کنکور اینفو

بروزترین و برترین سایت کنکوری کشور

آریان حیدری کلاسینو
آریان حیدری کلاسینو
روش مطالعه عربی اختصاصی

روش مطالعه عربی اختصاصی

برای درس عربی اختصاصی دانش آموز باید با برنامه ریزی پیش برود و مطالعه و تست زدن های بی هدف، نمیتواند باعث پیشروی در این درس شود. در این مقاله یک سبک کلی برای مطالعه درس عربی رشته انسانی ارائه شده است .

اهمیت عربی انسانی

درس عربی کنکور دارای ضریب دو می باشد اما اصلا گول ضریب پایین آن را نخورید چون اهمیت آن به شدت بالاست و دلیل اهمیت عربی در کنکور عملکرد نامطلوب داوطلبان در پاسخگویی به سوالات این درس است و همین موضوع انحراف معیاری در درس عربی کنکور ایجاد کرده است و اهمیت آن را به شدت بالا برده است. روش مطالعه درس عربی رشته انسانی در این مقاله در دو بخش ترجمه و تعریب و قواعد به طور کامل توضیح داده شده است. نکات هر کدام از این بخش ها را به دقت مطالعه کرده و آنهارا به کار ببندید. در این صورت خواهید دید که به طرز شگفت انگیزی تسلط شما در این درس افزایش خواهد یافت و می توانید نتیجه دلخواهتان را در کنکور به دست آورید.

ترجمه و تعریب در مطالعه عربی

سوالات تعریب در واقع ترجمه فارسی به عربی هستند و سوالات ترجمه برعکس. سوالهای این بخش به راحتی قابل حل هستند. حتما می پرسید چگونه؟ خیلی ساده است: به روش حذف گزینه ها. روش و تکنیک اصلی در پاسخ به سوالات این بخش، توجه به چهار مورد است که عبارتند از۱) جمع مفرد ۲) معرفه و نکره ۳) ضمایر ۴) فعل ها. هنگامی که شما می خواهید به یک تست ترجمه پاسخ دهید، در صورت سوال، زیر این چهار مورد خط بکشید. سپس در گزینه ها ترجمه صحیح آن ها را یافته و به راحتی به رد گزینه های غلط بپردازید.

نکته مهم دیگر این است که سعی کنید در درجه اول تمام لغات دروس عربی دهم و یازدهم و لغات متن درس و تمرین ها را به خوبی یاد بگیرید. بنابر این تا می توانید دایره لغات خود را افزایش دهید. پس توجه کنید برای تست های ترجمه و تعریب حتما از روش های سریع استفاده کنید. لازم نیست کل متن سوال را ترجمه کنید. توسط پیدا کردن یک یا دو غلط در گزینه ها می توانید پاسخ پاسخ تست را پیدا کنید. در مجموع می توان گفت برای افزایش درصد در درس عربی کار کردن بر روی بخش ترجمه و تعریب نسبت به بخش قواعد کار ساز تر است. چون حدود ۱۰ سوال از ۲۵ سوال این درس را به خود اختصاص می دهد و از طرفی با ترفند های خاص و به راحتی می توان به جواب درست رسید. با خرید کتاب کنکور موضوعی ترجمه و تعریب می توانید روی این مبحث مهم مسلط شوید.

قواعد در مطالعه عربی

مرحله اول : قواعد را از کتاب کمک آموزشی یا جزوه معلم بخوانید. ( در این مرحله تست زدن لازم نیست). به خاطر داشته باشید لازم است بعضی قواعد ترجمه را حفظ کنید. همچنین در این مرحله خلاصه نویسی و یادداشت برداری را فراموش نکنید.

مرحله دوم : پس از یاد گیری و حفظ و نوشتن قواعد در برگه خلاصه، یک بار از ابتدا تا انتهای درس را به همراه تمرینها و مثالهای آن ترجمه کنید. از لغتهای انتهای کتاب نیز استفاده کنید. بعد از یادگیری این نکات حتما سراغ تست زدن بروید. توجه داشته باشید که در درس عربی به ازای هر نکته ای که یاد می گیرید باید تست های مربوط به آن را نیز حل کنید. نکته یاد گرفتن بدون تست زدن در درس عربی بیهوده است. همچنین در درس عربی، بهترین تست ها، تست های کنکور سراسری است. چون هر سال می بینیم که تمرکز طراحان روی مطالب مشترکی است و بنابراین با تسلط بر تست های کنکور های سال های قبل، به خوبی می توانید از این بخش نتیجه بگیرید.

مرحله سوم : روش حل تمرین ها را از روی کتاب کمک درسی مطالعه کنید. اگر فرصت کرید حتما خودتان تمرین ها را حل کرده و آنها را برای خود موشکافی کنید. قواعدی که تا به حال یاد گرفتید را با این تمرین ها بررسی کنید. الگوی نصف سوالات کنکور بر اساس همین تمرین هاست.

مرحله چهارم : در این مرحله باید تست های کنکور را حل کنید. با خرید منابع کنکور مناسب در درس عربی می توانید تست های کنکور سال های گذشته را تمرین کنید. در حین تست ها نکات مهم را در جزوه یادداشت کنید. همچنین تست هایی هستند که نکات جدیدی دارند، آنها را نیز به لیست نکات خود اضافه کنید.

درس هر روز را همان روز خواند

درس هر روز در همان روز می‌تواند به ماندگاری بیشتر مطالب در حافظه و همینطور تسریع فرآیند یادگیری بسیار موثر باشد. داوطلبان وقتی مطلبی را در جلسه کلاس درس می‌آموزند، بهتر است پس از آمدن به خانه، سعی کنند با اختصاص زمانی کوتاه، همان نکاتی که از صحبت‌های معلم خود یادداشت کرده اند را مرور کنند. این عمل باعث می‌شود، در زمان‌های بعدی که به سراغ درس عربی می آیند تا برای تسلط مطالعه کنند، همه مطالب در ذهنشان باشد و چیزی را فراموش نکرده باشند.

حل تست های آموزشی

داوطلبان بعد از مطالعه کتاب درسی بایستی بتوانند بین خوانده‌های خود و سوالاتی که در کنکور سراسری، طرح می‌شود ارتباط برقرار کنند. لازم است اشاره کنیم مشکل بسیاری از داوطلبان در درس عربی اختصاصی نیز همین مسئله می‌باشد که داوطلب با اینکه درس خوانده و تسلط نیز دارد اما قادر به پاسخگویی به تست‌ها نیست. این مشکل از عدم حل تست‌های کافی ناشی می‌شود.

داوطلبان برای اینکه بتوانند به سوالات این درس، مخصوصا سوالات ترکیبی درس عربی اختصاصی پاسخ دهند، باید به تعداد کافی، از سبک‌های مختلف سوالات این درس، تست حل کرده باشند.

مرحله اول حل تست‌های آموزشی است بدین صورت که داوطلب برای مبحثی که خوانده است، باید از کتاب کمک اموزشی خود که حاوی تست است شروع به تست زدن کند و می‌تواند از پاسخنامه نیز برای رفع مشکل استفاده کند. داوطلب در حین حل تست‌های آموزشی باید نکاتی که در صورت سوال، گزینه‌های غلط و پاسخنامه یاد می‌گیرد را برای خود یادداشت کرده و از آنها استفاده کند.

حل تست های زمان دار

پس از حل تست‌های آموزشی به تعداد کافی، داوطلب باید به سراغ محک زدن خوانده‌های خود در درس عربی اختصاصی برود. بدین صورت که تعدادی تست از کتاب درسی خود انتخاب کند و با توجه به زمان بندی کنکور سراسری، زمانی را نیز برای پاسخگویی تعیین کند. در این مرحله داوطلب باید در زمان تعیین شده بدون نگاه کردن به پاسخنامه، به سوالات پاسخ دهد و اگر زمان به پایان رسید پاسخگویی را متوقف کند.درصد گیری و ارزیابی سوالات اشتباه از مهم‌ترین کارهایی است که داوطلب باید پس از حل تست‌های زمان دار انجام دهد. انجام این تست‌ها باید مرتب و با فاصله‌های زمانی کوتاه انجام شود تا داوطلب به تسلط کافی برسد.

سخن پایانی

امیدواریم پس از خواندن این مقاله با روش مطالعه عربی اختصاصی آشنا شده باشید و بتوانید درصد بالایی را از این درس در کنکور انسانی کسب کنید. سعی کنید در کنار به کار گیری این روش، بهترین منابع را برای مطالعه این درس انتخاب کنید.

پیج اینستاگرام :
konkur.info.official

آریان حیدری کلاسینو
آریان حیدری کلاسینو

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
Scroll to Top