کنکور اینفو

بروزترین و برترین سایت کنکوری کشور

آریان حیدری کلاسینو
آریان حیدری کلاسینو
آخرین تغییرات کنکور دانشگاه فرهنگیان 1403

آخرین تغییرات کنکور دانشگاه فرهنگیان ۱۴۰۳

در این مطلب صفر تا صد جزئیات و اطلاعات مرتبط با آخرین تغییرات کنکور دانشگاه فرهنگیان ۱۴۰۳ را بررسی خواهیم کرد .

اصلاحات دفترچه راهنمای ثبت‌ نام و شرکت در آزمون سراسری و آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم در دانشگاه فرهنگیان سال ۱۴۰۳ اعلام شد. 

پیرو انتشار دفترچه راهنمای ثبت‌ نام و شرکت در آزمون سراسری و آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم در دانشگاه فرهنگیان سال ۱۴۰۳ اصلاحات دفترچه راهنمای ثبت نام به شرح زیر است :

الف) تغییر مواد امتحانی و ضرایب دفترچه ویژه آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم :

  • هوش و استعداد معلمی : با ضریب ۳
  • تعلیم و تربیت اسلامی : با ضریب ۲

ب) حذف شرط معدل از ضوابط پذیرش دانشجو – معلم

متقاضیان ثبت‌نام و شرکت در آزمون می‌توانند در مهلت در نظر گرفته شده و پس از مطالعه دقیق دفترچه راهنما و فراهم کردن مدارک و اطلاعات مورد نیاز ثبت‌نام تا پایان روز شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ به درگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org مراجعه و نسبت به ثبت‌ نام در آزمون مذکور اقدام کنند.

ضمناً آن دسته از داوطلبانی که قبلاً نسبت به ثبت‌ نام اقدام کرده‌ اند، می‌ توانند در صورت تمایل تا تاریخ فوق، نسبت به مشاهده و ویرایش اطلاعات ثبت‌ نامی خود اقدام کنند.

با ما همراه باشید تا با آخرین آخرین تغییرات کنکور دانشگاه فرهنگیان ۱۴۰۳ مطلع شوید .

آخرین تغییرات کنکور دانشگاه فرهنگیان ۱۴۰۳ : تغییر منابع

یکی از تغییرات عمده در برگزاری کنکور سراسری ، مجزا شدن فرآیند جذب و پذیرش دانشجو معلم از کنکور سراسری است . به همین منظور منابعی که داوطلبان و متقاضیانی که علاقه مند به رشته های دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی هستند نیز تفاوت خواهد بود .

آزمون اختصاصي براي رشته هاي تحصيلي دانشگاه فرهنگيان در سال ۱۴۰۳ همراه با نوبت اول آزمون سراسري (ارديبهشت ماه) و در قالب يك دفترچه سؤال ويژه آزمون اختصاصي پذيرش دانشجو – معلم علاوه بر دفترچه سؤالات تحويلي به متقاضيان در هر گروه آزمايشي ، برگزار مي شود.

ضرايب دروس اين آزمون براي گروه هاي آزمايشي علوم رياضي و فني ، علوم تجربي ، علوم انساني ، هنر و زبان (بجز دروس ويژه آزمون اختصاصي پذيرش دانشجو- معلم) همانند ضرايب آزمون سراسري خواهد بود.

مواد امتحاني و ضرايب دفترچه ويژه آزمون اختصاصي پذيرش دانشجو – معلم به ترتيب ، هوش و استعداد معلمي با ضريب ۳ ، تعليم و تربيت اسلامي با ضريب ۲ خواهد بود .

براي تعدادي از رشته ها كه در آزمون سراسري داراي آزمون عملي هستند مانند علوم ورزشي و تعدادي از رشته هاي هنر، ارزيابي عملي و مهارتي نيز در ارزيابي شايستگي معلمي توسط وزارت آموزش و پرورش صورت مي گيرد.

ماده امتحانی ” فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی” از دفترچه ویژه آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم در دانشگاه فرهنگیان، حذف شد.عنوان منابع درسی و مطالعاتی برای دو ماده امتحانی فوق بر اساس اعلام وزارت آموزش و پرورش تا تاریخ ۱۴۰۲/۹/۲۰ اعلام خواهد شد.

  • در جدول زیر می توانید دروس امتحانی و همچنین ضرایب هر درس در کنکور دانشگاه فرهنگیان را مشاهده بفرمایید :
ردیفمواد امتحانی کنکور دانشگاه فرهنگیان ضرایب مواد امتحانی کنکور دانشگاه فرهنگیان
۱هوش و استعداد معلمی۳
۲تعلیم و تربیت اسلامی۲

ضرایب کنکور دانشگاه فرهنگیان

  • در جدول زیر می توانید دروس امتحانی و همچنین ضرایب هر درس در کنکور دانشگاه فرهنگیان را مشاهده بفرمایید :
ردیفمواد امتحانی کنکور دانشگاه فرهنگیان ضرایب مواد امتحانی کنکور دانشگاه فرهنگیان
۱هوش و استعداد معلمی۳
۲تعلیم و تربیت اسلامی۲

منابع کنکور دانشگاه فرهنگیان

پيرو انتشار دفترچه راهنماي ثبت‌نام و شرکت در آزمون سراسري و آزمون اختصاصي پذيرش دانشجو – معلم در دانشگاه فرهنگيان سال ۱۴۰۳ در تاريخ ۱۴۰۲/۰۹/۰۵و اطلاعيه اصلاحات در تاريخ ۱۴۰۲/۰۹/۰۹، به اطلاع مي‌رساند براساس اعلام معاونت برنامه‌ريزي و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش درخصوص مواد و منابع امتحاني آزمون اختصاصي دانشگاه فرهنگيان در آزمون سراسري سال ۱۴۰۳، اصلاحات مربوط به منابع و عناوين آزمون به شرح ذيل اعلام مي‌شود :

۱) مادۀ امتحاني “هوش و استعداد معلمي” طبق اعلام قبلي با ضريب ۳ اعمال مي‌شود. جنبه‌هاي شناختي و تحليلي اين استعداد، با هدف سنجش توانايي‌هاي ذهني داوطلبان همانند قدرت درک، تحليل، استدلال و استنتاج آن‌ها، در کنکور مبناي طرح سؤال قرار مي‌گيرد. سؤالاتي از جنس درک مفهوم متن، استدلال بر پايه گزاره‌هاي منطقي، طبقه‌بندي و تحليل متغيرها، انجام مقايسه‌هاي کمي و حل مسائل عددي، نمونه‌هايي از سؤالات اين عنوان امتحاني هستند. بنابراين با توجه به اينکه هدف از سؤالات مربوط به اين عنوان، سنجش توانايي ذهني و طبيعي است نه سنجش دانش اکتسابي دانش‌آموزان، اين عنوان فاقد منبع است.

۲) مادۀ امتحاني “تعليم و تربيت اسلامي” طبق اعلام قبلي با ضريب ۲ اعمال مي‌شود و منابع امتحاني به شرح جدول ذيل است:

  • سه فصل اول کتاب «مهارت معلمي» استاد محسن قرائتي
  • کتاب‌هاي دين و زندگي متوسطه دوم

دانلود منابع کنکور دانشگاه فرهنگیان

  • در جدول زیر می توانید دروس امتحانی و لینک دانلود منابع هر درس در کنکور دانشگاه فرهنگیان را مشاهده بفرمایید :
ردیفمواد امتحانی کنکور دانشگاه فرهنگیان دانلود منابع امتحانی کنکور دانشگاه فرهنگیان
۱هوش و استعداد معلمیفاقد منبع مشخص
۲تعلیم و تربیت اسلامی سه فصل اول کتاب « مهارت معلمي » استاد محسن قرائتي
دین و زندگی پایه دهم (داوطلبان رشته ریاضی ، تجربی ، فنی و حرفه ای ، کاردانش)
دین و زندگی پایه یازدهم (داوطلبان رشته ریاضی ، تجربی ، فنی و حرفه ای ، کاردانش)
دین و زندگی پایه دهم (داوطلبان رشته انسانی)
دین و زندگی پایه یازدهم (داوطلبان رشته انسانی)

آخرین تغییرات کنکور دانشگاه فرهنگیان ۱۴۰۳ : تغییر شرط سنی

وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد که با جلب نظر اعضای ستاد تعلیم و تربیت شورای عالی انقلاب فرهنگی ، قرار بر این شد که سقف سنی ورود به دانشگاه فرهنگیان دو سال بیشتر شود و از این رو همه داوطلبان زیر ۲۴ سال علاقمند به رشته معلمی می‌ توانند در فرصت باقی مانده در کنکور اختصاصی “تربیت معلم” ثبت‌ نام کنند.

رضامراد صحرایی درباره جلب نظر اعضای ستاد تعلیم و تربیت شورای عالی انقلاب فرهنگی برای افزایش سقف سنی ورود دانشجو به دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی اظهارکرد: در کنکور امسال و دو سال گذشته، سن ۲۴ سال حداکثر سن ورود به دانشگاه فرهنگیان بود درحالی که این سقف سنی در مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش ۲۲ سال است.

وی با بیان اینکه در ستاد تعلیم و تربیت نیز ۲۲ سال سن به عنوان سقف سنی ورود به دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی تصویب شده است، ادامه داد: از این رو در دفترچه کنکور ۱۴۰۳ نیز سن ۲۲ سال به عنوان سقف سنی ورود به دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی قید شد و همین سن به سازمان سنجش اعلام شده است.

وزیر آموزش و پرورش در عین حال توضیح داد: بعد از تماس‌های مکرر داوطلبان عزیز و کسانی که علاقمند به رشته شریف معلمی هستند، طی دو روز گذشته گفت‌وگوهایی با دبیر محترم شورای عالی انقلاب فرهنگی و دیگر افراد مرتبط با ستاد تربیت داشتیم. اجمالا به نظر می‌آید که موافقت دوستان جذب شده است تا در کنکور پیش رو همانند کنکور پیشین عمل کنیم و اعمال سقف سنی ۲۲ سال برای ورود به دانشگاه فرهنگیان از کنکور سال ۱۴۰۴ اجرا شود.

صحرایی خطاب به دانش آموزان کنکوری و تمامی داوطلبین کنکور ۱۴۰۳ که زیر ۲۴ سال سن دارند، تاکید کرد: بنابراین داوطلبین عزیز که علاقمند به شرکت در آزمون اختصاصی تربیت معلم و در فاصله سنی حداکثر ۲۴ سال هستند، حتما در کنکور تربیت معلم شرکت کنند. همه تلاش ما این است که این امر را برای امسال درست کنیم.

وی همچنین گفت: به طور قطع از سال ۱۴۰۴ سقف سنی ورود به داشنگاه فرهنگیان همان ۲۲ سال خواهد بود اما برای کنکور سال ۱۴۰۳ به دلیل برنامه‌ریزی داوطلبین عزیز تلاش می‌کنیم که روی ۲۴ سال موافقت اعضا ستاد تربیت را جلب کنیم. انشالله این امر اتفاق خواهد افتاد.

وزیر آموزش و پرورش در پایان سخنان خود از داوطلبان کنکور ۱۴۰۳ که زیر ۲۴ سال سن دارند درخواست کرد تا در فاصله باقی مانده برای ثبت نام در کنکور “تربیت معلم”، ثبت نام خود قطعی انجام دهند چراکه وزارت آموزش و پرورش پیگیر است تا موافقت اعضا ستاد تعلیم و تربیت شورای عالی انقلاب فرهنگی را به منظور اعمال سقف سنی ۲۴ سال برای ورود به دانشگاه فرهنگیان از طریق کنکور ۱۴۰۳ جلب کند.

آخرین تغییرات کنکور دانشگاه فرهنگیان ۱۴۰۳ : حذف شرط معدل

شرط معدل یکی از شروط اصلی ورود به دانشگاه فرهنگیان بود تا سال های قبل هم این شرط برای داوطلبان اعمال می شد . اما با تغییرات صورت گرفته توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی ، شرط معدل برای کلیه داوطلبان حذف شد .

پیرو اطلاعیه قبلی سازمان سنجش و آموزش کشور فقط افرادی که دارای حداقل معدل كل ۱۴ در سه سال دوره متوسطه دوم (پایه های دهم، یازدهم و دوازدهم) بودند مجاز به ثبت نام در کنکور دانشگاه فرهنگیان هستند که این شرط از شرایط اختصاصی کنکور فرهنگیان حذف شد .

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با این زمینه ، از طریق پیج اینستاگرام و کانال تلگرام ، با تیم حرفه ای کنکور اینفو همراه باشید :

  • پیج اینستاگرام کنکور اینفو :

پیج اینستاگرام :
konkur.info.official

  • کانال تلگرام کنکور اینفو :

کانال تلگرام :
konkurinfotelegram

آریان حیدری کلاسینو
آریان حیدری کلاسینو

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
Scroll to Top