کنکور اینفو

بروزترین و برترین سایت کنکوری کشور

آریان حیدری کلاسینو
آریان حیدری کلاسینو
افزایش سرعت در مطالعه

راهکارهای افزایش سرعت در مطالعه

بسیاری از شما داوطلبان کنکوری از کمبود زمان شکایت دارید و فکر کردن به این موضوع که نمی توانید تا کنکور تمام مباحث مورد نظر را مطالعه کنید شما را دچار استرس و اضطراب می کند و در اغلب موارد این استرس کیفیت مطالعه شما را نیز کاهش می دهد.
یادگیری راهکارهای افزایش سرعت مطالعه بدون کاهش دقت و کیفیت در مطالعه به شما کمک می کند تا زمان کنکور همه مباحث را با دقت مطالعه کنید.
در ادامه همراه ما باشید تا راهکارهای افزایش سرعت مطالعه آشنا شوید.

افزایش سرعت مطالعه بدون کاهش دقت و کیفیت

۱) بلندخوانی نکنید

با صدای بلند درس خواندن یکی از بدترین روش های مطالعه کنکوری است. وقتی شما با صدای بلند درس می خوانید علاوه بر اینکه انرژی بسیار زیادی صرف تکلم خود می کنید و سبب افت انرژی و خستگی زودرس در خود می شوید، کارکرد ذهن خود را نیز کاهش می دهید بدین ترتیب یادگیری دیرتر اتفاق میفتد.
سعی کنید با صدای بلند درس نخوانید و در هنگام مطالعه از ذهن خود کمک بگیرید تا با سرعت و دقت بیشتری مباحث کنکوری را مطالعه کنید.

۲) عادت غلط در مطالعه

هر یک از شما کنکوری ها ممکن است در هنگام مطالعه عادت های غلطی داشته باشید که از سرعت و دقت مطالعه شما بکاهد. در ادامه به چند مورد از این عادت های غلط مطالعه اشاره می کنیم.

 • درس خواندن در حال راه رفتن، لمیده و دراز کشیده
 • نداشتن برنامه ریزی مناسب
 • مطالعه در فضای نامناسب
 • مطالعه در زمان های نامناسب
 • بلند خوانی
 • نداشتن یادداشت و خلاصه نویسی

مهم ترین نکته در این جا این است که شما ابتدا باید قبول کنید که عادتی که در زمان مطالعه دارید غلط است و سپس به اصلاح آن بپردازید. رفع عادت غلط شما در مطالعه یک قدم شما را در رسیدن به موفقیت پیش می اندازد.

۳) قانون پارکینسون

قانون پارکینسون یکی از قوانین مربوط به مدیریت زمان است که مفهوم آن است: هرکاری به اندازه زمانی که به آن اختصاص داده شده طول می کشد.

قانون پارکینسون باعث می شود تا شما مطالعه خود را بیشتر از زمان استاندارد طول دهید. اما اگر از ابتدا که شروع به مطالعه می کنید، حجم و زمان مطالعه خود را دقیقا مشخص کنید دچار قانون پارکینسون نخواهید شد.

۴) دام کیفیت بالا

بعضی از شما فکر می کنید، کیفیت مطالعه زمانی بالا است که با سرعت کم مطالعه کنید. اما سرعت مطالعه کم سبب خستگی و یکنواختی مطالعه می شود و همین امر به تدریج از کیفیت مطالعه شما کم می کند.

کیفیت بالا در مطالعه زمانی اتفاق می افتد که شما از روش های مطالعه متناسب با هر درس در زمان مطالعه استفاده کنید، این کار علاوه بر افزایش کیفیت مطالعه به افزایش سرعت مطالعه شما کمک می کند و سبب می شود تا شما در زمان کم و با دقت کافی حجم زیادی از مباحث کنکوری را مطالعه کنید.

۵) وسواس در مطالعه

وسواس در مطالعه یکی از شایع ترین اختلالات میان دانش آموزان است که سبب کاهش سرعت در مطالعه می شود. حساسیت زیاد در زمان مطالعه یک بخش از کتاب درسی یا جزوه به معنای وسواس در مطالعه است. وسواس در مطالعه ناشی از اضطراب و استرس شماست.

شما داوطلبانی که دچار وسواس مطالعاتی هستید فکر می کنید که خواندن چندباره یک مطلب به یادگیری شما کمک می کند اما باید بدانید که این کار تاثیری در یادگیری شما ندارد و بیشتر سبب کاهش میزان تمرکز شما در مطالعه می شود.

کسانی که سرعت مطالعه آن‌ها پایین است، یک کلمه یا جمله را چند بار برای خود تکرار می‌کنند. این افراد عادت کرده‌ اند که هنگام مطالعه به عقب برگردند و متن را بازخوانی کنند.

روش های موثر در از بین رفتن وسواس مطالعه که سبب بالارفتن سرعت و کیفیت مطالعه شما می شود را در ادامه مطالعه کنید.

 • به خودتان اعتماد داشته باشید و بدانید که اگر یک مطلب را یک بار با دقت کافی مطالعه کنید قطعا آن را یاد می گیرید
 • به جای استفاده از تعداد زیادی از منابع و کتاب های کمک آموزشی از یک منبع کامل و جامع برای هر درس کمک بگیرید
 • در زمان مطالعه از خلاصه نویسی استفاده کنید تا در زمان مرور وقت کمتری از شما گرفته شود. نوشتن مطالبی که خوانده اید سبب تثبیت آن ها در ذهن شما می شود
 • با زدن چند تست از مبحث مورد نطرتان خود را بسنجید و به یادگیری خود اطمینان کنید

اگر دچار وسواس مطالعه هستید روش های درمان وسواس مطالعه را مطالعه کنید

۶) استفاده از روش های تند خوانی

تند خوانی یکی دیگر از روش های موثر در افزایش سرعت و دقت در مطالعه است. تند خوانی سبب افزایش تمرکز شما و عدم خستگی می شود. شما زمانی که از روش های مطالعه کند و غلط استفاده می کنید قطعا دچار عدم تمرکز می شوید و بازده مغزتان را نیز تا حد زیادی پایین می آورید، تند خوانی این امکان را به شما می دهد تا با بالاترین میزان تمرکز مباحث کنکوری را مطالعه کنید.

یکی دیگر از فواید تند خوانی این است که توانایی مغز شما در بالاترین سطح ممکن قرار می گیرد و شما می توانید از تمام ظرفیت مغز خود استفاده کنید.

از مهم ترین مزیت های تندخوانی می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم :

 • صرفه‌جویی در وقت
 • افزایش سرعت عملکرد مغز و تمرکز
 • افزایش درک مطلب
 • بالا رفتن اعتماد به‌ نفس
 • افزایش انگیزه برای یادگیری و مطالعه بیشتر

برای مطالعه روش های تندخوانی کلیک کنید

۷) استفاده از روش مطالعه صحیح

اگر برای مطالعه هر درسی از روش مطالعه متناسب با همان درس استفاده کنید قطعا بالاترین سرعت و کیفیت مطالعه را خواهید داشت. هر یک از دروس کنکوری روش مطالعه خاص خود را دارند، مثلا روش مطالعه دروس تحلیلی و محاسباتی مانند ریاضی و فیزیک با روش مطالعه دروس مفهومی مانند زیست متفاوت است.

پس سعی کنید برای یادگیری و فهم دقیق مباحث مرتبط با هر درس از روش مطالعه مناسب کمک بگیرید.

۸) استفاده از تکنیک های مطالعه

استفاده از تکنیک های صحیح مطالعه به شما کمک می کند تا با یک مطالعه استاندارد سرعت مطالعه خود را افزایش دهید.
مهم ترین نکته ای که در کنار افزایش سرعت مطالعه اهمیت دارد عدم کاهش دقت و کیفیت مطالعه است که با استفاده از تکنیک های مطالعه شما سرعت و کیفیت مطالعه را در کنار هم دارید.

 • دسته بندی مطالب
 • انتخاب بهترین روش های مطالعه
 • انتخاب مکان و زمان مناسب برای مطالعه کردن
 • یادگیری مهارت های مطالعه مثل تندخوانی و خلاصه نویسی

۹) نگاه کلی به عناوین و متن

یکی از تکنیک‌ های تند خوانی که تاکید زیادی بر آن می‌ شود و درک مطلب را افزایش می‌دهد، استفاده از نقشه ذهنی و نگاه اجمالی به فهرست، عناوین و متن است. یعنی قبل از خواندن مبحث، ابتدا یک تا چند دقیقه زمان برای خواندن موارد زیر بگذارید:

 • عنوان متن
 • سرفصل‌ها و پاراگراف‌ها
 • شکل‌ها و نمودارها
 • لغات پر رنگ شده
 • جمله‌ های اول و آخر هر پاراگراف

۱۰) نکته برداری

 • نوشتن مطالب مهمی که یاد گرفته‌اید، آن‌ها را در ذهن شما بهتر حک می‌ کند
 • پژوهش‌ها نشان دادند که افرادی که با استفاده از قلم و کاغذ نکات مهم را یادداشت می‌کنند، مطالب را بهتر درک می‌کنند و به یادسپاری را سرعت می‌بخشند
 • همچنین در ماه آخر می‌ توانید از خلاصه‌ نویسی‌ های خود استفاده کنید و مطالب را در زمانی کوتاه مرور کنید
 • خلاصه نویسی امکان دسترسی آسان و در زمان کوتاه شما به نکات مهم فراهم می کند

برای مطالعه روش های خلاصه نویسی کلیک کنید

۱۱) افکار منفی را از خود دور کنید و کنترل ذهن خود را به دست بگیرید

افکار منفی ظرفیت ذهن شما را محدود می کنند و مانع از یادگیری سریع می شوند.
کنترل ذهن خود را بدست بگیرید تا در زمان مطالعه فقط روی مباحث درسی متمرکز باشید. اگر فکری غیر از درس در ذهن شما وجود دارد آن را روی برگه ای یادداشت کنید تا بعد از تایم مطالعه به آن بپردازید.
اجازه دهید تا در زمان مطالعه تمام ظرفیت ذهن شما در اختیار درس باشد تا یادگیری در کوتاه ترین زمان و با بالاترین کیفیت اتفاق بیفتد.

امیدواریم مطالب فوق به شما کمک کند تا با افزایش سرعت مطالعه همراه با افزایش کیفیت و دقت در مطالعه یک گام بلند به موفقیت نزدیک تر شوید.

پیشنهاد من اینه که هیچوقت کار امروزت رو به فردا موکول نکنی. عقب انداختن کارها دشمن زمانه.

پیج اینستاگرام :
konkur.info.official

آریان حیدری کلاسینو
آریان حیدری کلاسینو

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
Scroll to Top