کنکور اینفو

بروزترین و برترین سایت کنکوری کشور

خبر های داغ کنکور
آخرین مقالات
آزمون های آزمایشی
دانشگاه فرهنگیان

دانشگاه فرهنگیان

در این مطلب به بررسی صفر تا صد اطلاعات و جزئیات مرتبط با ” دانشگاه فرهنگیان ” خواهم پرداخت و کلیه جوانب آن را بررسی خواهیم نمود .

دانشگاه فرهنگیان یکی از پرطرفدارترین دانشگاه های کشور است که داوطلبان زیادی برای پذیرش در این دانشگاه به رقابت می پردازند. این دانشگاه به سبب تفاوت های اساسی و امتیازاتی که با پذیرش در آن در اختیار دانشجویان می گذارد یکی از پر طرفدار ترین دانشگاه های کشور است.

دانشگاه فرهنگیان که قبلا با عنوان دانشگاه تربیت معلم شناخته می شد دانشگاهی برای تربیت و تعلیم معلمان مورد نیاز وزارت آموزش و پرورش است.

دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی ، مراکزی هستند که وظیفه تربیت و تعلیم معلمان را بر عهده دارند . این دانشگاه ها از طریق آزمون سراسری اقدام به جذب دانشجو می کنند و دانشجویان پس گذراندن یک دوره ۴ ساله در این مراکز ، می توانند در مدارس مشغول فعالیت شوند .

داوطلبان هر پنج گروه آزمایشی تجربی ، ریاضی ، انسانی ، هنر و زبان می توانند به تحصیل در آن بپردازند اما رشته دانشگاهی داوطلب در دانشگاه فرهنگیان می بایست منطبق با توجه به گرایش فرد در دوره متوسطه دوم باشد .

دوران تحصیل در دانشگاه فرهنگیان ۴ سال و به عبارتی ۸ نیم سال تحصیلی است و پس از این مدت ، دانش آموختگان باید طرح تعهد خدمت را نیز بگذرانند و سپس وارد شغل خود شوند

پذیرفته شدن در این دانشگاه ها همراه با شرایط ویژه ای است ، به گونه ای که عوامل متعددی برای جذب و گزینش دانشجو در این دانشگاه وجود دارد .

افرادی که از طریق کنکور سراسری علاقه مند به جذب در این دانشگاه هستند ؛ می بایست از شرایط خاصی برخوردار باشند و از مراحل مصاحبه و گزینش سربلند بیرون بیایند .

کسب تراز و رتبه علمی بالا در کنکور سراسری ، بر خورداری از سقف معینی از معدل دیپلم ، شرط سنی ، بهره مندی از توان جسمی و روانی بالا ، قبولی در آزمون کتبی و مصاحبه و … از عواملی هستند که در انتخاب و گزینش دانشجو معلمان در دانشگاه های فرهنگیان دخیل هستند .

بدیهی است که اگر داوطلبی این شرایط خاص را احراز نکند ؛ قادر به پذیرفته شدن در این دانشگاه نخواهد بود چرا که قبولی در این مراکز مستلزم رعایت این شرایط است.

به طور کلی برای وارد شدن به دانشگاه فرهنگیان و در نهایت نائل آمدن به شغل شریف معلمی ، دو راه کلی وجود دارد . داوطلبان و افراد علاقه مند به این حیطه ، می توانند از طریق آزمون سراسری و یا از طریق آزمون استخدامی جذب آموزش و پرورش گردند و به تدریس در مدارس مشغول شوند .

البته لازم به ذکر است که افرادی که دارای مدرک تحصیلی کارشناسی و یا بالا تر هستند ، می توانند با توجه به رشته تحصیلی خود ، در آزمون استخدامی آموزگاری و یا دبیری کنند و از این طریق جذب این ارگان دولتی شوند .

در ادامه مطلب شرایط قبولی در دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی را بررسی خواهیم کرد و ویژگی آن را عنوان خواهیم نمود .

شرایط عمومی و اختصاصی کنکور دانشگاه فرهنگیان

همانطور که بیان شد برای پذیرفته شدن در این دانشگاه می بایست از یکسری شرایط خاص بر خور دار بود که این شرایط هر ساله از سوی وزارت آموزش و پرورش و سازمان سنجش و آموزش کشور اعلام می شود .

لذا به داوطلبانی که قصد تحصیل در دانشگاه فرهنگیان را دارند ، توصیه می گردد که از شرایط ثبت نام دانشگاه فرهنگیان از طریق مطالعه دفترچه ثبت نام کنکور سراسری اطلاعات لازم را بدست آورند .

این شرایط به دو دسته عمومی و اختصاصی تقسیم بندی می شوند که داوطلبان در صورت داشتن احراز شرایط  مندرج در دفترچه انتخاب رشته کنکور می توانند به ادامه تحصیل در این دانشگاه بپردازند.

  • در جدول زیر می توانید شرایط عمومی پذیرفته شدن در دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی را مشاهده بفرمایید :
ردیفشرایط عمومی دانشگاه فرهنگیان
۱دارا بودن تابعیت ایرانی
۲اعتقاد به دین مبین اسلام یا اعتقاد به یکی از ادیان شناخته شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی
۳التزام و پایبندی به قانون اساسی
۵عدم بر خورداری از سوء پیشینه و سابقه کیفری و جزایی
۶عدم اعتیاد به هر گونه مواد مخدر ، دخانیات و الکل
۷بر خورداری از سلامت کامل جسمانی و روانی از طریق معاینات پزشکی و انجام مصاحبه تخصصی
۸دارا بودن رفتار مناسب با شان و مقام معلمی
۹برخورداری از اخلاق و رفتار نیکو و حسن شهرت متناسب با شان معلمی
  • در جدول زیر می توانید شرایط اختصاصی پذیرفته شدن در دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی را مشاهده بفرمایید :
ردیفشرایط اختصاصی دانشگاه فرهنگیان
۱دارا بودن حداقل نمره علمی كل 6000 و بالاتر
۲داشتن حداقل معدل كل ۱۴ در سه سال دوره متوسطه دوم (پایه های دهم، یازدهم و دوازدهم)
۳بومی بودن داوطلب در كد رشته محل مربوط
۵موفقیت در مصاحبه اختصاصی و بررسی صلاحیت های عمومی
۶دارا بودن ۲۴ سال تمام (مبنا اول مهر ماه هر سال تحصیلی است)

منابع کنکور دانشگاه فرهنگیان

مواد امتحاني و ضرايب دفترچه ويژه آزمون اختصاصي پذيرش دانشجو – معلم به ترتيب ، هوش و استعداد معلمي با ضريب ۳ ، تعليم و تربيت اسلامي با ضريب ۲ و فرهنگ و تمدن ايراني و اسلامي با ضريب ۲ خواهد بود .

ردیفمواد امتحانی کنکور دانشگاه فرهنگیان ضرایب مواد امتحانی کنکور دانشگاه فرهنگیان
۱هوش و استعداد معلمی۳
۲تعلیم و تربیت اسلامی۲
۳فرهنگ و تمدن ایرانی – اسلامی۲

مزایای قبولی دانشگاه فرهنگیان

یکی از عواملی که عده زیادی از دانش آموزان و داوطلبان را به سمت قبولی در دانشگاه فرهنگیان سوق می دهد ، مزایایی است که در بدو ورود به دانشگاه ، به دانشجو معلمان تعلق می گیرد و تا پایان دوران تحصیل و حتی تا پایان خدمت آن ها در وزارت آموزش پرورش ادامه دارد .

تحصیل در این دانشگاه رایگان بوده و دانشجویان ملزم به پرداخت هزینه در این دانشگاه نیستند و چه بسا که در طول دوران تحصیل نیز حقوق نسبتا مناسبی را از سوی دولت دریافت می کنند .

این دانشگاه زیر نظر وزارت علوم فعالیت می کند و اعتبار مدرک آن نیز بر هیچکس پوشیده نیست . همچنین امکان مهاجرت و یا حتی کار آفرینی پس از تحصیلی در این دانشگاه با احراز یکسری شرایط خاص وجود دارد .

دانشجویان از بدو وارد شدن به دانشگاه استخدام رسمی آموزش و پرورش می شوند و در طول دوران تحصیل از کمک هزینه تحصیلی برخوردار می گردند .

دانشگاه فرهنگیان برای دانشجویان واجد شرایط خوابگاه تامین می کند اما تحصیل در دانشگاه فرهنگیان به صورت شبانه روزی است .

یکی از بزرگترین مزیت های قبولی در دانشگاه فرهنگیان این است که مدت تحصیل دانشجویان ، جزو سوابق خدمت آن ها محسوب می شود و این مدت ، از سن بازنشستگی ان ها کسر می گردد .

دانشجویان معلمی از ترم ۴ شروع به تدریس در مدرسه تحت عنوان کارورزی می کنند و دانشجویان پسر خدمت سربازی ندارند و فقط باید دوره آموزشی را طی کنند . در واقع دانشجو معلمان پسر از انجام خدمت مقدس سربازی معاف هستند و دوران تحصیل ان ها به منزله گذراندن دوره سربازی است .

دانشجویان از بیمه بازنشستگی و سلامت برخوردار هستند و با قبولی در در این دانشگاه ، امکان اعزام افراد و معلمان به خارج از کشور نیز وجود دارد .

قوانین دانشگاه فرهنگیان

این دانشگاه تک جنسیتی است به این معنا که امکان برگزاری کلاس ها به صورت مختلط وجود ندارد و دانشجو معلمان دختر و پسر ، هر کدام به صورت جداگانه در پردیس های مخصوص به خود مشغول به تحصیل می شوند . به عبارت دیگر دانشکده های واحد خواهران و برادران از یکدیگر مجزاست .

دانشجویانی که در این دانشگاه تحصیلات خود را به پایان می رسانند ، متعهد می شوند که پس از دانش آموختگی حتما باید به مدت 5 سال طرح تعهد خدمت را بگذرانند . البته افرادی که قصد خروج از این دانشگاه را دارند می توانند با پرداخت مبلغی به عنوان غرامت تحصیلی ، از این دانشگاه انصراف دهند.

این دانشگاه قوانین جدی را در نوع پوشش دانشجویان دارد به گونه ای که دانشجو معلمان دختر ملزم به رعایت حجاب برتر یعنی چادر هستند و دانشجو معلمان پسر نیز می بایست با پوششی مناسب شان معلمی در دانشگاه حضور یابند .

همچنین از حقوق دانشجویان دانشگاه فرهنگیان ، هزینه خوابگاه ، هزینه غذا و … کسر می شود که میزان کسر از حقوق با توجه به خدمات و امکاناتی که دانشجو بهره مند است ، متفاوت می باشد .

تفاوت دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی

دانشگاه فرهنگیان در کنار دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی ، اقدام به جذب و آموزش نیروی مستعد برای شغل شریف معلمی و دبیری می نماید .

اهداف و رسالت هر دی این دانشگاه ها یکسان است و هر دو مرکز در راستای نیروی کارآمد در آموزش و پرورش تلاش می کنند .

اما یکسری تفاوت های بنیادی و اساسی میان ان ها وجود دارد که مهمترین آن تفاوت در رشته‌ها و دانشکده های این دو دانشگاه است .

دانشگاه فرهنگیان بر رشته‌ های علوم انسانی و هنر تمرکز دارد ، حال آن دانشگاه‌ تربیت دبیر شهید رجایی که بیش‌ تر در شاخه‌ های فنی مهندسی و فنی حرفه‌ ای اقدام به جذب دانشجو می‌ کند.

بخش دیگر تفاوت دانشگاه فرهنگیان با تربیت دبیر شهید رجایی به موضوع هدف از جذب بر می‌ گردد به این صورت که دانشگاه فرهنگیان تنها به تربیت نیروی لازم در آموزش و پرورش تمرکز دارد اما دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی علاوه بر تربیت نیرو به جذب دانشجو نیز اقدام می‌ کند.

لیست رشته های دانشگاه فرهنگیان

  • در جدول زیر می توانید لیست رشته های دانشگاه های فرهنگیان در کلیه گروه های آزمایشی را مشاهده بفرمایید :
گروه آزمایشیلیست رشته های ارائه شده در دانشگاه فرهنگیان
گروه آزمایشی ریاضیآموزش ابتدایی ، آموزش تربيت بدنی ، آموزش ریاضی ، آموزش فيزیک ، آموزش دانش آموزان با نياز های ويژه
گروه آزمایشی تجربیآموزش ابتدايی ، آموزش تربيت بدنی ، آموزش زيست شناسی ، آموزش شيمی ، آموزش علوم تجربی ، آموزش دانش آموزان با نياز های ويژه
گروه آزمایشی انسانیآموزش ابتدايی ، آموزش الهيات ، آموزش تاريخ ، آموزش تربيت بدنی ، آموزش جغرافيا ، آموزش زبان عربی، آموزش زبان و ادبيات فارسی ، آموزش علوم اجتماعی ، آموزش دانش آموزان با نياز های ويژه، آموزش مشاوره و راهنمايی
گروه آزمایشی هنرآموزش هنر ، آموزش ارتباط تصویری
گروه آزمایشی زبانآموزش زبان انگلیسی

لیست دانشگاه های فرهنگیان

دانشگاه فرهنگیان به عنوان دانشگاهی به منظور تامین ، تربیت و توانمند سازی نیروی منابع انسانی متخصص ، متعهد و کارآمد نظام تعلیم و تربیت جمهوری اسلامی ایران تاسیس گردیده است .

 این دانشگاه در حال حاضر با ۹۸ پردیس و مرکز دانشگاهی در سراسر کشور با تاکید بر پرورش نیروهای خلاق و دارای شایستگی های تخصصی به دنبال ایجاد تحول و نوآوری در نظام تربیت، روش های آموزشی ، گسترش بینش و کسب مهارت های معلمی است.

دانشگاه فرهنگیان در سال ۱۳۹۰ تاسیس شد و در حال حاضر دارای ۹۸ واحد دانشگاهی در قالب ۶۴ پردیس دانشگاهی و ۳۴ دانشکده می ‌باشد.

  • در جدول زیر می توانید اسامی دانشگاه های فرهنگیان در سراسر کشور را مشاهده بفرمایید :
نام دانشگاه استان/ شهر
پردیس امیر کبیرالبرز/ کرج
پردیس حکیم ابوالقاسم فردوسیالبرز/ کرج
پردیس امام جعفر صادق (ع)ایلام
پردیس شهید مدرسایلام
پردیس علامه طباطباییبوشهر
پردیس بنت الهدی صدربوشهر
پرديس شهيد چمران تهران – محل تحصيل مركز آموزش عالي شهيد بهشتي تهرانتهران
پرديس نسيبه تهران – محل تحصيل مركز آموزش عالي شهيد شرافت تهرانتهران
دانشگاه تربيت دبير شهيد رجايي – تهرانتهران
پرديس زينبيه پيشوا (ورامين) – محل تحصيل مركز آموزش عالي عترت واوانتهران
پرديس شهيد مفتح شهرريتهران
پردیس زینبیه شهرستان های تهرانتهران
پردیس شهید رجاییقزوین
پردیس بنت الهدی صدرقزوین
پردیس آیت ‌الله طالقانیقم
مرکز آموزش عالی شهید مدنیقم
پردیس حضرت معصومه (س)قم
پردیس شهید مدرسکردستان/ سنندج
پردیس بنت الهدی صدرکردستان/ سنندج
پردیس خواجه نصیرالدین طوسیکرمان
پردیس شهید باهنرکرمان
پردیس علامه امینیآذربایجان شرقی/ تبریز
پردیس فاطمه الزهرا (س)آذربایجان شرقی/ تبریز
پردیس شهید رجاییآذربایجان غربی/ ارومیه
مرکز آموزش عالی شهید مطهریآذربایجان غربی/ خوی
مرکز آموزش عالی امام خمینی (ره)آذربایجان غربی/ سلماس
پردیس علامه طباطباییآذربایجان غربی/ ارومیه
پردیس علامه طباطباییاردبیل
مرکز آموزش عالی آزادگاناردبیل
پردیس بنت الهدی صدراردبیل
پردیس شهید باهنراصفهان
مرکز آموزش عالی شهید دکتر آیتاصفهان/ نجف آباد
مرکز آموزش عالی شهید رجاییاصفهان
پردیس فاطمه الزهرا (س)اصفهان
مرکز آموزش عالی امام خمینی (ره)اصفهان/ کاشان
پردیس بحر العلومچهارمحال بختیاری/ شهر کرد
پردیس شهید باهنرچهارمحال بختیاری/ شهر کرد
پردیس شهید باهنرخراسان جنوبی/ بیرجند
پردیس امام سجاد (ع)خراسان جنوبی/ بیرجند
مرکز آموزش عالی بنت الهدی صدر خراسان جنوبی/ فردوس
پردیس شهید بهشتیخراسان رضوی/ مشهد
مرکز آموزش عالی شهید رجاییخراسان رضوی/ تربت حیدریه
مرکز آموزش عالی علامه طباطباییخراسان رضوی/ سبزوار
مرکز آموزش عالی دانشورخراسان رضوی/ نیشابور
پردیس شهید هاشمی نژادخراسان رضوی/ مشهد
پردیس امام محمدباقر (ع)خراسان شمالی/ بجنورد
پردیس امام جعفر صادق (ع)خراسان شمالی/ بجنورد
پردیس حضرت رسول اکرم (ص)خوزستان/ اهواز
مرکز آموزش عالی شهید رجاییخوزستان/ دزفول
مرکز آموزش عالی امام جعفر صادقخوزستان/ بهبهان
مرکز آموزش عالی امام رضا (ع)خوزستان/ اندیمشک
مرکز آموزش عالی شیخ مرتضی انصاریخوزستان/ دزفول
پردیس فاطمه الزهرا (س)خوزستان/ اهواز
مرکز آموزش عالی حضرت خدیجه کبری (س)خوزستان/ دزفول
پردیس شهید بهشتیزنجان
پردیس الزهرا (س)زنجان
پردیس شهید رجاییسمنان
پردیس الزهرا (س)سمنان
پردیس شهید مطهریسیستان و بلوچستان/ زاهدان
پردیس رسالتسیستان و بلوچستان/ زاهدان
پردیس شهید رجاییفارس/ شیراز
مرکز آموزش عالی شهید بهشتیفارس/ اقلید
مرکز آموزش عالی سلمان فارسیفارس
مرکز آموزش عالی شهید مطهریفارس/ شیراز
پردیس باهنرفارس/ شیراز
مرکز آموزش عالی زینب کبری (س)فارس/ شیراز
پردیس شهید رجاییکرمانشاه
پردیس شهید صدوقیکرمانشاه
پردیس شهید ایزدپناهکهگیلویه و بویر احمد/ یاسوج
پردیس کوثرکهگیلویه و بویر احمد/ یاسوج
پردیس آیت‌ الله خامنه‌ایگلستان/ گرگان
پردیس امام خمینی (ره)گلستان/ گرگان
پردیس امام علی (ع)گیلان (رشت)
پردیس بنت الهدی صدرگیلان/ رشت
پردیس آیت‌ الله کمالوندلرستان/ خرم آباد
مرکز آموزش عالی شهید میرشاکیلرستان/ الیگودرز
پردیس علامه طباطباییلرستان/ خرم آباد
پردیس صدیقه طاهرهمازندران
مرکز آموزش عالی بیت الهدیمازندران/ آمل
مرکز آموزش عالی حضرت فاطمه (س)مازندران/ قائمشهر
پردیس دکتر شریعتیمازندران/ ساری
مرکز آموزش علی شهید رجاییمازندران/ بابل
مرکز آموزش عالیمازندران/ نوشهر
پردیس زینب کبری (س)مرکزی/ اراک
پردیس شهید باهنرمرکزی/ اراک
پردیس شهید بهشتیهرمزگان/ بندرعباس
پردیس فاطمه الزهرا (س)هرمزگان/ بندرعباس
پردیس شهید باهنرهمدان
پردیس شهید مقصودیهمدان
پردیس شهیدان پاک نژادیزد
پردیس فاطمه الزهرا (س)یزد

دانشگاه فرهنگیان (آزمون استخدامی یا ماده ۲۸)

آزمون استخدامی متمرکز دستگاه های اجرایی کشور ، هر ساله برگزار می شود و افراد زیادی از این طریق جذب ارگان های دولتی می شوند . آموزش و پرورش نیز یکی از ارگان های اصلی در این زمینه است که هر ساله عده زیادی از افرادی را که به شغل معلمی علاقه دارند ؛ استخدام میکند .

  • سر فصل منابع آزمون استخدامی سال ۱۴۰۲ آموزش و پرورش به سه دسته کلی تقسیم می شود که عبارت اند از :
ردیفمنابع آزمون استخدامی
۱حیطه عمومی
۲حیطه اختصاصی
۳حیطه تخصصی

متقاضیان شرکت در آزمون استخدامی آموزش و پرورش می بایست از این موضوع آگاهی داشته باشند که سوالات این آزمون به سه دسته سوالات عمومی ، تخصصی و اختصاصی تقسیم می شود و شرکت کنندگان در هر رشته ،  می بایست منابع عمومی و اختصاصی (مشترک بین تمامی عناوین شغلی) و منابع تخصصی (مخصوص برای هر عنوان شغلی ) را مطالعه کرده و جلسه آزمون حاضر شوند .

مواد آزمون تخصصی برای هر یک از مشاغل متفاوت بوده و برای هر عنوان شغلی ، می بایست منابع خاصی مطالعه شود . در واقع داوطلبان پس از انتخاب رشته شغلی مورد نظر خود ،  منابع اختصاصی تعیین شده رشته دلخواه خود را بررسی و تهیه کنند.

مواد آزمون تعیین شده برای هر رشته شغلی متناسب با ماهیت آن رشته و هم چنین متناسب با دروس رشته های تحصیلی مجاز به ثبت نام هر رشته شغلی متفاوت است .

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با این زمینه ، از طریق پیج اینستاگرام و کانال تلگرام ، با تیم حرفه ای کنکور اینفو همراه باشید :

  • پیج اینستاگرام کنکور اینفو :

پیج اینستاگرام :
konkur.info.official

  • کانال تلگرام کنکور اینفو :

کانال تلگرام :
konkurinfotelegram

به نظرت شما بهترین انتشارات برای کتاب فیزیک کنکور چیه؟

نمایش نتیجه نظرسنجی

Loading ... Loading …

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
Scroll to Top