و تاریخ ادبیات خواهید داشت. همچنین می توانید از خلاصه نویسی و حاشیه نویسی هم استفاده کنید.

۳- قدم سوم هم حفظ کردن است. سعی کنید زمانی که کاملا مطالب را فهمیدید و آن ها را درک کردید، شروع به حفظ کردن جزئیات کنید.

قرابت معنایی

در روش مطالعه ادبیات اختصاصی برای بخش قرابت معنایی، به چند نکته اشاره کنیم. نکته اول این است که شما باید به مفاهیمی که در کتاب درسی راجع به آن ها صحبت شده مسلط باشید و بتوانید مفاهیم بیت ها و نثر های موجود در کتاب درسی را درک کنید. نکته دوم در این روش مطالعه این است که باید خودتان را با تست قرابت معنایی به چالش بکشید. باید روزانه تعدادی تست قرابت معنایی حل و بررسی کنید، بهتر است با خرید کتاب تست موضوعی این کار رو به صورت متمکز انجام دهید.چون هم برای فارسی عمومی و هم درس علوم و فنون مفید است. در بررسی تست ها، بیت هایی را که مفهوم ان ها برای شما مشکل است را به همراه مفهومشان در یک برگه بنویسید و گاهی اوقات نگاهی به آن بیاندازید. همچنین تک تک گزینه های هر تست را از نظر مفهومی بررسی کنید تا ذهن شما آماده شود.

آرایه ادبی

برای یادگیری آرایه های ادبی، باید صبور باشید. در قدم اول تک تک آرایه ها را جداگانه یاد بگیرید و برای آن ها تست بزنید و بعد از یادگرفتن همه آن ها، تست های ترکیبی را شروع کنید.دقت کنید که در حل تست های آرایه باید به مهارت برسید. یعنی باید بدانید که در حل تست های آرایه باید از کجا و کدام آرایه شروع کنید که این مهارت ها بعد از مدتی تمرین روزانه به دست می آید.

عروض و قافیه

برای یادگیری این بخش باید مطالب عروض پایه دهم را کامل بلد باشید و طبق این مطالب پایه ای جلو بروید. بیشترین کاری که در یادگیری این بخش به شما کمک می کند، دانستن یک سری از نکات و در کنار آن تمرین و تمرین است. بعد از مدتی می بینید که به راحتی و همزمان با خواندن شعر ، به جای کلماتش، وزن آن به گوشتان می رسد و همین برای شما کافی و عالی است.

لغات

برای حفظ و یاد گیری این بخش هم باید یک مطالعه و مرور مستمر داشته باشید. می توانید برای یاد گیری لغات از جعبه لایتنر هم استفاده بکنید که از کارهای بسیار نتیجه بخش در حفظ لغات است.

بودجه بندی علوم و فنون

یک روش مطالعه علوم و فنون رتبه های برتر به بررسی بودجه بندی درس شیمی مربوط می شود. داوطلبان باید با تعداد سوالات و بودجه بندی درس علوم و فنون به خوبی آشنا باشند. این موضوع موجب می شود که داوطلبان بدانند کدام قسمت ها مباحث تست خیز و کدام بخش ها مباحث آسان علوم و فنون در کنکور هستند.

مبحثتعداد سوال
تاریخ ادبیات و سبک شناسی۹
عروض۶
قافیه۲
ترکیبی عروض و قافیه۱
آرایه ادبی۷
قرابت معنایی۵

سخن پایانی

شما با تمرین و تکرار و صبر می توانید با این روش مطالعه ادبیات اختصاصی یا همان علوم و فنون ادبی، از این درس بهترین نتیجه را بگیرید. صبور باشید و با پشتکار و این روش مطالعه به درصد دلخواهتان در این درس برسید

پیج اینستاگرام :
konkur.info.official

به نظرت بهترین انتشارات برای کتاب زیست کنکور چیه؟

نمایش نتیجه نظرسنجی

Loading ... Loading …

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top