بروزترین و برترین سایت کنکوری کشور

آخرین اخبار کنکور

خبر های داغ کنکور
آخرین مقالات
آزمون های آزمایشی
روش مطالعه اقتصاد

روش مطالعه اقتصاد

اقتصاد یکی ازمهم‌ترین درس‌هایی است که داوطلبان کنکور انسانی باید با آن دست و پنجه نرم کنند. مسائل اقتصاد و سوالات انحرافی آن بخش‌های چالش‌برانگیز این درس برای داوطلبان کنکور است. برای این که بتوانید از پس تست‌های این درس بربیایید، لازم است که از بهترین روش مطالعه اقتصاد کنکور استفاده کنید. در این مقاله با ما همراه باشید تا شیوه خواندن اقتصاد کنکور را با هم مورد بررسی قرار دهیم.

اقتصاد

درس اقتصاد در رشته انسانی در زیر گروه های ۲، ۴ و ۵ اهمیت متوسطی دارد. در زیر گروه ۳ این درس از اهمیت بالاتری برخوردار است. ضریب این درس در زیر گروه ۳ مجموعا ۹ می باشد. زیر گروه ۳ شامل رشته های اقتصاد، مدریت، بیمه و …. می باشد. در صورتی که به این رشته ها علاقه مند هستید باید روش مطالعه اقتصاد برای کنکور را جدی بگیرید. درس اقتصاد شامل بخش های مفهومی، حفظی و مسائل می باشد که برای بررسی روش مطالعه اقتصاد برای کنکور باید به تفکیک روش مطالعه این بخش ها را بررسی کنیم.

علت تاثیر بالای درس اقتصاد برای کنکوری‌ها

تقریباً ۵۲ درصد از داوطلبان رشته انسانی، حدود ۱۰ تا ۴۰ درصد تست‌های درس اقتصاد را درست پاسخ می‌دهند. یعنی اگر بتوانید نصف سوالات اقتصاد کنکور را درست جواب دهید، تعداد زیادی از رقیبان‌تان را پشت سر گذاشته‌اید. در بین داوطلبان کنکور انسانی، افراد کمی می‌توانند ۱۰۰ درصد سوالات اقتصاد را درست جواب بدهند!

تعداد سوالات اقتصاد در کنکور زیاد نیست و این باعث می‌شود که تک تک سوالات آن ارزشمند شوند. یعنی اگر از تمام ۱۵ سوال اقتصاد، فقط دو سوال را اشتباه جواب دهید، به‌جای ۱۰۰ درصد به حدود ۸۰ درصد خواهید رسید! با این تفاسیر احتمال این که به درصد منفی برسید خیلی زیاد است؛ پس حسابی حواس‌تان را جمع کنید تا از موثرترین و بهترین روش مطالعه اقتصاد کنکور استفاده کنید؛ با توجه به توانایی‌های خود در مطالعه این درس، زمان کافی را در برنامه‌ریزی کنکور خود برای مطالعه و تست‌زنی اقتصاد صرف کنید تا به نتیجه مطلوب برسید.

بخش های مفهومی

این بخش شامل مباحث کلی کتاب اقتصاد ازجمله توضیع و در آمد، عرضه و تقاضا، تورم و…..می باشد که جنبه ی تفهیمی و نیاز به درک مطلب دارند. برای پاسخگویی به این دسته از سوالات کنکور انسانی باید بتوانید یک مدل سازی ذهنی از مساله برای خود داشته باشید به عبارت دیگر تشخیص داشته ها و مجهولات در این قبیل سوالات نقش کلیدی را برای رسیدن به جواب درست بازی می کند. پس سعی کنید روی همه مفاهیم با دقت فکر کنید و آن ها را در ذهن خود باز کنید و در نهایت این مفاهیم را به خاطر بسپارید. حل و بررسی سوالات تستی می تواند شما را در مفهوم تقویت کند.

مطالب مفهومی درس اقتصاد که سوالات انحرافی زیادی از آن‌ها طراحی می‌شود، شامل موضوعات زیر می‌شود:

  • اقتصاد در تعلیم اسلام
  • محاسبه تولید کل جامعه
  • تورم، عرضه و تقاضا
  • بهره‌وری (سیاست‌های پولی و مالی)
  • توزیع درآمد و معیار سنجش آن
  • تاثیر عملکرد افراد بر متغیرهای کلان
  • اهمیت بودجه کل کشور
  • انواع نرخ‌های مالیاتی و دولت توسعه

بخش های حفظی اقتصاد

بخش حفظی اقتصاد بیش ترین و مهم ترین مطالب را دارد. این مطالب را باید به خوبی مطالعه و نکات و جزئیات آن را استخراج کرد. برای حفظ کردن این مطالب خلاصه برداری و مرور نقش به سزایی را ایفا می کند و نباید از آن غافل شد. همیشه گفته ایم که برای اینکه بتوانید یک نتیجه خوب از دروس حفظی بگیرید، باید مرور های زیاد و به موقع داشته باشید. مرور های به موقع یعنی مرور هایی که طبق منحنی فراموشی باشند. همچنین حداقل دوبار درس را خوانده اید و بعد از آن شروع به نوشتن خلاصه کنید. حتما سعی کنید خلاصه هایی که می نویسید به زبان خودتان باشد و اصلا از کتاب کمک نگیرید تا با این روش هم اطلاعات خودتان را بسنجید و هم داده های ذهنی خود را دسته بندی کنید.

مسائل اقتصاد

بخش مسائل بیش ترین سوالات را در کنکور سراسری دارد. این بخش از سوالات اقتصاد کنکور انسانی به مسائل اختصاص دارد. موضوعاتی از جمله محاسبه مالیات، استهلاک در آمد ملی، تولید ناخالص ملی و…در حل مسائل باید فرمول های مربوط به تمام مباحث را در خاطر داشته باشید. سپس با استفاده از این فرمول ها شما قادر به پاسخگویی به این سوالات خواهید بود. حل تست های آموزشی، تثبیتی، سنجشی و زماندار برای تقویت مهارت تست زنی در این بخش اهمیت زیادی دارد. حتی اکر دیدید در حل این مسائل مشکل دارید، به صورت روتین و روزانه در برنامه درسی خود، حل این مسائل را قرار دهید تا هر روز ذهن شما درگیر حل مسائل اقتصاد شود. به مرور تاثیر این کار را در توانایی خود برای حل مسئله می بینید.

مباحث و بودجه‌بندی درس اقتصاد در کنکور

۱۵ مورد از سوالات دفترچه تخصصی کنکور انسانی، به درس اقصاد اختصاص داده شده است. برای جواب دادن به این سوالات حدود ۱۰ دقیقه وقت دارید! یعنی هر سوال در زمان کمتر از یک دقیقه باید حل شود؛ پس همین جا مشخص می‌شود که شیوه خواندن اقتصاد کنکور باید حل تست سرعتی را بیشتر مورد پوشش قرار دهد. بودجه‌بندی این درس در جدول زیر نشان داده شده است:

عنوانتعداد سوالات در کنکور
تولید۲
بازار۲
آشنایی با شاخص اقتصادی۵
پول و بانک۲
فقر و توزیع درآمد۱
اقتصاد بین الملل۲
اقتصاد ایران۱

نکته‌هایی در مورد روش مطالعه اقتصاد کنکور

نکته مهم در مورد روش مطالعه اقتصاد برای کنکور بدانید، این است که می‌توانید بر اساس هدفی که مدنظر دارید بخش خاصی از این کتاب درسی را مورد مطالعه قرار دهید. البته این پیشنهاد شامل کسانی که دوست دارند به بهترین نتایج برسند نمی‌شود!

یادتان باشد اگر زمان حل تست‌ها یا سوالات اقتصاد به مشکل خوردید، ناامید نشوید. گیج شدن شما در ابتدای حل مسئله طبیعی است؛ سوالات را به خوبی و با دقت بخوانید تا مفاهیم مشابه اقتصاد را با هم اشتباه نگیرید. استفاده از ماشین حساب را زمان حل تست و تمرین برای خود غدغن کنید تا سر جلسه کنکور عملیات‌های ریاضی را با سرعت کافی انجام دهید.

سخن پایانی

تا این قسمت از مقاله با هم در مورد جزئیات نحوه مطالعه درس اقتصاد کنکور حسابی صحبت کردیم. امیداریم با آگاهی از این نکات بتوانید بهترین روش مطالعه اقتصاد کنکور را پیدا کنید و به هدف و نتیجه مطلوب خود از شرکت در آزمون کنکور برسید. روزهای نزدیک به کنکور زمان بیشتری برای مطالعه و مرور درس اقتصاد در نظر بگیرید. قدرت مرور کردن را دست کم نگیرید، با تمرکز روی هدف انرژی‌های منفی را از خود دور کنید. مطمئن باشید می‌توانید از پس تمام تست‌های اقتصاد کنکور بربیایید و به بهترین نتایج برسید.

به نظرت بهترین انتشارات برای کتاب زیست کنکور چیه؟

نمایش نتیجه نظرسنجی

Loading ... Loading …

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top