کنکور اینفو

بروزترین و برترین سایت کنکوری کشور

خبر های داغ کنکور
آخرین مقالات
آزمون های آزمایشی
ترمیم معدل برای کنکور 1402

ترمیم معدل برای کنکور ۱۴۰۲

قانون ترمیم معدل امتحانات نهایی یکی از موضوعاتی است که برای داوطلبان اهمیت بسیاری دارد و فرصت جبران بسیار خوبی برای آن ها محسوب می شود. یکی از بزرگ ترین نگرانی‌ های داوطلبان کنکور سراسری 1402، موضوع تاثیر معدل در کنکور است. این امر باعث می شود برخی از داوطلبان که معدل بالایی ندارند، تصور کنند که هیچ راه حلی برای جبران معدل گذشته خود ندارند. همین مسئله حس دلسردی را در آن ها ایجاد کرده و باعث می شود، نتوانند به خوبی برای شرکت در کنکور ۱۴۰۲ آماده شوند.

ترمیم معدل امتحانات نهایی چیست ؟

قانون ترمیم معدل امتحانات نهایی در سال ۱۳۹۴ تصویب شد و هدف آن، دادن فرصت جبران به داوطلبان برای شرکت مجدد در امتحان و دریافت نمره بالاتر است. در چند سال اخیر معدل امتحانات نهایی، تاثیر مثبتی در کنکور سراسری داشته است؛ یعنی داشتن معدل بالا به نفع داوطلبان بوده است. بنابر این خیلی از داوطلبان کنکور خواهان جبران نمرات خود و کسب نمره بالاتر بودند. همچنین طرح تاثیر قطعی معدل در کنکور ۱۴۰۲ به بعد، که به تازگی (۱۷ خرداد ۱۴۰۱) بیان شده است، اهمیت ترمیم معدل برای کنکور ۱۴۰۲ را بیشتر کرده است. پس ترمیم معدل فرصتی مناسب برای داوطلبانی است که به هر دلیلی نمرات دلخواه خود را در امتحانات نهایی کسب نکرده اند و خواهان کسب نمرات بالاتری هستند.

شرایط ترمیم معدل در کنکور ۱۴۰۲

اولین و مهم‌ترین نکته‌ای که داوطلبان در مورد ترمیم معدل کنکور ۱۴۰۲ باید بدانند، زمان ترمیم معدل است. داوطلبانی که به دنبال ترمیم معدل هستند باید یک ماه قبل از برگزاری امتحانات نهایی خرداد، شهریور و دی به منطقه آموزشی فارغ‌ التحصیلی خود مراجعه کنند و اقدامات لازم را برای ثبت‌نام ترمیم معدل انجام دهند. البته باید به این نکته نیز توجه کرد که شرایط ترمیم معدل تنها برای داوطلبان با نمرات پایین نیست. داوطلبانی که نمرات آن‌ها پایین‌تر از نمره ۲۰ است به راحتی می‌توانند از این شرایط برای کسب یک نمره بالا استفاده کنند. اگر داوطلبی در ترمیم معدل کنکور ۱۴۰۲ نتواند نمره بالاتری نسبت به نمره قبلی کسب کند بالاترین نمره داوطلب به عنوان نمره نهایی ثبت می‌شود. داوطلبانی که فارغ‌ التحصیل شده‌اند حق شرکت در آزمون ترمیم معدل کنکور را دارند. شاید برای بسیاری از داوطلبان این سوال پیش آید که آن‌ها برای چند درس می‌توانند در ترمیم معدل کنکور شرکت کنند؟ داوطلبان در امتحانات ترمیم معدل کنکور ۱۴۰۲ می‌توانند برای تمامی دروس که نمره کمتر از ۲۰ است شرکت کنند. تمامی سوالات این آزمون بر اساس دروس نظام جدید است. بنابراین تمامی داوطلبان می‌توانند با توجه به کتاب‌های درسی نظام جدید در این آزمون شرکت کنند. با توجه این شرایط داوطلبان به هیچ عنوان محدودیتی در انتخاب تعداد دروس امتحانی ندارند. اگر داوطلبان می‌خواهند در کنکور ۱۴۰۲ شرکت کنند باید شهریور ۱۴۰۱، دی ۱۴۰۱ یا خرداد ۱۴۰۲ برای ترمیم معدل در آزمون شرکت کنند. بنابراین داوطلبان به هیچ عنوان نمی‌توانند برای ترمیم معدل کنکور ۱۴۰۲ در شهریور ۱۴۰۲ آزمون دهند.

فارق التحصیلان دوره متوسطه ( از سال ۸۴ به بعد) و دارندگان مدرک پیش دانشگاهی (از سال ۹۱ به بعد) می توانند در طرح ترمیم معدل شرکت کنند. داوطلبانی که از نمره خود رضایت نداشته و قصد ترمیم آن را دارند، می توانند در این امتحانات شرکت کنند. اما لازم به ذکر است که هر داوطلب تنها یک بار میتواند در امتحان ترمیم معدل هر درس شرکت کنند. نمرات کسب شده در کارنامه افراد ثبت نمیشود و صرفا جهت اعمال در سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه های داخل کشور است. بنابراین افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی دارند و باید ریز نمرات خود را به دانشگاه مقصد ارائه کنند، نمیتوانند از ترمیم معدل استفاده کنند.

ترمیم معدل کنکور ۱۴۰۲ برای کدام داوطلبان است؟

یکی از مهم‌ترین نکاتی که داوطلبان باید توجه زیادی به آن داشته باشند، تعداد انجام ترمیم معدل است. داوطلبان تنها یک بار می‌توانند برای ترمیم معدل کنکور ۱۴۰۲ شرکت کنند. ممکن است این تعداد برای کنکور سال‌های بعدی متفاوت باشد، اما برای کنکور ۱۴۰۲ تنها یک بار امکان‌پذیر است. داوطلبان با شرایط زیر می‌توانند برای ترمیم معدل کنکور ۱۴۰۲ اقدام کنند:

داوطلبانی که مدرک دیپلم خود را در یکی از رشته‌های ریاضی، تجربی و انسانی پس از سال ۱۳۸۴ دریافت کرده‌اند.

فارغ‌التحصیلان مقطع پیش دانشگاهی که مدرک خود را پس از سال ۱۳۹۱ کسب کرده‌اند.

فارغ‌التحصیلان نظام جدید ۶-۳-۳ که دیپلم خود را پس از سال ۱۳۹۸ کسب کرده‌اند.

ترمیم معدل کنکور ۱۴۰۲ نظام قدیم

شاید این سوال برای داوطلبان پیش آید که کدام داوطلبان شامل شرایط ترمیم معدل نمی‌شوند؟ شما می‌توانید در قسمت زیر با داوطلبان نظام قدیم که ترمیم معدل کنکور ۱۴۰۲ شامل آن‌ها نمی‌شود بیشتر آشنا شوید:

داوطلبانی که دیپلم خود را در یکی از رشته‌های ریاضی، تجربی و انسانی قبل از سال ۱۳۸۴ کسب کرده‌اند.

داوطلبانی که دارای مدرک دیپلم فنی و حرفه‌ای و کار و دانش هستند.

داوطلبانی که از دانش سراهای تربیت معلم مدارک غیر نظری خود را کسب کرده‌اند.

داوطلبانی که مدرک دیپلم خود را در یکی از مدارس غیر انتفاعی در خارج از کشور کسب کرده‌اند.

مدارک مورد نیاز برای ترمیم معدل در کنکور ۱۴۰۲

همان طور که در قسمت بالا نیز توضیح دادیم تاثیر معدل بر روی نتیجه کنکور به صورت ۴۰ درصد قطعی محاسبه می‌شود. این بدین معنی است که داوطلبان باید توجه زیادی به نمرات امتحانات نهایی دوازدهم داشته باشند. البته داوطلبانی که نمرات مناسبی در امتحانات ندارند با خیال راحت می‌توانند در آزمون ترمیم معدل کنکور شرکت کنند و نمرات خود را افزایش دهند. داوطلبان برای ترمیم معدل کنکور به مدارک زیر نیاز دارند:

کارت ملی

شناسنامه

مدرک دیپلم

ریز نمرات دیپلم

قبض پرداخت هزینه ثبت‌نام

درخواست کتبی داوطلب

ترمیم معدل در چه زمان‌هایی برگزار می‌شود؟

برای ترمیم معدل می‌توانید خرداد، شهریور و دی شرکت کنید. اما نکته‌ای که مشاهده کرده‌ایم بعضاً پیش می‌آید این است که برای شهریور سال کنکور، ترمیم معدل انجام می‌دهند. دفت کنید که اگر می‌خواهید برای سال ۱۴۰۲ کنکور دهید، باید شهریور ۱۴۰۱ یا دی‌ماه ۱۴۰۱ یا خرداد ۱۴۰۲ ترمیم معدل کنید و نمی‌توانید روی شهریور ۱۴۰۲ حساب باز کنید چرا که تا آن زمان کنکور برگزار شده و انتخاب رشته‌ها نیز صورت‌گرفته است.

آیا همه کنکوری ها نیاز به ترمیم معدل داریم؟

اگر معدل شما خوب است، خیر نیازی نیست. اما اگر نمرات شما پایین است باید ترمیم معدل انجام دهید تا تأثیر معدل بر کنکور شما مثبت باشد. بازهم تأکید می‌کنیم که تأثیر معدل قطعی است و این به این تنها به این معنا نیست که اگر معدل شما بالا باشد، رتبه شما بهتر می‌شود، بلکه در کنار افزایش رتبه، اگر معدل شما کم باشد باعث افت رتبه شما نیز خواهد شد.

هزینه ترمیم معدل کنکور

همان طور که مطالعه می‌کنید داوطلبان نیازی به ناامیدی و نگرانی در مورد معدل نهایی خود ندارند. متاسفانه بسیاری از داوطلبان در مورد شرایط ترمیم معدل کنکور ۱۴۰۲ اطلاعات زیادی ندارند و با تصور اینکه معدل آن‌ها پایین است دیگر برای کنکور سراسری آماده نمی‌شوند. این یک طرز فکر بسیار اشتباه است! داوطلبان می‌توانند در آزمون ترمیم معدل کنکور شرکت کنند و نمرات خود را بهبود دهند. شاید برای بسیاری از داوطلبان این سوال پیش آید که هزینه ترمیم معدل کنکور ۱۴۰۲ چقدر است؟ این مبلغ زیاد نیست و تمامی داوطلبان با خیال راحت می‌توانند هزینه این آزمون را پرداخت کنند. داوطلبان بابت برگزاری آزمون مجدد برای هر درس مبلغی بابت چاپ و تصحیح اوراق پرداخت می‌کنند. تعیین میزان شهریه به عهده شورای آموزش و پرورش استان است.

آیا در امتحانات ترمیم معدل برای کنکور ۱۴۰۲ شرکت کنیم ؟

محسن زارعی رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی در گفت و گو با خبرنگار مهر با بیان اینکه آزمون ترمیم همزمان در دی مه همزمان با آزمون پایه دوازدهم دانش آموزان پایه دوازدهم برگزار می شود؛ گفت : بخشنامه این امتحانات هم در حال آماده سازی است تا همه دانش آموزان و داوطلبانی که در خواست ترمیم معدل دارند و هم می خواهند سابقه ای برای خود ایجاد کرده یا خود را بهبود ببخشند در این امتحانات شرکت کنند. زارعی در پاسخ به این سوال که هزینه برگزاری این آزمون ها چقدر است، گفت : هزینه های برگزاری این آزمون ها به صورت استانی تعیین می شود و به صورت متمرکز در پایتخت هیچ هزینه ای برای سراسر کشور به عنوان هزینه ثابت و واحد در نظر گرفته نمی شود. در شورای آموزش و پرورش هر استان برگزاری آزمون ترمیم تعیین می شود و هزینه شرکت در این آزمون ها در هر استان با توجه به شرایط با استان دیگر متفاوت خواهد بود.

رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزش افزود : آزمون ترمیم برای هر درس به صورت جداگانه برگزار خواهد شد و این فرصت ایجاد شده است که افرادی هم که پیش از این برای ترمیم معدل اقدام کرده بودند بازهم فرصت داشته باشند به جهت اینکه تاثیر سوابق تحصیلی قطعی شده است یک بار دیگر فرصت دارند در آزمون ترمیم شرکت کنند.

زارعی با اشاره به اینکه داوطلبان فرصت دارند یک بار برای هر درس در آزمون ترمیم آن شرکت کنند؛ گفت : آن ها در دو نوبت دی ماه سال جاری و خرداد ماه سال آینده و در دو نوبت فرصت ترمیم معدل دارند؛ می توانند برنامه ریزی کنند اگر درسی را نمی توانند در دی ماه در آزمون ترمیم معدل آن شرکت کنند در خرداد در آزمون شرکت کنند.

پیج اینستاگرام :
konkur.info.official

به نظرت شما بهترین انتشارات برای کتاب فیزیک کنکور چیه؟

نمایش نتیجه نظرسنجی

Loading ... Loading …

1 دیدگاه دربارهٔ «ترمیم معدل برای کنکور ۱۴۰۲»

  1. سلام وقت بخیر من در خرداد ماه ۱۴۰۱ امتحان نهایی دادم یه درس پاس نشده دارم که تو شهریور نتونستم تو دی ماه همین ماه تو مدرسه بزرگسال
    ثبت نام کروم و پاس شدم الان میتونم برای ترمیم معدل ۱۴۰۲خرداد ماه ثبت نام کنم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
Scroll to Top