کنکور اینفو

بروزترین و برترین سایت کنکوری کشور

خبر های داغ کنکور
آخرین مقالات
آزمون های آزمایشی
تغییرات کنکور 1403

تغییرات کنکور ۱۴۰۳

در این مطلب به بررسی صفر تا صد جزئیات و اطلاعات تکمیلی مرتبط با تغییرات کنکور ۱۴۰۳ خواهیم پرداخت .

نمایندگان مجلس شورای اسلامی مصوب کردند که کنکور سال‌ های ۱۴۰۳ ، ۱۴۰۴ و ۱۴۰۵ به روال سال‌ های قبل از کنکور ۱۴۰۲ برگزار شود .

به گزارش ایسنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه ای علنی ، ماده دو طرح اصلاح قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی کشور را تصویب کردند. این ماده با پیشنهاد مجتبی ذوالنور نماینده مردم قم تغییر پیدا کرد و به شرح زیر به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.

اما آقای پور عباس رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در گفت‌ و گو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس درباره احتمال اعمال تغییرات در آزمون سراسری سال ۱۴۰۳، گفت :‌

اگر قرار باشد تغییری در کنکور ۱۴۰۳ داشته باشیم طبق قانون تا ۳۱ شهریور باید اطلاع‌ رسانی کنیم که تا به امروز اتفاق جدیدی نیفتاده است.

وی افزود: به طور کلی به نظر می‌ آید روند آزمون ۱۴۰۳ مانند کنکور ۱۴۰۲ است اما تأثیر قطعی سوابق تحصیلی ۵۰ درصد است.

تغییرات کنکور ۱۴۰۳

ماده ۲- تبصره (۵) ماده (۵) قانون به شرح زیر اصلاح می‌ شود :

وزارت آموزش و پرورش مکلف است تمام زیرساخت‌های لازم جهت اعمال تاثیر قطعی معدل در تعیین تراز و رتبه شرکت کنندگان در کنکور سال ۱۴۰۶ و بعد از آن را فراهم کند و تا موعد یاد شده کنکور سال‌های ۱۴۰۳، ۱۴۰۴ و ۱۴۰۵ به روال کنکور سال‌های قبل از سال‌ ۱۴۰۲ برگزار می‌شود.

همچنین نمایندگان ماده یک این طرح را حذف کردند که در آن آمده بود: « ماده ۱- بند (الف) ماده (۱) قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی کشور مصوب ۱۳۹۲/۶/۱۰ با اصلاحات و الحاقات بعدی آن به شرح زیر اصلاح می شود:

الف- سابقه تحصیلی: نمرات تعدادی از دروس عمومی و تخصصی دوره متوسطه دوم است که دروس آن توسط شورای عالی آموزش و پرورش مشخص می شود. آزمون دروس مزبور براساس اصول سنجش و اندازه‌گیری توسط وزارت آموزش و پرورش به صورت سراسری، نهایی و استاندارد مطابق مصوبات شورای عالی آموزش و پرورش برگزار می‌شود.»

  • در جدول زیر می توانید برخی از تغییرات کنکور ۱۴۰۳ را مشاهده بفرمایید :
ردیفتغییرات مهم کنکور سراسری ۱۴۰۳
۱افزایش تاثیر سوابق تحصیلی تا ۵۰ درصد
۲الکترونیکی شدن کنکور ۱۴۰۳
۳بازگشت دروس عمومی به کنکور

تاثیر سوابق تحصیلی کنکور ۱۴۰۳

نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز سه شنبه ۲۸ شهریور مصوب کردند که کنکور سال‌ های ۱۴۰۳، ۱۴۰۴ و ۱۴۰۵ به روال سال‌ های قبل از کنکور ۱۴۰۲ برگزار شود و براین اساس سهم قطعی معدل در کنکور لغو شد.

وزارت آموزش و پرورش مکلف است تمام زیر ساخت‌ های لازم جهت اعمال تأثیر قطعی معدل در تعیین تراز و رتبه شرکت‌ کنندگان در کنکور سال ۱۴۰۶ و بعد از آن را فراهم کند.

بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی سهم نمره سابقه تحصیلی برای سنجش و  پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی در رشته‌ های پر متقاضی برای سال تحصیلی ۱۴۰۲- ۱۴۰۳ در پایه دوازدهم به میزان ۴۰ درصد با تاثیر قطعی است .

این تاثیر برای برای سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۴ فقط مختص پایه دوازدهم و به میزان ۵۰ درصد با تاثیر قطعی می باشد .

همچنین برای سال تحصیلی ۱۴۰۴ – ۱۴۰۵ ، فقط پایه یازدهم و دوازدهم و آن هم به میزان ۶۰ درصد با تاثیر قطعی تعیین شدهاست .

و در نهایت برای سال تحصیلی ۱۴۰۵ – ۱۴۰۶ و بعد از آن پایه‌ های دهم ، یازدهم و دوازدهم به میزان ۶۰ درصد با تاثیر قطعی در نمره کل نهایی خواهد بود.

  • در جدول زیر می توانید به طور خلاصه میزان تاثیر سوابق تحصیلی را مشاهده بفرمایید :
ردیفسال تحصیلیپایه تحصیلی موثر در سوابق تحصیلی میزان تاثیر سوابق تحصیلی
۱۱۴۰۳ – ۱۴۰۲پایه دوازدهم۴۰ درصد
۲۱۴۰۴ – ۱۴۰۳پایه دوازدهم۵۰ درصد
۳۱۴۰۵ – ۱۴۰۴پایه یازدهم + دوازدهم۶۰ درصد
۴۱۴۰۶ – ۱۴۰۵پایه دهم + یازدهم + دوازدهم۶۰ درصد

الکترونیکی شدن کنکور ۱۴۰۳

پور عباس همچنین درباره وضعیت کنکور الکترونیکی گفت: کنکور‌ های الکترونیکی در حال اجراست و در اندازه‌ های کوچک‌ تر شاهد کنکور الکترونیک هستیم و به مرور در تلاش هستیم تا به سطح گسترده‌ تری برسیم تا به آزمون سراسری برسیم.

وی افزود:  برگزاری آزمون‌ های الکترونیکی در کشور اجرایی شده و الان آزمون‌ هایی مثل تولیمو و تافل در سازمان سنجش به صورت تمام الکترونیکی برگزار می شوند، زیر ساخت‌ های برگزاری آزمون‌ های الکترونیکی فراهم شده و ما در حال توسعه این زیر ساخت‌ ها هستیم، تا بتوانیم آزمون‌ های بزرگ با جمعیت‌ های میلیونی را هم در این بستر برگزار کنیم.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با این زمینه ، از طریق پیج اینستاگرام و کانال تلگرام ، با تیم حرفه ای کنکور اینفو همراه باشید :

  • پیج اینستاگرام کنکور اینفو :

پیج اینستاگرام :
konkur.info.official

  • کانال تلگرام کنکور اینفو :

کانال تلگرام :
konkurinfotelegram

به نظرت شما بهترین انتشارات برای کتاب فیزیک کنکور چیه؟

نمایش نتیجه نظرسنجی

Loading ... Loading …

1 دیدگاه دربارهٔ «تغییرات کنکور ۱۴۰۳»

  1. یک قانون برای تمام داوطلبان کنکور باید باشه نه فقط سال دوازدهمیها.امثال من که نظام قدیم خوانده اند قوانین شورای انقلاب فرهنگی در پارسال نهایت ظلم و بی عدالتی در حقمون بود . در ضمن من با گوش خودم پیشنهاد معدل فروشی در غیرانتفاعی و سمپاد و حتی در دانشگاه الزهرا را شنیده ام. با اینکه سی سال پیش دیپلم گرفته ام انقدر مثل سال دوازدهمیها اظهار عجز و ناتوانی از بازگشت دروس عمومی نمی کنم. برای هوشتون متاسفم.والا من در چند ماه نظام جدید رو که نخونده ام بعد از سی سال از دیپلم باید جمع کنم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
Scroll to Top