کنکور اینفو

بروزترین و برترین سایت کنکوری کشور

آریان حیدری کلاسینو
آریان حیدری کلاسینو
برنامه ریزی کنکور تجربی 1403 نوبت اول

برنامه ریزی کنکور تجربی ۱۴۰۳ نوبت اول

داشتن برنامه ریزی درسی اصولی و منظم که توسط مشاور تحصیلی متخصص در این زمینه تنظیم و نوشته شده باشد تاثیر مستقیم و بسزایی بر موفقیت داوطلبان در کنکور سراسری و کسب تراز بالا می شود. در این نوشته به توضیح سیر تا پیاز برنامه ریزی کنکور تجربی ۱۴۰۳ نوبت اول می پردازیم، با ما همراه باشید.

کنکور تجربی ۱۴۰۳

کنکور تجربی ۱۴۰۳ دستخوش یکسری تغییرات مهم و اساسی شده است آن هم حذف دروس عمومی از کنکور و افزایش تاثیر معدل بر نتیجه کنکور داوطلب به صورت مستقیم می باشد. دفترچه سوالات کنکور تجربی ۱۴۰۳ شامل پنج درس زیست، شیمی، فیزیک، ریاضی و زمین می باشد.

بیشترین تعداد دفترچه، مختص داوطلبان گروه آزمایشی علوم‌ تجربی است؛ تعداد دفترچه سوالات داوطلبان این گروه آزمایشی با احتساب بهیاری ۴ دفترچه است. تعداد دفترچه سوالات این گروه نسبت به کنکور ۱۴۰۱ (آخرین دوره ای که کنکور به شیوه گذشته برگزار شد و تغییرات بر آن اعمال نشده بود) افزایش یافته است؛ تعداد دفترچه‌های داوطلبان گروه علوم‌تجربی در کنکور ۱۴۰۱ با احتساب دفترچه بهیاری، ۳ دفترچه بود.

دفترچه شماره یک گروه علوم‌ تجربی شامل ۴۵ سوال زیست‌ شناسی است که داوطلبان باید در مدت‌زمان ۴۵ دقیقه به سوالات طراحی‌ شده پاسخ دهند. تعداد سوالات زیست‌ شناسی نوبت اول کنکور ۱۴۰۲ نسبت به کنکور ۱۴۰۱، ۵ مورد کاهش یافته است. اگرچه تعداد سوالات کمتر شده اما مدت‌زمان پاسخگویی به پرسش‌ ها افزایش یافته است. 

دفترچه شماره ۲ گروه آزمایشی علوم‌تجربی شامل ۳۰ سوال فیزیک و ۳۵ پرسش شیمی می‌شود و مدت زمان درنظر گرفته شده برای پاسخ به این پرسش‌ها ۷۵ دقیقه است. تعداد این سوالات نسبت به کنکور گذشته هیچ تغییری نکرده است.

همچنین دفترچه شماره ۳ گروه آزمایشی علوم‌ تجربی شامل ۴۵ سوال می‌شود که متعلق به دروس ریاضی و زمین‌ شناسی است؛ تعداد تفکیک شده این سوالات به ترتیب ۳۰ و ۱۵ مورد است. داوطلبان برای پاسخ به این سوال‌ ها، ۶۰ دقیقه فرصت دارند. 

کنکور تجربی هر سال بیشترین تعداد متقاضیان کنکور سراسری را به خود اختصاص می دهد و با تغییرات جدیدی که در کنکور سراسری اعمال شد، داوطلبان برای تحصیل در رشته های برتر کنکور تجربی مانند پزشکی، دندان پزشکی، داروسازی، فیزیوتراپی و … به کسب درصد های بالا در دروس اختصاصی رشته تجربی و نمرات بالا در دروس امتحانات نهایی نیاز دارند.

مناسب ترین برنامه برای داوطلبان کنکور ۱۴۰۳ رشته تجربی، برنامه ای است که در آن هم به یادگیری محتوایی و مفهومی مباحث به منظور کسب نمرات بالا در امتحانات نهایی توجه شود و هم به تکنیک های تست زنی برای کسب درصد های بالا در کنکور تجربی.

زمان برگزاری کنکور تجربی ۱۴۰۳

زمان برگزاری کنکور تجربی ۱۴۰۳ نوبت اول هفتم اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ خواهد بود و داوطلبان در این بازه زمانی باقی مانده می توانند با یادگیری اصول و روش های صحیح برنامه ریزی، برای موفقیت در کنکور ۱۴۰۳ رشته تجربی از همین الان با یادگیری برنامه ریزی اقدام کنند.

نکات مهم برنامه ریزی برای کنکور تجربی ۱۴۰۳

برای برنامه ریزی برای کنکور تجربی ۱۴۰۳ نوبت اول که در اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ برگزار خواهد شد بهتر است به یکسری نکات اصلی برای موفقتیت در کنکور و آمادگی برای شرکت در امتحانات نهایی توجه داشته باشید.

توجه به توانمندی های ذهنی

برنامه ریزی شما زمانی کارآمد است که متناسب با ویژگی های شخصیتی شما باشد، یعنی بهتر است قبل از برنامه ریزی یک دور توانمندی های خود در مطالعه را مرور کنید و با توجه به آن شروع به برنامه ریزی کنید.
توجه داشته باشید که اگر برنامه ریزی شما فراتر از حد توان باشد به مرور دیگر پایبند به آن نخواهید بود زیرا خارج از توانایی شماست و همین امر سبب دلسری شما در مطالعه و عدم پیشرفت تحصیلی شما می شود.

تعیین هدف

برای اینکه برنامه ریزی موفق و اصولی داشته باشید ابتدا هدف خود را تعیین کنید تا بتوانید بر اساس درصد ها و ترازی که رشته هدف شما لازم دارد و باید آن درصد ها را برای قبولی در رشته مورد نظر خود کسب کنید، برنامه ریزی کنید.

توجه به بودجه بندی

بودجه بندی تعداد تست هایی که از هر مبحث در کنکور آورده می شود را به طور نسبی مشخص می کند، زمانی که داوطلب از تعداد تست های هر مبحث آگاه شود می تواند از اهمیت هر مبحث نیز آگاه شده و در برنامه ریزی درسی خود مباحث پر تست و پر اهمیت را بیشتر قرار داده و زمان بیشتر را به مطالعه و یادگیری آن ها اختصاص دهد.

بودجه بندی زیست کنکور تجربی ۱۴۰۳

سوالات زیست کنکور ۱۴۰۳ شامل ۴۵ تست می باشد (در سال های گذشته تعداد تست های زیست شناسی ۵۰ تست بود و با تغییرات جدید تعداد آن کمتر شده است) و داوطلبان برای پاسخ گویی به آن ها ۴۵ دقیقه زمان دارند.

عنوان فصلتعداد تست در کنکور
گوارش و جذب مواد۳
تبادلات گازی۲
گردش مواد در بدن۳
تنظیم اسمزی و دفع مواد زائد۲
از یاخته تا گیاه۱
جذب و انتقال مواد در گیاهان۱
تنظیم عصبی۳
حواس۳
دستگاه حرکتی۲
تنظیم شیمیایی۱
ایمنی۳
تقسیم یاخته۱
تولید مثل۳
تولید مثل نهاندانگان۱
پاسخ گیاه به محرک ها۱
مولکول های اطلاعاتی۲
جریان اطلاعات در یاخته ها۳
انتقال اطلاعات در نسل ها۳
تغییر در اطلاعات وراثتی۲
از ماده به انرژی۱
از انرژی به ماده۲
فناوری های نوین زیستی۱
رفتارهای جانوران۱

بودجه بندی فیزیک کنکور تجربی ۱۴۰۳

تعداد تست های فیزیک مانند سال های گذشته ۳۰ تست می باشد که در ادامه به تفکیک پایه و فصل ها بودجه بندی فیزیک کنکور را آورده ایم.

بودجه بندی فیزیک دهم تجربی

عنوان فصلتعداد تست در کنکور
فیزیک و اندازه گیری۱
کار انرژی توان۲
ویژگی های فیزیکی مواد۲
دما گرما قانون گازها۳

بودجه بندی فیزیک یازدهم تجربی

عنوان فصلتعداد تست در کنکور
الکتریسته ساکن۳
جریان الکتریکی۳
مغناطیس و القا۳

بودجه بندی فیزیک دوازدهم تجربی

عنوان فصلتعداد تست در کنکور
حرکت بر خط راست۳
دینامیک۳
نوسان و امواج۴
آشنایی با فیزیک اتمی و هسته ای۳

بودجه بندی ریاضی کنکور تجربی ۱۴۰۳

سال های بسیاری است که در کنکور تجربی، سوالات درس ریاضی به صورت ترکیبی در کنکور آورده می شود و بودجه بندی آن نیز به صورت ترکیبی است و شامل ۳۰ تست می باشد.

عنوان فصلتعداد تست در کنکور
مشتق۴
کاربرد مشتق۲
حد و پیوستگی۴
تابع۲
معادله و نامعادله۳
آمار و احتمال۳
مثلثات۴
لگاریتم و توابع نمایی۱
مجموعه و دنباله۱
توان های گویا۱
شمارش بدون شمردن۱
هندسه۳

بودجه بندی شیمی کنکور تجربی ۱۴۰۳

سبک سوالات شیمی کنکور نیز به صورت مبحثی و ترکیبی است یعنی سوالات شیمی در کنکور را نمی توان تفکیک به پایه های دهم، یازدهم و یا دوازدهم کرد و سوالات کاملا ترکیبی است و داوطلبان برای پاسخ گویی به تست های شیمی کنکور پس از تسلط بر مطالب هر فصل باید مباحث را به صورت ترکیبی مطالعه کنند.

شیمی کنکور شامل ۳۵ تست می باشد که در جدول زیر بودجه بندی شیمی کنکور ۱۴۰۲ نوبت اول را آورده ایم:

عنوان مبحثتعداد تست
آرایش الکترونی و جدول تناوبی۵
شیمی آلی۵
سینتیک۲
نام گذاری، فرمول نویسی و ساختار لوویس۱
ترموشیمی۴
تعادل۲
جامد های بلوری۲
استوکیومتری و واکنش ها۴
اسید و باز۴
الکتروشیمی۳
محلول ها۲
خواص فلزی و نافلزی۱

بودجه بندی زمین شناسی کنکور تجربی ۱۴۰۳

درس زمین شناسی، تعداد ۱۵ تست از دفترچه شماره ۳ کنکور تجربی را به خود اختصاص داده است و بودجه بندی آن شامل:

عنوان مبحثتعداد تست
آفرینش کیهان و تکوین زمین۴
منابع معدنی و ذخایر زیربنای تمدن۲
منابع آب و خاک۲
زمین شناسی و سازه های مهندسی۲
زمین شناسی و سلامت۲
پویایی زمین۲
زمین شناسی ایران۱

توجه به پیش نیازها

توجه به پیش نیازها یکی از اصول اولیه و مهم یگ برنامه ریزی منظم و کارآمد به حساب می آید. چراکه بیشتر مباحث دروس اختصاصی کنکور تجربی به هم مرتبط بوده و در صورتی که پیش نیاز هر مبحث را بلد نباشید در یادگیری به مشکل بر میخورید.

برای مثال مبحث استوکیومتری در شیمی جزوه مباحث پیوسته است و شما در دو پایه دهم و یازدهم با مفاهیم این درس سروکار دارید پس اگر در یادگیری مفاهیم پایه ای این مبحث دچار مشکل شوید نمی توانید یادگیری خوبی در سال های آینده و مباحث بعدی داشته باشید.

شناخت نقاط ضعف و قوت در هر درس

نقاط ضعف و قوت خود را پیدا کنید تا بتوانید با تسلط بر آن ها عملکرد بهتری در کنکور سراسری داشته باشید.
همه شما داوطلبان کنکوری در بعضی مباحث دچار ضعف هستید و بعضی مباحث نیز نقاط قوت شما به حساب می آیند بهتر است از آن ها آگاهی کامل داشته باشید تا بتوانید از زمان خود استفاده کنید و نقاط ضعف خود را برطرف و نقاط قوت خود را نیز تقویت کنید.
برای انجام راحت تر این کار می توانید از یک دفترچه یادداشت استفاده کنید و نقاط ضعف و قوت خود را در هر درس و مبحث یادداشت کنید تا در زمان های مناسب به رفع و تقویت آن ها بپردازید.

داشتن روش مطالعه متناسب با هر درس

شما داوطلب هر رشته ای که باشید دروس آن رشته شامل سه دسته از درس زیر هستند:

  • دروس محاسباتی
  • دروس مفهومی
  • دروس حفظی

رعایت تنوع درسی

رعایت تنوع درسی در برنامه ریزی شما سبب می شود تا ذهن شما دچار کندی – یکنواختی و خستگی نشود.
سعی کنید دروس کنکوری را بر اساس ماهیت آن ها (محاسباتی – مفهومی – حفظی) به تناسب در برنامه ریزی خود قرار دهید تا بازدهی لازم و مورد نظر را از آن ها دریافت کنید.

داشتن مرور در برنامه

مرور مباحثی که قبلا مطالعه کردید سبب تثبیت و انتقال آن ها به حافظه بلند مدت شما می شود.
از آنجایی که حجم دروس برای کنکور سراسری زیاد است شاید زمان زیادی از مطالعه بعضی از دروس تا زمان برگزاری کنکور سراسری بگذرد اما زمانی که مرور داشته باشید به خوبی می توانید آن مباحث را به حافظه بلند مدت خود منتقل کنید و در زمان نیاز نیز دسترسی آسانی به آن ها داشته باشید.
مرور از طریق تست زدن یکی از موثر ترین راه های انتقال مفاهیم به حافظه بلند مدت شما می باشد، پس حتما در برنامه ریزی خود زمان هایی را به مرور مباحث خوانده شده اختصاص دهید.

ایجاد قابلیت انعطاف پذیری

برنامه ریزی دارای پارت های جبرانی و انعطاف پذیر به شما داوطلبان کنکوری این امکان را می دهد تا اگر به هر دلیلی دچار عقب ماندگی از برنامه ریزی شدید بدون هیچ گونه استرس و اضطرابی و با تکیه بر پارت های جبرانی و برنامه ریزی انعطاف پذیری که در اختیار دارید به ادامه مطالعه سایر دروس بپردازید.

توجه داشته باشید که ذهن شما برای پردازش دقیق و کارآمد مباحث نیاز به استراحت دارد و درس خواندن مداوم هرگز نتیجه ای دلخواه را به شما نمی دهد.
پس سعی کنید در برنامه ریزی خود زمان هایی را برای تفریح و پرداختن به کارهای مورد علاقه خود اختصاص دهید.

نکات گفته شده چکیده نکات مهم برای داشتن برنامه ریزی اصولی برای کنکور تجربی ۱۴۰۳ نوبت اول در اختیار شما عزیزان قرار گرفت، با آرزوی موفقیت دانش آموزان عزیز کشورمون، موفق و پیروز باشید.

برای اطلاع از زمان ثبت نام کنکور تجربی ۱۴۰۳ روی لینک زیر کلیک کنید:

زمان ثبت نام کنکور تجربی ۱۴۰۳

برای پیگیری اخبار کنکور و آزمون های استخدامی از طریق اینستاگرام، روی لینک زیر کلیک کنید:

پیج اینستاگرام :
koknkur.info.official

آریان حیدری کلاسینو
آریان حیدری کلاسینو

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
Scroll to Top