کنکور اینفو

بروزترین و برترین سایت کنکوری کشور

آریان حیدری کلاسینو
آریان حیدری کلاسینو
برنامه ریزی کنکور ریاضی 1403 نوبت اول

برنامه ریزی کنکور ریاضی ۱۴۰۳ نوبت اول

داشتن برنامه ریزی درسی اصولی و منظم که توسط مشاور تحصیلی متخصص در این زمینه تنظیم و نوشته شده باشد تاثیر مستقیم و بسزایی بر موفقیت داوطلبان در کنکور سراسری و کسب تراز بالا می شود. در این نوشته به توضیح سیر تا پیاز برنامه ریزی کنکور ریاضی ۱۴۰۳ نوبت اول می پردازیم، با ما همراه باشید.

کنکور ریاضی ۱۴۰۳

کنکور ریاضی ۱۴۰۳ دستخوش یکسری تغییرات مهم و اساسی شده است آن هم حذف دروس عمومی از کنکور و افزایش تاثیر معدل بر نتیجه کنکور داوطلب به صورت مستقیم می باشد. دفترچه سوالات کنکور ریاضی ۱۴۰۳ شامل ۳ درس ریاضیات، فیزیک و شیمی می باشد.

مدت زمان برگزاری کنکور گروه آزمایشی ریاضی‌فیزیک ۱۴۵ دقیقه است. داوطلبان در این بازه زمانی به ۱۰۵ سوال پاسخ می‌دهند. دفترچه شماره یک این گروه آزمایشی شامل ۴۰ سوال ریاضی است و داوطلبان ۷۰ دقیقه برای پاسخ به پرسش‌ها وقت دارند.

دفترچه شماره دو این گروه آزمایشی شامل ۳۵ سوال فیزیک و ۳۰ سوال شیمی است. داوطلبان کنکور برای پاسخ به سئوالات  طراحی شده در دفترچه دوم، ۷۵ دقیقه وقت دارند. 

زمان ثبت نام نوبت اول کنکور ۱۴۰۳ رشته ریاضی

ثبت‌ نام نوبت اول کنکور ۱۴۰۳ در روزهای ۲۱ تا ۲۷ آبان سال ۱۴۰۲ انجام می‌گیرد. بر اساس این تقویم آزمونی، داوطلبان نوبت اول آزمون سراسری دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی سال ۱۴۰۳ در ۶ و ۷ اردیبهشت ۱۴۰۳ بر سر جلسه آزمون خواهند نشست.

نکات مهم برای برنامه ریزی کنکور ریاضی ۱۴۰۳ نوبت اول

برای برنامه ریزی برای کنکور ریاضی ۱۴۰۳ نوبت اول که در اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ برگزار خواهد شد بهتر است به یکسری نکات اصلی برای موفقتیت در کنکور و آمادگی برای شرکت در امتحانات نهایی توجه داشته باشید.

توجه به توانمندی های ذهنی

برنامه ریزی شما زمانی کارآمد است که متناسب با ویژگی های شخصیتی شما باشد، یعنی بهتر است قبل از برنامه ریزی یک دور توانمندی های خود در مطالعه را مرور کنید و با توجه به آن شروع به برنامه ریزی کنید.
توجه داشته باشید که اگر برنامه ریزی شما فراتر از حد توان باشد به مرور دیگر پایبند به آن نخواهید بود زیرا خارج از توانایی شماست و همین امر سبب دلسری شما در مطالعه و عدم پیشرفت تحصیلی شما می شود.

تعیین هدف

برای اینکه برنامه ریزی موفق و اصولی داشته باشید ابتدا هدف خود را تعیین کنید تا بتوانید بر اساس درصد ها و ترازی که رشته هدف شما لازم دارد و باید آن درصد ها را برای قبولی در رشته مورد نظر خود کسب کنید، برنامه ریزی کنید.

توجه به بودجه بندی

بودجه بندی تعداد تست هایی که از هر مبحث در کنکور آورده می شود را به طور نسبی مشخص می کند، زمانی که داوطلب از تعداد تست های هر مبحث آگاه شود می تواند از اهمیت هر مبحث نیز آگاه شده و در برنامه ریزی درسی خود مباحث پر تست و پر اهمیت را بیشتر قرار داده و زمان بیشتر را به مطالعه و یادگیری آن ها اختصاص دهد.

بودجه بندی ریاضی کنکور ریاضی ۱۴۰۳

مدت زمان برگزاری کنکور گروه آزمایشی ریاضی‌ فیزیک ۱۴۵ دقیقه است، داوطلبان در این بازه زمانی به ۱۰۵ سوال پاسخ می‌دهند. دفترچه شماره یک این گروه آزمایشی شامل ۴۰ سوال ریاضی است و داوطلبان ۷۰ دقیقه برای پاسخ به پرسش‌ها وقت دارند.

مبحثتعداد سوال
مجموعه، الگو، دنباله۰
مثلثات۲
توان های گویا و عبارت های جبری۱
معادله و نامعادله۲
شمارش بدون شمردن۰
هندسه تحلیلی۰
تابع۲
بخش پذیری و تقسیم۰
تابع نمایی و لگاریتمی۱
حد و پیوستگی۲
حد نامتناهی و حد در بینهایت۱
مشتق۲
کاربرد مشتق۱

بودجه بندی گسسته و هندسه کنکور ریاضی ۱۴۰۳

مبحثتعداد سوال
ترسیم های هندسی و استدلال۰
قضیه تالس و تشابه۲
چندضلعی ها۱
تجسم فضایی۲
دایره۲
تبدیل های هندسی۲
روابط طولی در مثلث۱
ماتریس۲
مقاطع مخروطی۲
بردارها۱
مبانی ریاضیات۲
احتمال۲
آمار توصیفی۲
آمار استنباطی۰
نظریه اعداد۱
گراف۱
ترکیبیات۳

بودجه بندی فیزیک کنکور ریاضی ۱۴۰۳

سوالات فیزیک کنکور رشته ریاضی شامل ۳۵ تست می باشد و با درس شیمی در یک دفترچه قرار گرفته است و برای پاسخ گویی به سوالات این دو درس ۷۵ دقیقه زمان در نظر گرفته شده است.

بودجه بندی درس فیزیک به تفکیک پایه های یازدهم و دوازدهم رشته ریاضی را در جدول های زیر مشاهده کنید.

بودجه بندی فیزیک دهم ریاضی

عنوان فصلتعداد سوال در کنکور
اندازه گیری و چگالی۰
کار توان انرژی۱
ویژگی فیزیکی مواد۳
دما و گرما قانون گازها۳
ترمودینامیک۳

بودجه بندی فیزیک یازدهم ریاضی

عنوان فصلتعداد سوال در کنکور
الکتریسته ساکن۳
جریان الکتریکی۳
مغناطیس۲
القا۲

بودجه بندی فیزیک دوازدهم ریاضی

عنوان فصلتعداد تست
حرکت بر خط راست۳
دینامیک و حرکت دایره ای۲
نوسان و امواج۴
برهم کنش های موج۲
فیزیک اتمی۲
فیزیک هسته ای۲

بودجه بندی شیمی کنکور ریاضی ۱۴۰۳

درس شیمی تعداد ۳۰ تست را در کنکور ریاضی به خود اختصاص داده است. سبک سوالات این درس به صورت مبحثی است و داوطلبان کنکور ریاضی پس مطالعه فصل های هر سه پایه باید مطالب را بر اساس بودجه بندی شیمی کنکور، به صورت مبحثی مطالعه کرده و تست های متعدد برای تسلط بیشتر بزنند.

بودجه بندی شیمی کنکور ریاضی شامل:

عنوان مبحثتعداد تست
آرایش الکترونی و جدول تناوبی۳
شیمی آلی۳
سینتیک۲
نام گذاری، فرمول نویسی و ساختار لوویس۱
ترموشیمی۳
تعادل۲
جامد های بلوری۲
استوکیومتری و واکنش ها۴
اسید و باز۴
الکتروشیمی۳
محلول ها۲
خواص فلزی و نافلزی۱

توجه به پیش نیازها

توجه به پیش نیازها یکی از اصول اولیه و مهم یگ برنامه ریزی منظم و کارآمد به حساب می آید. چراکه بیشتر مباحث دروس اختصاصی کنکور ریاضی به هم مرتبط بوده و در صورتی که پیش نیاز هر مبحث را بلد نباشید در یادگیری به مشکل بر میخورید.

برای مثال مبحث استوکیومتری در شیمی جزوه مباحث پیوسته است و شما در دو پایه دهم و یازدهم با مفاهیم این درس سروکار دارید پس اگر در یادگیری مفاهیم پایه ای این مبحث دچار مشکل شوید نمی توانید یادگیری خوبی در سال های آینده و مباحث بعدی داشته باشید.

شناخت نقاط ضعف و قوت در هر درس

نقاط ضعف و قوت خود را پیدا کنید تا بتوانید با تسلط بر آن ها عملکرد بهتری در کنکور سراسری داشته باشید.
همه شما داوطلبان کنکوری در بعضی مباحث دچار ضعف هستید و بعضی مباحث نیز نقاط قوت شما به حساب می آیند بهتر است از آن ها آگاهی کامل داشته باشید تا بتوانید از زمان خود استفاده کنید و نقاط ضعف خود را برطرف و نقاط قوت خود را نیز تقویت کنید.
برای انجام راحت تر این کار می توانید از یک دفترچه یادداشت استفاده کنید و نقاط ضعف و قوت خود را در هر درس و مبحث یادداشت کنید تا در زمان های مناسب به رفع و تقویت آن ها بپردازید.

داشتن روش مطالعه متناسب با هر درس

شما داوطلب هر رشته ای که باشید دروس آن رشته شامل سه دسته از درس زیر هستند:

  • دروس محاسباتی
  • دروس مفهومی
  • دروس حفظی

رعایت تنوع درسی

رعایت تنوع درسی در برنامه ریزی شما سبب می شود تا ذهن شما دچار کندی – یکنواختی و خستگی نشود.
سعی کنید دروس کنکوری را بر اساس ماهیت آن ها (محاسباتی – مفهومی – حفظی) به تناسب در برنامه ریزی خود قرار دهید تا بازدهی لازم و مورد نظر را از آن ها دریافت کنید.

داشتن مرور در برنامه

مرور مباحثی که قبلا مطالعه کردید سبب تثبیت و انتقال آن ها به حافظه بلند مدت شما می شود.
از آنجایی که حجم دروس برای کنکور سراسری زیاد است شاید زمان زیادی از مطالعه بعضی از دروس تا زمان برگزاری کنکور سراسری بگذرد اما زمانی که مرور داشته باشید به خوبی می توانید آن مباحث را به حافظه بلند مدت خود منتقل کنید و در زمان نیاز نیز دسترسی آسانی به آن ها داشته باشید.
مرور از طریق تست زدن یکی از موثر ترین راه های انتقال مفاهیم به حافظه بلند مدت شما می باشد، پس حتما در برنامه ریزی خود زمان هایی را به مرور مباحث خوانده شده اختصاص دهید.

ایجاد قابلیت انعطاف پذیری

برنامه ریزی دارای پارت های جبرانی و انعطاف پذیر به شما داوطلبان کنکوری این امکان را می دهد تا اگر به هر دلیلی دچار عقب ماندگی از برنامه ریزی شدید بدون هیچ گونه استرس و اضطرابی و با تکیه بر پارت های جبرانی و برنامه ریزی انعطاف پذیری که در اختیار دارید به ادامه مطالعه سایر دروس بپردازید.

توجه داشته باشید که ذهن شما برای پردازش دقیق و کارآمد مباحث نیاز به استراحت دارد و درس خواندن مداوم هرگز نتیجه ای دلخواه را به شما نمی دهد.
پس سعی کنید در برنامه ریزی خود زمان هایی را برای تفریح و پرداختن به کارهای مورد علاقه خود اختصاص دهید.

برای اطلاع از زمان ثبت نام کنکور ریاضی ۱۴۰۳ روی لینک زیر کلیک کنید:

زمان ثبت نام کنکور ریاضی ۱۴۰۳

برای پیگیری اخبار کنکور و آزمون های استخدامی از طریق اینستاگرام، روی لینک زیر کلیک کنید:

پیج اینستاگرام :
koknkur.info.official

آریان حیدری کلاسینو
آریان حیدری کلاسینو

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
Scroll to Top