کنکور اینفو

بروزترین و برترین سایت کنکوری کشور

خبر های داغ کنکور
آخرین مقالات
آزمون های آزمایشی
روش مطالعه شیمی کنکور

روش مطالعه شیمی کنکور

شیمی یکی از مهم ترین درس های تخصصی در رشته های تجربی و ریاضی است که در هر یک از این رشته ها ضریب متفاوتی دارد و در کنکور سراسری و امتحانات نهایی تاثیر بسزایی دارد به این دلیل می خواهیم روش مطالعه شیمی کنکور و هر چیزی که برای رسیدن به درصد بالا در درس شیمی به آن نیاز دارید را به طور مفصل بررسی کنیم.

شیمی کنکور

فصل های شیمی به طور کلی مطالب حفظی، مفهومی و مساله ای دارند و بنابر این برای مطالعه هر فصل، باید به سه مدل سوال مسلط شد. در کنار این موضوع، باید در روش مطالعه شیمی کنکور اول سعی کنید مباحث پایه ای که پیش نیاز سایر بخش ها هستند را فرا بگیرید. این مباحث شامل اتم، ساختار اتم، آرایش الکترونی، جدول تناوب و آشنایی با انواع یون ها و ترکیب یونی است. موازنه و استوکیومتری نیز در اولویت دوم هستند.

مراحل مهم روش مطالعه شیمی

به طور کلی برای مطالعه بهتر شیمی و پیاده سازی روش مطالعه رتبه برتر های کنکور، باید مراحل زیر را اجام دهید.

۱- در قدم اول و برای شروع، باید کتاب درسی را به صورت سطحی و سریع برای آشنایی اولیه مطالعه کنید.

۲- کاری که در قدم دوم باید انجام دهید این است که سوالات کنکور ۵ سال اخیر یا سوالات تالیفی خوب و استاندارد را بررسی کنید. تعجب نکنید با این کار شما آمادگی لازم برای مطالعه پیدا می کنید. چون هم اهداف طراح سوال کنکور را متوجه می شوید و برای مطالعه مشتاق تر می شوید.

۳- حالا باید به سراغ مطالعه درسنامه کتاب آموزشی در کنار کتاب درسی بروید و به صورت پاراگراف به پاراگراف، جلو بروید. در این مرحله، بعد از انجام مطالعه و حل مثال های درسنامه و یا جزوه دبیر باید به سراغ حل تست های آموزشی بروید.

۴- در قدم بعدی باید به استخراج نکات از تک تک سوالات آموزشی بپردازید و سپس نکاتی برای شما تازگی دارد را اول بفهمید و بعد آن ها را یادداشت کنید.

۵- قدم بعدی در دفعات بعدی مطالعه انجام و تکمیل می شود. در مرتبه بعدی مطالعه، باید اول مطالبی که در جلسه قبل مطالعه کرده اید را بازیابی کنید و سپس به تکمیل مطالعه فصل بپردارید. دقت کنید برای هر بخش جدیدی که مطالعه می کنید باید مراحلی که در شماره های ۳ و ۴ گفتیم را انجام دهید تا فصل به پایان برسد و سپس به مطالعه و مرور کلی فصل بپردازید و برای کل فصل تست آموزشی حل کنید. در کل هم دقت کنید که تست های آموزشی را در هر تایم مطالعاتی، به صورت مضربی حل کنید تا در پایان زمان مطالعه از کل آن مبحث، تست حل کرده باشید.

۶- این مرحله باید بعد از هر سری تست آموزشی انجام شود. شما باید به کتاب درسی بازگردید و دوباره متن آن را مطالعه کنید.

۷- مرحله آخر مرور های به موقع است. شما باید در بازه های زمانی مناسب و طبق منحنی فراموشی، مرور های دوم و سوم را انجام دهید و تست های بیشتری را حل و بررسی کنید. بعد از حل تست ها، بازگشت به کتاب درسی و بررسی مجدد آن را فراموش نشود.

در این روش مطالعه شیمی باید به سه نکته توجه کنید:

۱- اول اینکه در دور اول مطالعه، اصلا سراغ خلاصه نویسی نروید و این کار را به دور دوم و سوم مطالعه واگذار کنید. فقط سعی کنید مطالب را دسته بندی کنید. مثلا یک برگه برای یادداشت واکنش های شیمیایی، یک برگه برای نوشتن رنگ ها و حالت فیزیکی مواد و هر مطلب دیگری که فکر می کنید نیاز دارید برای خود دسته بندی کنید داشته باشید.

۲- درس شیمی، درسی نیست که شما فقط با حفظ کردن بتوانید از آن نتیجه بگیرید. شما باید سعی کنید طبق این روش مطالعه شیمی که راجع به آن صحبت کردیم، جلو بروید و همواره در نظر داشته باشید که باید در قدم اول مطالب را بفهمید و سپس حفظیات را به خاطر بسپارید.

۳- از حل تمرین زیاد به خصوص برای مسائل شیمی غافل نشوید. حتی شده به صورت روزانه تعدادی مسئله شیمی حل کنید و سعی کنید راه هایی برای افزایش سرعت عمل در حل مسائل کشف کنید. البته حل مثال های زیاد، قطعا باعث افزایش سرعت عمل شما می شود.

بود جه بندی شیمی کنکور

یک روش مطالعه شیمی رتبه های برتر به بررسی بودجه بندی درس شیمی مربوط می شود. داوطلبان باید با تعداد سوالات و بودجه بندی درس شیمی به خوبی آشنا باشند. این موضوع موجب می شود که داوطلبان بدانند کدام قسمت ها مباحث تست خیز و کدام بخش ها مباحث آسان شیمی در کنکور هستند.

بودجه بندی شیمی کنکور تجربی

نام فصلتعداد سوال
آرایش الکترونی و جدول دوره ای۵ سوال
ساختار لوویس۱ سوال
استوکیومتری۴ سوال
شیمی آلی۵ سوال
ترموشیمی۴ سوال
اسید و باز۴ سوال
سینتیک۳ سوال
تعادل۳ سوال
الکتروشیمی۳ سوال
جامدهای بلوری۲ سوال
محلول ها۲ سوال

بودجه بندی شیمی کنکور ریاضی

نام فصلتعداد سوال
کیهان زادگاه الفبای هستی۳ سوال
ردپای گازها در زندگی۳ سوال
آب، آهنگ زندگی۲ سوال
قدر هدایای زمینی را بدانیم۴ سوال
در پی غذای سالم۴ سوال
پوشاک، نیازی پایان ناپذیر۶ سوال
مولکول ها در خدمت تندرستی۳ سوال
آسایش و رفاه در سایه شیمی۴ سوال
شیمی جلوه ای از هنر، زیبایی و ماندگاری۴ سوال
شیمی، راهی به سوی آینده ای روشن تر۲ سوال

سخن پایانی

به جرات می گوییم که این روش مطالعه شیمی کنکور بسیار کار آمد و مفید است. این روش مطالعه شیمی کنکور به یادگیری مطالب مفهمومی و مساله ای شیمی کمک بسیاری می کند.برای مطالعه و یادگیری حفظیات شیمی از همین روش استفاده کنید. یادداشت برداری و خلاصه نویسی در دوره های دوم به بعد را هم برای ساده شدن مرورها حتما انجام دهید. فراموش نکنید که حل تست مثل همیشه برای شما بهترین روش افزایش تسلط است.

پیج اینستاگرام :
konkur.info.official

به نظرت شما بهترین انتشارات برای کتاب فیزیک کنکور چیه؟

نمایش نتیجه نظرسنجی

Loading ... Loading …

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
Scroll to Top