کنکور اینفو

بروزترین و برترین سایت کنکوری کشور

خبر های داغ کنکور
آخرین مقالات
آزمون های آزمایشی
روش مطالعه تاریخ

روش مطالعه تاریخ

با وجود این که تمام کتاب تاریخ با مطالب حفظی پر شده، خواندن آن برای گروهی از داوطلبان کنکور سخت نیست! فکر می‌کنید چه چیزی باعث می‌شود که یک داوطلب به راحتی از پس حفظ مطالب کتاب تاریخ بربیاید اما دیگری تمام مطالب را فراموش کند؟! اگر بتوانید با استفاده از بهترین روش مطالعه تاریخ کنکور، خودتان را برای پاسخ دادن به تست‌های تاریخ آماده کنید، قطعاً شما هم جزو گروه اول خواهید بود. برای پیدا کردن شیوه خواندن تاریخ کنکور در این مقاله با ما همراه باشید.

تاریخ

مطالعه درس تاریخ برای داوطلبانی که قصد تحصیل در رشته‌های زیرگروه ۴ انسانی را دارند، اهمیت زیادی دارد. مثلاً اگر هدف شما از شرکت در کنکور انسانی، قبولی در رشته‌هایی مثل آمار، باستان‌شناسی، علوم سیاسی، تاریخ و … باشد، باید درس تاریخ را با دقت بیشتری مطالعه کنید. این درس در کنکور برای زیرگروه ۴ ضریب ۳ دارد اما برای سایر زیرگروه‌ها با ضریب ۱ لحاظ می‌شود. البته یادتان باشد به خاطر ضریب ۱ درس تاریخ نباید آن را از دایره دروس مطالعاتی کنکور خود حذف کنید!

بخاطر سپردن سیر کلی وقایع تاریخی

برای اینکه وقایع تاریخی را بهتر درک کنید، ابتدا باید سیر کلی جریانات و علل و عواقب بروز آن را بدانید تا جزئیات آن را بهتر درک کنید. بنابراین ابتدا سعی کنید روند کلی اتفاقات را به ذهن سپرده و چندبار آن را برای خودتان مرور کنید. با این کار به یک فهم کلی از وقایع تاریخی می رسید و این اتفاق باعث می شود شما به راحتی یک واقعه را درک کنید و در کنار آن برای حفظ نکات، اسامی و زمان های وقوع وقت بگذارید. پس در روش مطالعه اول یک واقعه تاریخی را درک کنید، بعد به زبان خود آن را برای خود توضیح دهید و در مرحله بعد به حفظ جزئیات بپردازید.

روش مطالعه تاریخ از نظر بازه زمانی

سعی کنید تاریخ را در طی سال مطالعه کنید. زیرا مطالعه حجم زیاد از درس تاریخ و به خاطر سپردن حجم بالای رویدادها و جزئیات آن ها در مدت زمان کوتاه عملا امکان پذیر نیست. در واقع با مطالعه منظم و مرور های به موقع در بازه های زمانی مشخص، می توانیددر این درس کاملا مسلط شوید. پس حتما مرور را برای این درس جدی بگیرید و سعی کنید در کنار مرور های به موقع، بعد از پایان هر درس، همان درس و درس قبلی را در ذهن خود مرور و بازیابی کنید.

ریشه یابی وقایع تاریخی

یکی دیگر از اصول مهم در مطالعه تاریخ، ریشه یابی وقایع است. وقتی به چگونگی شکل گیری وقایع و نتایج آن پی ببرید، خواندن درس تاریخ برایتان بسیار جالب می شود. برای یادگیری و به خاطر سپردن وقایع به خصوص عهدنامه از کلمات کلیدی استفاده کنید. در کل هرکاری که باعث فهم شما از یک واقعه شود، به یادگیری بهتر شما کمک می کند.

توجه ویژه به متن کتاب درسی

برای مطالعه درس تاریخ در کنکورر بیشتر روی متن کتاب تمرکز کنید و تست زدن را در اولویت دوم قرار دهید. یعنی در روش مطالعه تاریخ سعی کنید توجه اول شما به کتاب باشد و از هر قسمت چند تست به عنوان نمونه حل کنید. بنابر این تمام قسمت های کتاب درسی باید به دقت خوانده شوند زیرا اگر قسمتی از کتاب را مطالعه نکنید ممکن است در کنکور از آن قسمت سوال مطرح شود و زحمات شما برای مطالعه بقیه بخش ها هم به هدر برود. برای آشنایی با سوالات امتحان نهایی این درس بهتر است نمونه سوالات سال قبل را مطالعه کنید.

نمودار توالی رویداد

وقایع تاریخی که در کتاب درسی مطالعه می‌کنید به هم ارتباط دارند؛ شاید این ارتباط به چشم شما خیلی پررنگ نباشد اما وجود دارد و می‌تواند برای یادگیری درس‌ها هم کارآمد باشد. پیدا کردن این ارتباط، به خاطر سپردن درس‌های تاریخ را برای شما ساده‌تر می‌کند. این مسئله را با مثالی از درس ۴ کتاب تاریخ یازدهم به شما توضیح خواهیم داد:

با توجه به این قسمت از درس، ارتباط بین رویدادها به صورت زیر خواهد بود:

نزول آیات جهاد – تشکیل نیروی نظامی – انجام عملیات نظامی و اطلاعاتی مسلمانان در خارج از مدینه – بروز جنگ بدر در سال دوم هجری – پیروزی ۳۰۰ مسلمان بر ۹۵۰ قریشی در این جنگ

استفاده از این شیوه خواندن تاریخ کنکور ممکن است زمان‌بر باشد اما تاثیرگذار است. پس اگر مطالعه درس تاریخ برای کنکور را به موقع شروع کرده‌اید، حتماً از این روش استفاده کنید.

نمودار درختی

کشیدن نمودار درختی در مقایسه با نمودار توالی رویدادها بسیار ساده‌تر است. مطالبی که مطالعه کرده‌اید با کمک نمودار درختی به بهترین نحو ممکن دسته‌بندی می‌شوند؛ این دسته‌بندی‌ها در ذهن شما هم هک می‌شوند و مطالعات‌تان را ماندگارتر از همیشه می‌کنند. مثال زیر این روش را به صورت ملموس‌تر برای شما توضیح خواهد داد:

خلاصه‌نویسی

حجم کتاب درسی تاریخ آنقدر زیاد است که مرور کردن آن زمان زیادی از شما می‌گیرد. خلاصه‌نویسی کنکور هم در زمان مطالعه باعث یادگیری بهتر شما می‌شود و هم در دوران مرور کردن باعث جلوگیری از اتلاف وقت شما می‌شود. برای خلاصه‌نویسی کردن استفاده از فلش کارت، دفترچه یا حتی برگه‌های ساده را به شما پیشنهاد می‌کنیم. مثلاً بعد از پایان هر درس، اسامی و نکات مهم موجود در آن درس را در یک کاغذ بنویسید و در پایان درس بچسبانید. وقتی به دوره مرور کردن رسیدید، اول سراغ این برگه بیایید؛ اگر احساس کردید نکات خلاصه‌نویسی شده مطالب را به یاد شما نمی‌آورند، سراغ کل متن درس بروید و آن را کامل بخوانید.

منبع مناسب

گاهی اوقات استفاده از یک منبع کمک درسی مناسب خودبه‌خود تمام مشکلات شما را رفع می‌کند. درسنامه کتاب‌های کمک‌آموزشی می‌توانند به شکل‌گیری مسیر ذهنی داوطلب کمک کنند؛ همین مسئله روند وقایع تاریخی را به طور ناخودآگاه در ذهن داوطلب شکل می‌دهد و یادآوری آن‌ها را سر جلسه کنکور ساده‌تر می‌کند.

مباحث و بودجه‌بندی تاریخ در کنکور انسانی

درس تاریخ و جغرافیا به عنوان یکی از دروس تخصصی داوطلبان رشته انسانی، با ۳۰ سوال در دفترچه اختصاصی کنکور حضور دارد. شما برای پاسخ دادن به این ۳۰ سوال، ۲۵ دقیقه زمان در اختیار دارید. البته ۱۵ مورد از این سوالات به درس تاریخ و ۱۵ مورد دیگر مربوط به درس جغرافیا می‌شود. خیلی از داوطلبان کنکور انسانی مطالعه این درس را به روزهای نزدیک به کنکور واگذار می‌کنند. برای این که بتوانید تمام مطالب کتاب‌های تاریخ را بخوانید و به نتیجه هم برسید، باید شیوه خواندن تاریخ کنکور را بر اساس برنامه و اصول خاصی پیش ببرید؛ اطلاع از بودجه‌بندی درس تاریخ در کنکور مطالعه این درس را خیلی ساده‌تر از قبل خواهد کرد. اگر بدانید کدام فصل‌های درس تاریخ در کنکور سال‌های گذشته بیشتر مورد توجه بوده یا برعکس، زمانبندی خود را برای شروع مطالعه را به صورت دیگری تنظیم می‌کنید. طبیعی است که برای خواندن فصل‌های تست‌خیز درس تاریخ، زمان بیشتری صرف کنید. در ادامه بودجه‌بندی این درس را خواهید دید:

بودجه بندی تاریخ کنکور انسانی
سالسال ۹۸سال ۹۹سال ۱۴۰۰سال ۱۴۰۱
دهم۵ سوال۵ سوال۵ سوال
یازدهم۵ سوال۵ سوال۵ سوال
دوازدهم۵ سوال۵ سوال۵ سوال
مجموع سوالات۱۵ سوال۱۵ سوال۱۵ سوال۱۵ سوال

سخن پایانی

برای مطالعه درس تاریخ در کنکور بیشتر روی متن کتاب تمرکز کنید. زیرا تست زدن در این درس تقریبا بی فایده است و اگر قسمتی از کتاب را مطالعه نکنید ممکن است در کنکور مطرح شود. برای آشنایی با سوالات امتحان نهایی این درس بهتر است نمونه سوالات سال قبل را مطالعه کنید.

پیج اینستاگرام :
konkur.info.official

به نظرت شما بهترین انتشارات برای کتاب فیزیک کنکور چیه؟

نمایش نتیجه نظرسنجی

Loading ... Loading …

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
Scroll to Top