بروزترین و برترین سایت کنکوری کشور

آخرین اخبار کنکور

خبر های داغ کنکور
آخرین مقالات
آزمون های آزمایشی
روش مطالعه جغرافیا

روش مطالعه جغرافیا

ما در این مقاله از آن جایی که مطالعه درس جغرافیا برای اکثر دانش آموزان دشوار است، سعی کرده ایم با صحبت در رابطه با روش مطالعه جغرافیا برای کنکور، به شما در یادگیری بهتر این درس کمک کنیم، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

جغرافیا

هر ساله ۱۵ سوال از کنکور سراسری مختص به درس جغرافیا است که در مجموع با سوالات تاریخ ۳۰ سوال کنکور را تشکیل میدهند. بسیاری از دانش آموزان درس جغرافیا را همانند درس تاریخ حفظ میکنند(هر چند که این روش غلط است) و یا روش های مطالعه ای را که در درسهای دیگر استفاده می کنند در این درس پیاده می کنند. اما بر خلاف این شیوه باید بدانید که مطالب جغرافیا حفظ کردنی نیستند و دانش آموزان در واقع باید آنها را بفهمند. فهمیدن این درس به شما کمک میکند که مطالب درحافظه بلند مدت شما بماند و کمتر باعث فراموشی آن بشود.این کار به عملکرد شما در آزمون کمک خواهد کرد.

درک روابط علت و معلول

تعدادی از دانش آموزان سعی می کنند که درس جغرافیا را حفظ کنند، این کار باعث می شود که این درس برای آن ها دشوار تر به نظر بیاید. به جای حفظ کردن بدون تحلیل، سعی کنید بین مطالب درس جغرافیا رابطه همبستگی به وجود آورید. بین عوامل و پدیده های طبیعی، اقتصادی، انسانی یا فرهنگی رابطه علت و معلولی بر قرار کنید. زیرا اساس علم جغرافیا بر مبنای رابطه علت و معلولی است. با این کار مطالب را به آسانی به خاطر سپرده و دیرتر فراموش می کنید.

تصویر سازی کن

یکی از بهترین راه ها برای مطالعه و تثبیت یک مطلب، استفاده از تصویر است. وقتی یک مطلب توصیفی یا توضیحی که میتواند به صورت ترسیم شکل یا حتی عکس، به راحتی به تصویر کشیده بشود در اختیار داشته باشی، آن مطلب را به خوبی درک می کنید به این صورت باعث می شود توضیحات به همراه تصویر در ذهن ثبت شود. به عنوان مثال تصویری که در ۳ فصل ۵ از گسل پنهان و گسل همگرا ترسیم شده می تواند به راحتی در یادگیری این مطالب کمک کند.

حفظ کردن اعداد

برای حفظ کردن اعداد و ارقام کتاب جغرافیا باید تفاوت و تشابات بین مختصات های جغرافیایی را درک کنید. بنابراین از حفظ کردن اعداد و ارقام به صورت طوطی وار دوری کنید، زیرا یادگیری جغرافیا را برای شما سخت تر می کند. البته بعضی قسمت ها از رمزگذاری هم می توانید استفاده کنید تا راحت تر بتوانید اعداد را به خاطر بسپارید.

جدول بندی

سعی کنید آنچه را که می‌خوانید جدول بندی کنید. جدول بندی اطلاعات جغرافیایی با توجه به سازماندهی ذهنی که ایجاد می کند اولاً در حفظ مطالب به شما بسیار کمک می‌کند ثانیاً در درک مطالب جغرافیایی تسهیلاتی ایجاد می‌کند و از همه مهمتر امکان قیاس یعنی امکان درک تشابه و تفاوت هریک را به راحتی برایتان فراهم می‌نماید. به نمونه‌هایی از این جداول توجه کنید. مشابه این جداول را می‌توانید در مورد فلاتها، صحراها، کشورها، دریاها، اقیانوسها و… نیز تهیه کنید. زبان اعداد، زبان بیان کمیت و زبان درک تفاوت هاست. زبان یافتن تشابهات و زبان مختصات جغرافیایی هم هست. به همین دلیل در جغرافیا با اعداد و ارقام فراوانی روبرو میشوید که نخست باید به درک صحیحی از این اعداد و ارقام برسید و سپس میان این اعداد نوعی رابطه معنادار ایجاد کنید تا بخوبی این اعداد در ذهنتان باقی بماند. پس از حفظ کردن طوطی وار اعداد و ارقام اجتناب کنید که کار یادگیری مطالب جغرافیایی را بر شما سخت خواهد کرد. در یادداشت برداریهای جغرافیایی خود کلیه موارد همگن و مشابه را در یکجا ثبت کنید، مثلاً یک صفحه را به رودخانه ها اختصاص دهید. یک صفحه را به رشته کوه ها، یک صفحه را به صحراها و…

توجه به تصاویر و نقشه ها

به نقشه ها و تصاویر موجود در کتاب توجه کنید. حالا شاید بپرسید چگونه نکات نقشه ها و عکس ها را به خاطر بسپاریم. برای شما توضیح می دهیم. شما باید سعی کنید به تصاویر و نقشه ها هم مانند متن درس نگاه کنید. یعنی سعی کنید نکات آن را پیدا کنید، با علامت گذاری آن ها را برای خود مشخص تر کنید، آنها را دسته بندی کنید و در نهایت به خاطر بسپارید. توجه به تصاویر و نقشه ها به یادگیری بهتر شما کمک می کند. همچنین این قسمت در کنکور و امتحانات نهایی بسیار مهم است.

توجه به موارد محاسباتی

یک سری از موارد داخل درس جغرافیا وجود دارد که با فرمول حل می شود. این موارد را میتوانید به صورت خلاصه داخل یک برگه دیگر همراه را با یک توضیح مختصر برای درک بیشتر خودتان یادادشت کنید. سعی کنید به جای طوطی وار حفظ کردن بیشتر متوجه بشوید این فرمول چگونه بدست آماده است. مثال : محاسبه سرانه فضای سبز و کاربری زمین

مرور

و آخرین و مهم ترین قدم در یادگیری جغرافیا، انجام دادن مرور های به موقع است. سعی کنید طبق منحنی فراموشی و به روش درست، برای این درس مرور انجام دهید تا از مطالعه و روش مطالعه جغرافیا که برایتان توضیح دادیم، نتیجه بگیرید.

بودجه بندی جغرافیا

بودجه بندی جغرافیا کنکور انسانی ۱۴۰۲
سالسال ۹۸سال ۹۹سال ۱۴۰۰سال ۱۴۰۱
دهم۳ سوال۵ سوال۳ سوال۵ سوال
یازدهم۷ سوال۵ سوال۴ سوال۵ سوال
دوازدهم۵ سوال۵ سوال۳ سوال۵ سوال
مجموع سوالات۱۵ سوال۱۵ سوال۱۵ سوال۱۵ سوال

سخن پایانی

ما سعی کردیم در این مقاله بهترین روش مطالعه درس جغرافیا برای موفقیت بیشتر شما دانش آموزان تهیه و ارائه کنیم. با انجام تمام مراحل توضیح داده شده شما میتوانیم بهترین روش مطالعه برای درس جغرافیا داشته باشید و به درصد دلخواه خود در کنکور برای این درس برسید.

پیج اینستاگرام :
konkur.info.official

به نظرت بهترین انتشارات برای کتاب زیست کنکور چیه؟

نمایش نتیجه نظرسنجی

Loading ... Loading …

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
Scroll to Top