کنکور اینفو

بروزترین و برترین سایت کنکوری کشور

آریان حیدری کلاسینو
آریان حیدری کلاسینو
برگزاری کنکور 1402 بدون تغییر

برگزاری کنکور ۱۴۰۲ بدون تغییر

در این مطلب به پاسخ این پرسش خواهیم پرداخت که آیا برگزاری کنکور ۱۴۰۲ بدون تغییر خواهد بود ؟ یا اینکه مصوبات جدید مجلس در نحوه برگزاری کنکور ۱۴۰۲ نیز اعمال می شود ؟

خبر های جدیدی مبنی بر ایجاد تغییرات و اصطلاحات مجدد در نحوه برگزاری کنکور سراسری به گوش می رسد و جدال بین مجلس شورای اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنان ادامه دارد .

در خبری جدید سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی ، مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی را لغو نمود و از تغییرات دیگری در نحوه برگزاری آزمون سراسری از سال ۱۴۰۲ به بعد خبر داده است .

کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی از تصویب طرح اصلاح قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ ها و مراکز آموزش عالی در جلسه این کمیسیون خبر داد و اعلام کرد : در طرح مذکور آمده که میزان تأثیر قطعی سوابق تحصیلی در آزمون سراسری می بایست مجددا در شورای سنجش ، تعیین گردد .

اما از سوی دیگر شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام کرد : مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص سیاست‌ های سنجش و پذیرش در سال ۱۴۰۲ و سال‌ های بعدی لازم الاجرا و قطعی است و مصوبات این شورا صرفا توسط خود این شورا قابل تغییر یا اصلاح است. 

لذا دانش‌ آموزان عزیز و خانواده‌ های محترم آنان و علاقمندان ورود به آموزش عالی با آرامش کامل و مطابق مصوبه شورا فعالیت آموزشی خود را ادامه دهند و هیچگونه نگرانی در این خصوص نداشته باشند.

حال این سوال مطرح می شود که تکلیف دانش آموزان در کنکور ۱۴۰۲ چگونه است و این دسته از داوطلبان چگونه باید برنامه ریزی کنند ؟ در ادامه مطلب به این پرسش پاسخ خواهیم داد .

نظر مجلس شورای اسلامی درباره برگزاری کنکور ۱۴۰۲

با وجود ابلاغ مصوبه کنکوری شورای‌عالی انقلاب فرهنگی و تعیین سازوکار تأثیر قطعی سوابق تحصیلی در پذیرش دانشگاه‌ها، به‌تازگی شاهد بودیم برخی نمایندگان عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی از طرح مجلس برای ساماندهی کنکور و لغو مصوبه کنکوری شورای‌عالی انقلاب فرهنگی خبر دادند.

طبق مصوبه کنکوری شورای‌عالی انقلاب فرهنگی ، کنکور دو بار در سال برگزار می‌شود و سهم سوابق تحصیلی برای پذیرش دانشگاه‌ ها در سال ۱۴۰۲، ۴۰ و سهم کنکور ۶۰ درصد است و به‌ تدریج تا سال ۱۴۰۵ سهم سوابق تحصیلی به ۶۰ درصد خواهد رسید.

در همین ارتباط؛ علیرضا منادی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اعلام کرد بعد از مصوبه شورای‌ عالی انقلاب فرهنگی، ۲۲۰  نماینده مجلس خواستار این بودند که قانون مصوب مجلس ادامه یابد و شورای‌ عالی انقلاب فرهنگی نباید به موضوع کنکور ورود کند.

وی افزود : در مصوبه شورای‌ عالی انقلاب فرهنگی ، تأثیر قطعی معدل و برگزاری دو بار کنکور در سال وجود دارد و در قانون مصوب مجلس تأثیر مثبت وجود داشت برخی نمایندگان معتقدند قانون‌ گذاری وظیفه مجلس است ، بنابراین طرحی را درباره کنکور تهیه کردند که یک‌ فوریت آن رأی آورد و در جلسه هفته گذشته کمیسیون آموزش مصوب شد.

منادی بیان کرد : در طرح جدید مجلس برای کنکور، تأثیر قطعی معدل وجود دارد اما به این شکل که برای کنکور ۱۴۰۳ سهم تأثیر قطعی سوابق تحصیلی (معدل) را آموزش و پرورش تعیین می‌ کند و پس از آن باید در شورای سنجش و پذیرش دانشجو مصوب شود . همچنین برگزاری کنکور به‌ صورت دو بار در سال در طرح مجلس وجود دارد.

وی در پایان گفت: برای سال ۱۴۰۲، سهم ۴۰درصدی و قطعی سوابق تحصیلی در کنکور برقرار است.

نظر شورای انقلاب فرهنگی درباره برگزاری کنکور ۱۴۰۲

رجبعلی برزویی دبیر ستاد علم و فناوری شورای‌ عالی انقلاب فرهنگی درباره تأثیر قطعی معدل گفت : دو نفر از نمایندگان کمیسیون آموزش مجلس در فرایند تصویب مصوبه شورای‌ عالی انقلاب فرهنگی حضور داشتند و ورود شورا کاملاً قانونی است ضمن آنکه به‌ مدت دو سال به‌ صورت فشرده روی موضوع کار شد.

وی اضافه کرد: مصوبه کنکوری شورای‌عالی انقلاب فرهنگی به‌صلاح نظام آموزش و پرورش است و نباید تمام افراد را برای دانشگاه آماده کنیم چرا که فقط یکی از ساحت‌های آموزش و پرورش ، آموزش و آماده شدن برای کنکور است.

برزویی بیان کرد: همه کمک کنیم تا مردم نگران نباشند، طرح مجلس فقط در کمیسیون آموزش مصوب شده است و باید به صحن برود و پس از آن توسط شورای نگهبان تأیید شود بنابراین نباید از سوی برخی نمایندگان اعلام می‌ شد که مصوبه شورای‌ عالی انقلاب فرهنگی لغو شد.

وی گفت : کنکور امسال بر اساس مصوبه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی و با تأثیر ۴۰درصدی و قطعی سوابق تحصیلی برگزار می‌ شود و این روند در سال‌ های آینده نیز ادامه دارد.

برگزاری کنکور ۱۴۰۲ بدون تغییر

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اعلام کرده است کنکور ۱۴۰۲ با تأثیر قطعی معدل برگزار می‌ شود و در صورت تصویب طرح کنکوری مجلس ، تغییرات از سال ۱۴۰۳ اعمال خواهد شد.

نوبت دوم کنکور ۱۴۰۲ در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه ۱۴ و ۱۵ تیرماه سال جاری برگزار خواهد شد ؛ نوبت نخست نیز دی ماه سال گذشته برگزار شد.

طبق مصوبه کنکوری شورای‌عالی انقلاب فرهنگی ؛ سهم سوابق تحصیلی در دو نوبت کنکور ۱۴۰۲ در دی و تیر ، ۴۰ درصد قطعی است که این سهم مربوط به نمرات امتحانات نهایی پایه دوازدهم است . همچنین ۶۰ درصد سهم نیز مربوط به نتایج کنکور است.

کنکور فقط از دروس تخصصی است و دروس عمومی در کنکور وجود ندارد و به امتحانات نهایی منتقل شده است و داوطلبان می‌ توانند در صورت تمایل در هر دو نوبت کنکور شرکت کنند .

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با ” بازگشت دروس عمومی به کنکور ” پیج اینستاگرام ما را دنبال کنید :

پیج اینستاگرام :
konkur.info.official

آریان حیدری کلاسینو
آریان حیدری کلاسینو

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
Scroll to Top