بروزترین و برترین سایت کنکوری کشور

آخرین اخبار کنکور

خبر های داغ کنکور
آخرین مقالات
آزمون های آزمایشی
روش مطالعه روانشناسی

روش مطالعه روانشناسی

روانشناسی درسی است که در زیر گروه های ۴ و ۵ رشته انسانی دارای اهمیت بیشتری است. در این دو زیر گروه درس روانشناسی ضریب ۳ و به طور کلی ضریب ۹ دارد. علاقه مندان به تحصیل در رشته های علوم تربیتی، روانشناسی، مشاوره و علوم سیاسی باید توجه ویژه ای به این درس داشته باشند. نکات مهمی در مورد روش مطالعه روانشناسی در این مقاله بررسی خواهد شد.

توجه ویژه به متن کتاب درسی

توجه کنید که به طور کلی در رشته انسانی متن کتاب های درسی دارای اهمیت بسیار زیادی است و روانشناسی هم از این قاعده مستثنا نیست. پس باید دقت کنید برای مطالعه روانشناسی کنکور متن کتاب باید منبع اصلی مطالعه شما باشد.لازم است بدانید همه داوطلبانی که در این درس به درصدهای بالا رسیده اند، از متاب درسی به عنوان منبع اول و اصلی استفاده کرده اند. باید سعی کنید کلمه به کلمه این کتاب را به خاطر بسپارید، حتما باید طبق منحنی فراموشی مرور های به موقع و کاملی داشته باشید.

روش مطالعه روانشناسی

سعی کنید ابتدا متن کتاب را روزنامه وار بخوانید تا مفهوم کلی هر بخش را بفهمید و سپس به مطالعه دقیق کتاب روانشناسی بپردازید. سعی کنید در هنگام مطالعه در مرحله اول کتاب را روزنامه وار بخوانید و مطالب پر اهمیت را علامت گذاری کنید تا در هنگام مطالعه جزئی و دقیق راحت تر باشید. اهمیت خلاصه نویسی را فراموش نکنید. زیرا یکی از بهترین روش های یادگیری و حفظ کردن است. شما باید تمامی نکات و مطالب مهمی که در خلاصه نویسی خود یادداشت کرده اید را حفظ کنید. سعی کنید بعد از دور دوم مطالعه حتما خلاصه ای به زبان خود تهیه کنید تا در مرور های بعدی به وسیله خلاصه ها اول مطالب را بازیابی کنید و بعد به سراغ مطالعه مجدد کتاب درسی بروید. البته نوشتن خلاصه فایده دیگری هم دارد آن دسته بندی شدن مطالب در ذهن شماست.

تست زدن در درس روانشناسی

سعی کنید بعد از گذشت چند روز از مطالعه شروع به زدن تست کنید. شما می توانید فقط با مطالعه سوال و پاسخ تست های روانشناسی کنکور مطالب روانشناسی را فرا بگیرید. اما توصیه ما این است که بعد از مطالعه صحیح روانشناسی کنکور که در بخش قبل ذکر کردیم با خرید کتاب کنکور مناسب، به سراغ تست های هر بخش بروید و تعداد مشخصی تست حل کنید. اگر تستی را غلط زدید با مطالعه پاسخنامه آن مطلب را کاملا یاد بگیرید. اگر نتوانستید از پاسخنامه آن مطلب را فرا بگیرید حنما از روی کتاب درسی آن بخش را دقیق تر مطالعه کنید. یعنی حتما بازگشت به کتاب درسی را برای سوالاتی که در جواب دادن به آن ها ضعیف بوده اید انجام دهید.

تیپ بندی سوالات روانشناسی کنکور

برای آنکه بتوان به روش مطالعه درستی در هر درس رسید لازم است نوع سوالات (تیپ بندی) تست های آن را بدانید. می توان گفت ۲۰ سوال کنکور روانشناسی از این تیپ موضوعات هستند.

۱- سوالات حافظه ای : کمترین تعداد سوالات که با رویکرد به یاد داشتن عین متن کتاب درسی یا نزدیک به آن مورد نظر طراح سوال است. سوالات حفظی در کتاب درسی نظام جدید روانشناسی به شدت مورد انتقاد است.

۲- سوالات مفهومی : سوالاتی که با بر گرفته از متن درس و تبدیل مفاهیم آن به مثال متفاوت دیگری طرح می شوند یا بالعکس؛ مفاهیم کتاب را عینا می آورند و از داوطلبان می خواهند بدانند آن مفهوم، در قالب کدام مثال یا موضوع بیان شده است.

۳- سوالات چالشی : سوالاتی که دشواری زیاد و بالاتر از متوسط دارند یعنی همزمان چند مهارت یا موضوع را از داوطلبان می خواهند.

۴- سوالات ترکیبی : سوالاتی که از ترکیب مطالب مختلف در یک درس یا چند درس با هم طراحی می شوند. مانند ترکیب مطالب درس ۴ و ۵ که در باره تفکر و مهارت تصمیم گیری است.

۵- سوالات تصویری : نوعی از سوالات که خیلی دیده نمی شود و نسبتا جدید در کنکور است. مباحثی مانند مکتب گشتالب. البته در کتاب نظام جدید روانشناسی، نوع محتوای کتاب، بسیار امکان طرح سوالات تصویری را بالا برده است.

بود جه بندی درس روانشناسی کنکور

درس روانشناسی برای کنکور سراسری از ۸ درس تشکیل شده است. هر کدام از این درس ها تعداد مشخصی سوال در کنکور سراسری دارند. توجه به بودجه بندی به داوطلب برای مطالعه دقیق تر کمک زیادی می کند.

درس تعداد سوالات
اول۳ سوال
دوم۳ سوال
سوم ۴ سوال
چهارم۲ سوال
پنجم۲ سوال
ششم۳ سوال
هفتم۲ سوال
هشتم۱ سوال

سخن پایانی

به طور کلی برای اینکه بتوانید بهترین نتیجه را در کنکور از درس روانشناسی بگیرید، باید سعی کنید کتاب درسی را کامل و جامع یاد بگیرید، همه نکات آن را از حفظ باشید و به کلمه به کلمه آن تسلط داشته باشید و مطلب را در ذهن و خلاصه های خود، دسته بندی کنید. به تستها و نکاتیکه در کنکور های سال های قبل گفته شده توجه کنیدو بعد از مدتی، مرور های خود را با روش بازیابی با تست و بازگشت به کتاب انجام دهید.

به نظرت بهترین انتشارات برای کتاب زیست کنکور چیه؟

نمایش نتیجه نظرسنجی

Loading ... Loading …

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top